BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de Eğitim, BENGİ İle Değerlenecek

   Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın başkanlığında Kepsut ilçesinde gerçekleştirilen toplantı ile öğretmenlere anlatıldı.
Balıkesir’de Eğitim, BENGİ İle Değerlenecek

     Düzenlenen toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Kepsut Kaymakamı Murat Atıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Kepsut İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Durmuş, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

BENGİ, 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA DA GÜCÜMÜZE GÜÇ KATMAYA DEVAM EDECEK

     Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde ilimizde gerçekleştirilen Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesinin detaylarını anlatan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, öğrencilerimize ve toplumumuza faydalı olmak için çaba sarf eden, yaptığı işe sevgisini katarak bu kutsal mesleği icra eden öğretmenlerimizle birlikte İlimizde bir sevdaya dönüşen BENGİ projesinin geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017-2018 eğitim öğretim yılında da akademik başarı, değerler eğitimi, sosyal-kültürel-sportif faaliyetler ve okul-toplum-aile işbirliği ile ilimizde ve okullarımızda başarılı ve etkili çalışmalara imza atılacağına, öğrencilerimize kazandıracağımız güzel hasletlerimiz ile gücümüze güç katacağımıza tüm kalbiyle inandığını belirtti.

SİZLER DE BİRİLERİNİN MUCİZESİ OLUN

     Kepsut Kaymakamı Murat Atıcı ise, projeye büyük önem verdiklerini söyledi.  BENGİ Projesi´nin eğitim alanında örneğine az rastlanan müstesna bir proje olduğunu belirten Kepsut Kaymakamı Murat Atıcı, " 22 okulumuzda yerel imkânlarla toplam 1640 kitap dağıttık. ilçe yöneticileri, öğretmen veli ve öğrencilerden oluşan toplam 3349 kişilik katılımla kitap okuma etkinlikleri gerçekleştirdik. 6 ortaokul ve 2 lisemizde toplam 556 öğrenciye destekleme kursları açıldı. 281 öğrenciye Kariyer Danışmanlığı konusunda rehberlik yapıldı. Bir önceki yıl birinci Ortak Sınavda 57,804 olan ilçe ortalaması bu yıl birinci sınavda 60,131´e, bir önceki yıl ikinci Ortak Sınavda 64,166 olan ilçe ortalaması bu yıl ikinci sınavda 66,468´e yükselmiştir. Ünlü bir düşünür şöyle demiştir :" Hayatta en büyük mucize, küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır…." Sizler de birilerinin mucizesi olun. Bilgi kelimesi 5 harftir. 4´ü ilgiden oluşur. İlgi ile bilgilendirmeniz dileğiyle." konuşmasını tamamladı.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ

     Vali Ersin Yazıcı da öğretmenlere yaptığı konuşmasında, sadece sınavlara hazırlanan değil, ilim ve irfan sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Değerler eğitimine önem vermeliyiz" dedi. Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

BENGİ ÇOK KAPSAMLI BİR EĞİTİM PROJESİ

     Eğitimde başarılı olmak için sanatsal ve spor faaliyetlerinin de önemine değinen Vali Ersin Yazıcı, "BENGİ çok kapsamlı bir eğitim projesi.  BENGİ hem yabancı dil öğretimini, hem kültürel faaliyetleri, hem sosyal faaliyetleri, hem sportif faaliyetleri, hem de akademik ilerlemeyi temel almaktadır. Eğitim temelli yaklaşımdan kendini kurtarıp, hem eğitimi hem de öğretimi kapsayan bir projedir. "dedi.

