BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BAŞARIYI İZLEME VE GELİŞTİRME PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ

Valimiz Hasan Şıldak'ın himayelerinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinasyonuyla İl genelinde yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) kapsamında başarılı çalışmalar ortaya koyan okul yöneticisi, öğretmem ve öğrencilere ödülleri verildi.
BAŞARIYI İZLEME VE GELİŞTİRME PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ

02 Temmuz 2021 Cuma günü saat 10.00'da Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ödül törenine Valimiz Sayın Hasan Şıldak ve eşleri Fatma Nur Şıldak, Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv. Plt. Tuğg. Kemal Turan ve Eşi Melek Yeliz Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve eşleri Mehtap Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Narlı, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Tarık Hekimoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Sanayi Odası Başkanı Nazmi Yarış, Ticaret Odası Başkan Vekili Okan Telaşeli, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kurum müdürleri, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.  

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende söz alan öğrenciler BİGEP Projesi sayesinde fırsat dolu bir yıl geçirdiklerini ve başarıya ulaşmada projenin kendilerine yol gösterici olduğunu dile getirdiler. 

 

Projeyi sahiplenerek pandemi sürecine rağmen büyük fedakarlıklarla çalışmalarını sürdüren tüm idareci ve öğretmenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız: "Balıkesir'in eğitim potansiyelini tüm paydaşları ile güçlendirmek amacıyla Balıkesir Valiliği himayesinde ve Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinin 'Mutlu çocuklar, güçlü Türkiye' hedefinin yol göstericiliğinde çeşitli alanlarda başarıyı izlemek ve geliştirmek için hayata geçirilen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi yönergesi doğrultusunda; Akademik Alanda Yürütülen Çalışmalar, Proje Tabanlı Çalışmalar, Sanatsal, Sportif, Kültürel ve Sosyal Alanlardaki Etkinlikler-Yarışmalar, Yenilikçi Eğitim-Öğretim Ortamları ve Tasarım Beceri Atölyeleri Alanındaki Çalışmalar, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Sistemini Etkili ve Verimli Kullanmaya Yönelik Çalışmalar başlıklarında okullarımızca yürütülen çalışmaların; Millî Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi (MEBBİS) Veri Toplama Modülü ve Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) Proje Modülü aracılığı ile sisteme yüklemeleri istenmiş; 20 ilçemizde yer alan resmi ve özel 718 kurumumuz, 08-15 Haziran 2021 tarihleri arasında veri girişlerini gerçekleştirmiştir. 

 

2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı 2.döneminde Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) kapsamında okullarımızın beş başlıkta gerçekleştirmiş oldukları çalışmalar; Ar-Ge Birimimiz tarafından derlenerek, İl İzleme ve Değerlendirme Kurullarına teslim edilmiş ve BİGEP yönergesinde belirtilen uygunluk kriterlerini karşılayan toplam 3590 çalışma raporu İl İzleme ve Değerlendirme Kurullarımız tarafından incelenmiştir. 

 

Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda TÜBİTAK projeleri, Erasmus+ Projeleri, Ulusal ve Uluslararası Yarışmalardaki Başarı, Eğitim Bilişim Ağının (EBA) Etkili ve Verimli Kullanımı, Yenilikçi Eğitim Ortamları ve Tasarım Beceri Atölyeleribaşlıklarında il genelinde 111 öğrenci, 267 öğretmen, 155 idareci ödüle layık görülmüştür. 

 

Projeyi sahiplenerek pandemi sürecine rağmen büyük fedakarlıklarla çalışmalarını sürdüren tüm idareci ve öğretmenlerimize, 'ben de varım' diyerek ulusal ve uluslararası yarışmalarda ilimizi başarı ile temsil eden öğrencilerimize teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

 

 

"Atölyeler Modern Eğitimin, Yenilikçi Yaklaşımların En Güzel Gerçekleştiği Ortamlardır."


Projeyle birlikte fiziki kapasitenin arttırılması, okullardaki yenilikçi ortamların, atölye yapımlarının da gerçekleştiğini açıklayan Valimiz Sayın Hasan Şıldak, "Çalışmalara yönelik rakamlar çok umut verici. 160'ın üzerinde atölye yapımı devam ediyor. Bunların 100'e yakını tamamlandı. Devam eden 21 çalışma var. Gelecek yıl itibariyle 168 atölyeyi hizmete sunmuş olacağız. Atölyeleri modern eğitimin, yenilikçi yaklaşımların en güzel gerçekleştiği ortamlar olması açısından son derece önemsiyoruz." dedi.  

 

 

"Eğitim İnsanın İşlendiği Bir Mekanizmadır"


Projede emek sarfeden eğitimcilere teşekkür eden Şıldak, "Bugün salonumuzda 86 öğrenci, 66 okul idarecisi ve 131 öğretmenimiz var. Burada projenin hayata geçirilmesinde gayret gösteren eğitimcilerimiz ve öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum ve kutluyorum. Öğrencilerimizi TÜBİTAK, ulusal ve uluslararası yarışmalardaki başarılarıyla; okul müdürlerimiz ve müdür yardımcılarımızı ise TÜBİTAK projeleri ve Erasmus projeleri ile atölye çalışmalarındaki gayretleri sebebiyle ödüllendiriyoruz. Öğretmenlerimizin değerlendirme kriterleri daha geniş, TÜBİTAK, Erasmus ve ulusal, uluslararası yarışmaların yanı sıra EBA kullanım oranları, atölye çalışmaları ve mesleki çalışmalarla ilgili yaptıkları gayretli faaliyetlerin sonuçlarını değerlendirdik. Eğitim insanın işlendiği bir mekanizmadır, eğitim robotik bir alan değildir. İnsanı merkeze alan, insana odaklanan herkes; öğretmen, yönetici, öğrenci ve veli dörtgenindeki iletişimi ve motivasyonu hedefleyen bu projenin destekçisi ve takipçisidir. Bu bir rekabet ortamı değil, motivasyon ortamıdır. Balıkesir'in geleceğinde eğitimin çok önemli bir unsur olduğunu ve projeyle birlikte İl genelinde bir canlanma, dinamizm ve heyecan olduğunu ifade etmek istiyorum. İlimizdeki eğitim yatırımlarının koordinasyon içinde sürdürülerek daha hızlı ilerlemesi için katkı sağlayan Milletvekillerimize, Büyükşehir Belediyemize, bütün kuruluşlarımıza, bu alandaki her türlü desteği ortaya koyan herkese çok teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.  

 

Yapılan konuşmaların ardından proje dahilindeoluşturulan çeşitli alanlardaki başarılardan dolayı öğretmen ve öğrencilere protokol tarafından ödüllerinin verilmesiyle tören sona erdi.

 

05-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-202105-07-2021

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.