BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR'DEN TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE BÜYÜK BAŞARI

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline 4 proje ile katılan Balıkesir; 1 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 teşvik ödülü olmak üzere 3 derece ile büyük bir başarı elde etti.
BALIKESİR'DEN TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİNDE BÜYÜK BAŞARI

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 15.273 proje başvurusu alınmıştır.

Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştır.

Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alınmıştır. Yarışmanın final sergisi ve ödül töreninin, bu yıl pandemi süreci nedeniyle ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finaline Balıkesir'imizi temsilen katılan Bandırma Ali Öztaylan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerimiz Fatma Beyza EMEKOĞLU ve Zeynep Nur YAVAŞ, öğretmenleri Funda BULUT danışmanlığında hazırlamış oldukları "Suyun Sessiz Çığlığı (Su Okuryazarlığı Dijital Oyun Denemesi)" adlı proje ile "Türkiye İkinciliği" ödülüne;

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencimiz Enis ZORBAZER ve Balıkesir Özel Bilnet Anadolu Lisesi öğrencimiz Selinay GÖÇMEZ, öğretmenleri Harun İKİZ danışmanlığında hazırlamış oldukları "Akıllı Robotik Tarım (Art) İle Tüketiciyi Bilgilendiren ve Üreticiyi Yönlendiren Sistemin Geliştirilmesi" adlı proje ile "Türkiye Üçüncülüğü" ödülüne;

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Alpsencer ÖZDEMİR ve Utku KUŞ, öğretmenleri Nihal ARI KORKUSUZ danışmanlığında hazırlamış oldukları "Yakın Kızılötesi Işınlarla Damar Görüntüleme Cihazı Tasarımı" adlı proje ile "Teşvik Ödülü"ne layık görülmüşlerdir.

BU GURUR HEPİMİZİN

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: "Ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak nitelikli insan kaynağını yetiştirmek; öğrencilerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmak en önemli hedefimiz.

4 proje ile katıldığımız TÜBİTAK 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finalinde; 1 ikincilik, 1 üçüncülük, 1 teşvik ödülü olmak üzere 3 derece ile büyük bir başarı elde ettik.

Öğrencilerimiz, bu yıl içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle Türkiye finalinde değerlendirmelerine uzaktan, çevrimiçi olarak katıldılar ve ödül töreni süreç nedeniyle ekim ayına ertelendi. O nedenle sevincimiz biraz buruk olsa da öğrencilerimizin, ekim ayındaki ödül töreninde Balıkesir'imizi en iyi şekilde temsil edeceklerine, öğrenim hayatlarında daha nice başarılar elde edeceklerine yürekten inanıyorum.

          İlimizde bilim kültürünün yaygınlaşması, çocuklarımızın çağın gerektirdiği bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetişmesi yönündeki bu güzel çalışmaların artarak devam etmesini temenni ediyor; bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimize ve onları yetiştiren değerli danışman öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

12-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-202012-07-2020

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.