BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Gelecek Benim..

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Bandırma´da öğretmenlerle bir araya gelerek Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi´nin (BENGİ)  önemine dikkat çekti.
BENGİ İle Gelecek Benim..

     Gerçekleştirilen toplantıya, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın yanı sıra Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kılıçgil ve çok sayıda öğretmen katıldı.

BENGİ, KARANLIĞA YAKILMIŞ BİR IŞIK

     İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuşmalarında, eğitim camiası olarak tek ortak noktamızın eğitim olduğunu vurgulayarak, “Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi ile amacımız, milli ve manevi değerlerine bağlı, Atatürk İlke ve İnkılaplarını benimsemiş, kendisi ve çevresiyle barışık, insani değerleri özümsemiş nesiller yetiştirebilmek. Bu nedenle BENGİ bizim için önemli. Hani şair diyor ya, ‘Ben yanmasam, sen yanmasan, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. ’BENGİ karanlığa yakılan bir ışık.“ sözlerine yer verdi.

ÖĞRENCİLERİMİZİN MUTLAKA BİR SPOR DALI İLE UĞRAŞMALI

     BENGİ Projesinin “Akademik Başarı”, “Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler“, “Değerler Eğitimi ve “Okul-Toplum-Aile İş Birliği” başlıklarında dört ayaktan oluştuğunu yineleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Akademik başarıda gayet iyi noktadayız. Fakat sadece akademik başarı yeterli değil. Bizler, çocuklarımızın akademik başarısının yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda da başarılarını artırmak için gayret gösteriyoruz. Bütün öğrencilerimizin mutlaka bir spor dalı ile uğraşmalarını istiyoruz. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri önemsiyor, bu tür faaliyetlerin öğrencilerimize özgüven sağlayacağına inanıyoruz. Öğrencilerimize ve özellikle meslek liselerimize kariyer danışmanlığı noktasında dokunabilirsek çok daha güzel yerlere ulaşacağız.” dedi.

OKUMA ETKİNLİKLERİMİZ SÜRECEK

     Okuma etkinliklerinin önemine de değinen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Bandırma Kaymakamımız ve Bandırma Belediye Başkanımızın öncülüğünde gerçekleştirilen ‘Bandırma Kitap Günleri’nde Ahmet Ümit’ten İclal Aydın’a Bestami Yazgan’dan Ahmet Şimşirgil’e, İlber Ortaylı hocamıza kadar birçok yazarımız bu hafta boyunca öğrencilerimiz ve velilerimizle buluşuyor. Sındırgı’da, Susurluk’ta, Ayvalık’ta ve diğer ilçelerimizde de okuma etkinliklerimiz oldu. 20 dakikadan ne olur, demeden öğrencilerimiz bu okuma kültürünü evde de sürdürebilirlerse çok şeylerin değişeceğine inanıyorum.” dedi.

DEĞERLERİMİZİ, ÇOCUKLARIMIZIN GÖNÜLLERİNE NAKŞETMELİYİZ

     Değerler eğitiminin çocuklarımızın gönüllerine nakşedemediğimiz sürece bir anlamı olmayacağını sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Değerlerimizi yaşantımıza yansıtabilirsek çok daha kalıcı olacağına inanıyorum. Çünkü öğrencilerimiz bizim sözlerimizden çok davranışlarımıza dikkat ediyor ve örnek alıyor. Eğer vatan sevgisini, kahramanlığı anlatmak istiyorsak çok uzağa gitmeden 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan Bandırmalı Ramazan Konuş’u anmalı ve değerli eşi gazi Hacer Konuş hanımefendiyi çağırmanız yeterli. Değerler eğitimini öğrencilerimize örnek olma noktasında öğretirsek daha başarılı olacağız.” dedi.

BENGİ, UCU AÇIK BİR PROJE

     İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, konuşmalarının sonunda BENGİ Projesinin “Okul-Toplum-Aile İş Birliği” ayağına  da yer vererek “BENGİ ucu açık bir proje. Sizlerin katacağı her güzellikle daha da büyüyecek. Bugün Bandırma’mızın bütün mülki idari amirleri burada. İlçe Müftümüzden İlçe Nüfus Müdürümüze, İlçe Emniyet Müdürümüzden İlçe Jandarma Komutanımıza kadar hepsi BENGİ Projemize destek vermekte. Bunlar çok önemli bizim için. Bir yıl süresince yürütmüş olduğunuz güzel ve başarılı faaliyetler ile gayretli çalışmalar için hepinize çok teşekkür ediyorum.“ dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da öğretmenlere hitap ettiği konuşmasında, sadece üniversite sınavlarına hazırlanan değil, ilim ve irfan sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Değerler eğitimine önem vermeliyiz" dedi. Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

DEĞERLER EĞİTİMİ OLMADAN DİĞER EĞİTİMLERİN BİR KIYMETİ YOKTUR

     Bir toplumun geleceği olan gençlere değer vermek gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı, "Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim, insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir. Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir." dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ

     Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli." diye konuştu.

MEMLEKETİMİZİN DEĞERLERİNE ÖNEM VERMELİYİZ

     Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Vali Yazıcı, "Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerine önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar tekrar belirtmek isterim." şeklinde konuştu.

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, konuşmasının geri kalan kısmında okuma alışkanlığının geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti ve kamu kurumlarının yanı sıra toplumun her kesiminin bu konuda sorumlu olduğunu kaydetti.

06-10-2017  06-10-2017

06-10-2017  06-10-2017

06-10-2017  06-10-2017

06-10-2017  06-10-2017

06-10-2017  06-10-2017  

06-10-2017  06-10-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.