BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İLE HEP BİR ADIM ÖNDE

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, Valimiz Sayın Ersin YAZICI ile birlikte BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi okuma etkinliği kapsamında Balya Zübeyde Hanım Yatılı Bölge Ortaokulunda idareci, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
BENGİ İLE HEP BİR ADIM ÖNDE

03 Aralık 2019 Salı günü saat 10.00'da gerçekleştirilen okuma etkinliğine Valimiz Sayın Ersin YAZICI, Balya Kaymakamı  Burak KESER, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

KİTAP OKUMA SAATİ

Öğrencilerle birlikte yapılan kitap okuma saati sonrasında, öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

 

HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİP O DOĞRULTUDA HAREKET EDİN

Öğrencilere gelecekte yapmak istedikleri ve koydukları hedefleri üzerine sohbet eden Vali Yazıcı: "Kendinize doğru hedefler belirleyip o doğrultuda hareket ederseniz hedefinize ulaşmanıza herhangi bir engel göremiyorum." dedi.

 

KİTAPLAR BİZİ HİÇ BİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMAZ

Dostluk üzerine öğrencilerin görüşlerini alan Vali Yazıcı, "Kitap, en iyi dost ve en sağlıklı arkadaştır. Kitaplar bizi hiç bir zaman yalnız bırakmaz ihtiyaç duyduğumuz her an yanımızda olurlar." şeklinde konuştu.

 

KİTAP OKUMAK BOŞ ZAMAN İŞİ DEĞİLDİR

Çocuklara kitap okumanın öneminden bahseden Vali Ersin Yazıcı, "Kitaplar, diğer dostluklardan daha kalıcıdır. Ben kitap okumayı çok fazla önemsiyorum. Kitap en iyi arkadaştır. Kitaplar her zaman, her yerde sizinledir. Kitap okumak boş zaman işi değildir. Boş zamanlarda değil, okumak için zaman ayırarak o zamanlarda kitap okumalıyız. Kitap okumayan ve onlarla dost olmayanlar, kendilerine yön vermede zorlanırlar. Nasıl ki antrenman yapmadan sporda dereceye ulaşamazsanız, kitap okumadan da başarıya ulaşamazsınız." dedi.

 

İLERİDE NE OLMAK İSTİYORSANIZ ONUN İÇİN ÇOK ÇALIŞIN

Hedeflere ulaşmada okumaya ve çok çalışmaya vurgu yapan Vali Yazıcı, "Hayatı anlamada kavramada başarılı olmak istiyorsak daha iyi anlayışa sahip olmak istiyorsak kitaplar bizim için önemli bir araç. Bu konuyu değerlendirmemiz lazım. Sizlere tavsiyem çok kitap okuyun kendinizi geliştirin. Hedef belirlemek sizlerin çalışmalarınızda neyi yapacağınızı, niçin yapacağınızı belirler. Belirlenmiş bir hedef aynı zamanda çalışmalarımızda yoğunlaşmayı sağlar. Sizler de inanıyorum ki bu noktada kendinize yakışan en büyük hedefleri koydunuz ve o uğurda gerekli çabayı sarf ediyorsunuzdur. İleride ne olmak istiyorsanız onun için çok çalışın." dedi.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ Projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

 

ÖĞRETMENLERİMİZİN HEPSİ FEDAKÂR

Eğitimde Balıkesir'in gelmesi gereken noktalara dair önemli hedefler belirlediklerini söyleyen Vali Yazıcı, "Başarı, özel hayatımızda ve toplum hayatımızda da çok önemlidir. Öğrencileri başarıya götüren öğretmendir, velidir ve öğrencinin kendi gayretidir; üçü beraber olursa başarıyı yakalarız. Bunun için çalışmalarımız, gezilerimiz ve gayretlerimiz devam edecektir. Öğretmenlik kutsal bir meslek, görev yapan öğretmenlerimizin hepsi fedakâr. İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz bu işe gönüllerini koydular. Öğrenciler eğitimle ilgili duyarlılar. Karşılıklı bu duyarlılığın bize başarıyı getireceğine inanıyorum. Gelecek nesillere katkı sağlayan öğretmenlere teşekkür ediyor onlara saygılarımı sunuyorum." dedi.

 

EN ÖNEMLİ ETKEN EĞİTİMDİR

Ahlaki, insani, sosyal, manevi değerlerin tüm bireylere kazandırılmasında en önemli etkenin eğitim olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, ''Bu kazanımların öğrencilerimize aktarılması da değerler eğitimini oluşturmaktadır.'' dedi.

Vali Yazıcı, uygulamaya konulan BENGİ Projesi'nin temel ögeleri arasında değerlerin de yer aldığını kaydetti.

 

DEĞERLERİMİZLE DEĞERLİYİZ

Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli." dedi.

 

ŞİMDİ ÇOK ÇALIŞMA ZAMANI, ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Balıkesir'de eğitimin gelişmesi için ne gerekiyorsa yapacağız diyen Vali Ersin Yazıcı, "Eğitime yapılan yatırımı geleceğimize yapılmış yatırım olarak kabul ediyor, önceliklerimizi bu hassasiyetle belirliyoruz. Bu çerçevede, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesini il genelinde uygulamaya devam ediyoruz. Eğitimi, öncelikleri arasında birinci sıraya yerleştirmiş bir il olarak, bir Vali olarak, bu yöndeki tüm çabaları destekliyoruz ve desteklemeye devam edeceğiz. Balıkesir Valiliği olarak eğitime her türlü desteği veriyor ve eğitimin önünü açma noktasında gayret sarf ediyoruz. Bugün bizlere ve projemize destek veren ve güvenen herkese çok teşekkür ediyorum. BENGİ bizim çok önemsediğimiz bir projedir. Unutmayalım ki, ancak eğitimle ve çalışmayla sağlanacak başarı, çocuklarımızın sanattan bilime, hayatın her alanında daha saygın ve söz sahibi bireyler haline gelmesini sağlayacaktır. Hepinizin bildiği ve inandığı gibi, çocuklarımız geleceğimizdir, onurumuzdur. Onların eğitimi sadece kendilerine fayda sağlamakla kalmayacak, ailesine, ilimize ve her şeyiyle bağlı olduğumuz Türkiye'ye yarar sağlayacaktır.  Şimdi çalışma zamanı, çok çalışacağız." dedi.


ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİNE YÖN VERİYORLAR

Öğretmenlerin iyi yetişmelerinin ve kişiliklerinin, öğrencilerin geleceğine yön verdiğini kaydeden Vali Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: "Bu okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimiz ülkemizin farklı kademelerinde en güzel şekilde devletine ve milletine hizmet edeceklerine inanıyorum. Bu vesileyle öğretmen ve öğrencilerimize kolaylıklar diliyorum." diye konuştu.


ÖĞRENCİLERLE YEMEK YEDİ

              Vali Ersin Yazıcı, öğrencilerle ve öğretmenlerle sohbet ettikten sonra kaldıkları yatakhanelerde ve çalışma odalarında da incelemelerde bulunduktan sonra pansiyon yemekhanesinde öğrencilerle beraber öğle yemeği yedi.

04-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-201904-12-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.