BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR'DE TÜRK MÜZİĞİ RÜZGÂRI ESİYOR

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Halk Eğitimi Merkezleri tarafından hazırlanan "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" Türk Müziği Konserleri, Balıkesir'de dinleyicileriyle buluştu.
BALIKESİR'DE TÜRK MÜZİĞİ RÜZGÂRI ESİYOR

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesiyle, Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılması, Türkiye'nin her yerinde yaşatılması ve sevdirilmesi amaçlanıyor. Projenin hayata geçirilmesinin ardından 81 ildeki Halk Eğitimi Merkezlerinde konservatuvar mezunu öğreticiler yönetiminde, her yaş ve meslek grubu katılımcılarıyla Türk müziği koroları kuruldu. Proje kapsamında oluşturulan korolar, 2022 yılı Ekim ayından başlayarak hazırlanan programla tüm ilçelerimizde çalışmalarını aralıksız sürdürdüler. Türk müziğinin seçkin eserlerini öğrenen 20 ilçemizden 612 kursiyerimiz, koro halinde şarkı söylemenin ve müzikle iç içe olmanın mutluluğunu yaşadı.

Türk müziğine ilgi duyan, eserleri seslendirmek isteyen 15 yaş üzeri herkesi bir araya getiren "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi, Balıkesir'de ocak ayı konserleriyle izleyicisiyle buluştu. Proje kapsamında oluşturulan korolar, uzun süren çalışmaların ardından ilçelerimizde verdikleri konserlerle büyük beğeni topladı.

Millî Eğitim Bakanlığımızca 81 ilde hayata geçirilen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz" projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı, "Türk müziğinin yaygınlaşması için ilimizdeki tüm halk eğitimi merkezlerinde, Türk müziği enstrümanları eğitimi kursları ve Türk müziği koro çalışmaları başarıyla devam ediyor. Büyük bir kültürel birikimin eseri olan Türk müziğimizi geleceğe taşıma gayesiyle Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan "Şarkılar Bizi Söyler, Biz de Şarkı Söyleriz" projesi öz değerlerimizi ve kültürümüzü yansıtarak Türk müziğimizin eşsiz nağmelerini, geniş kitlelerle buluşturuyor ve beğenileri henüz gelişmekte olan evlatlarımıza Türk müziğimizin tanıtılmasına vesile oluyor. İlimiz genelindeki Türk Sanat Müziği korolarındaki koristlerimizi, koro şeflerimizi, yöneticilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum. İlimizi temsilen Bursa ilinde konser verecek olan Bandırma Türk Müziği koromuza da şimdiden başarılar diliyor, keyifli bir konser temenni ediyorum." ifadelerine yer verdi.

25-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-202325-01-2023

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.