BALIKESİR´DE BİR FARKINDALIK OLUŞTURACAĞIZ

     Eğitimin, her alanda kaliteli insan yetiştirebilmesi için bütün dünyada kabul görmüş değerleri ve kriterleri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, " Biz de bunları uygulama gayreti içerisinde olacağız. Projeyle aslında hedeflediğimiz bu bildiğimiz şeyleri Milli Eğitim Bakanlığımızın talimatı olarak, Bakanlık politikası olarak, eğitim politikası olarak çeşitli mevzuatlarla düzenlenmiş konuları hep birlikte tüm okullarımızda en ücra merkezimizden il merkezimize kadar her noktada aynı düzeyde aynı ciddiyet ve inançla uygulama gayretine girişeceğiz. Balıkesir´de bir farkındalık oluşturarak eğitimdeki başarımızı daha üst noktalara taşıma gayretinde olacağız. Projedeki amacımız sadece akademik başarı değil. Akademik başarı her şey değil. Hatta benim için dürüst, düzgün, etrafına güven veren, işini düzgün yapan iyi bir insan yetiştirmek her şeyin önünde. Hep beraber bu toplumda yaşıyoruz. Yetiştirdiğimiz ve toplumun çeşitli hizmetlerinde bulunan toplumun ihtiyaçlarını karşılayan fırıncısından polisine, ayakkabı tamircisinden terzisine doktoruna kadar herkes bu topluma çevresindeki insanlara hizmet üretiyor. Bu insanların hepsi dürüst olmalı. Etrafındaki insanlara güven verebilmeli, sözü senet olmalı. İnsani ve ahlaki değerleri taşıyan insanlar olmalı."dedi.

HAVA, SU, EKMEK KADAR GEREKLİ

     Değerler eğitiminin herkese hava, su, ekmek kadar gerekli olan değerleri kapsadığını dile getiren Vali Yazıcı, sevginin, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve merhamet duymanın, çalışkanlığın, hoşgörünün birer değer olduğunu ifade etti.

EĞİTİMİN TEMELİNİ DEĞERLER EĞİTİMİ OLUŞTURMALIDIR

     BENGİ Projesinde yeni bir öğretinin olmadığını ifade eden Vali Yazıcı, "Bildiklerimizi hatırlatma projesidir. Bunları herkes biliyor. Ancak, proje ile bildiklerimize dikkat çekmek istedik. Biz burada eğitime mercek tutmak istiyoruz. Burada ana sorumlu sizlersiniz. Buraya yapabileceklerimizi yazdık. Herkes en iyisini yapma gayreti içinde olacak. Okul olarak, sınıf olarak, birey olarak en iyisini yapma gayreti içinde olalım. Okulda yaptıklarımız çarşıda konuşulur olacak. Bir sinerji olacak. Bunun yararını önümüzdeki günlerde gereceğiz. İsterseniz yapabilirsiniz. Bir takım değerlerimizi kaybetmeye başladık. Birçok değer, ilkokulda ve ortaokulda öğreniliyor. Lütfen çocuklarımıza değerlerimizi öğretelim.  Bir milletin bütün fertlerinin, özellikle de genç neslin kendi değerlerini ve evrensel değerleri öğrenmesi, özümsemesi ve bütün bunları sosyal hayatta davranış haline dönüştürebilmesinin yegâne yolu, elbette ki eğitimdir. Öyle ise, evimizde ve okullarımızda verdiğimiz eğitimin temelini Değerler Eğitimi oluşturmalıdır. Öğretmenin branşı ne olursa olsun, sınıfa girdiği anda değerler eğitimine önem vermeli.  Herkes işini dürüstçe yapmalı. Birçok değerlerimizi veremediğimiz için olumsuzluklar yaşanmaktadır. "dedi.

BENGİ PROJESİ İLE NİTELİK ARTIYOR

     Vali Ersin Yazıcı, bütün kamu görevlilerinin görevlerini eksiksiz yapması halinde memleketin çok şeyler kazanacağını söyledi. Bengi projesi ile eğitim kalitesinin iyileştirilmesinin amaçlandığını anlatan Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerden çok çalışmalarını istedi.

08-09-2017  08-09-2017

08-09-2017  08-09-2017

08-09-2017  08-09-2017

08-09-2017  08-09-2017

08-09-2017

 

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.