BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ PROJESİ BÜYÜK BİR SEVDA İLE DEVAM EDİYOR

BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi değerlendirme toplantısı; Valimiz Sayın Ersin YAZICI Başkanlığında, İlçe Kaymakamları ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katılımları ile Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirildi.
BENGİ PROJESİ BÜYÜK BİR SEVDA İLE DEVAM EDİYOR

27 Kasım 2019 Çarşamba günü 13.30'da Balıkesir Öğretmenevi Orkide Salonda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Mustafa Çek, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, 20 İlçe Kaymakamı ve 20 İlçe Millî Eğitim Müdürü katıldı.

BENGİ Projesinin tüm ayrıntılarıyla değerlendirildiği toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürleri, BENGİ Projesi kapsamında ilçelerde yürütülen çalışmalar hakkında ayrıntılı olarak bilgi verdiler.

BENGİ PROJESİNİ BİR SEVDA İLE YÜRÜTÜYORUZ

İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız toplantıda yaptığı konuşmada, proje kapsamında yapılan etkinliklerde sadece başarı seviyesinin yükseltilmesinin hedeflenmediğini, başarının yanında değerler eğitimi noktasında da en üst seviyede bir başarı amaçlandığını; bu noktada okul ve kurum yöneticilerinin özverili olmaları gerektiğini vurguladı.

Eğitim yolculuğunda birlikte yürüyen tüm paydaşlara yeni çalışmalarında başarılar dileyen İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız: "BENGİ ile eğitimin kalitesinin ve niteliğinin artırılmasını, evlatlarımızın pozitif bilimlerle birlikte millî ve manevi değerlerimizle donatılmasını, gençlerimizin ve çocuklarımızın sosyal, kültürel ve sportif yönlerinin geliştirilmesini, yeni bakış açıları ve kendimize özgü bir anlayışla sağlayacağız. Kısacası çocuklarımızı ve gençlerimizi çok yönlü olarak geleceğe hazırlayacağız." şeklinde konuştu.

BENGİ PROJESİ BİR SİNERJİ OLUŞTURDU

Vali Ersin Yazıcı ise, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi'nin hazırlık aşamasında tüm paydaşların fikir ve önerilerinin alındığını, ilgili tüm yöneticilerle bu konunun enine boyuna konuşulduğunu ortaklaşa çıkan kararların uygulanması basit fakat, uygulandığı takdirde bir sinerji oluşturacağını söyledi. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

EN ÖNEMLİ GÜNDEM: EĞİTİM

BENGİ'nin çok güzel bir proje olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Ortaya koymuş olduğumuz temel bir projemiz var. Sizlerin de desteği ile 'BENGİ' projesi devam edecek. Bu projeye tüm Balıkesir sahip çıktı. Başarıyı sınavla da sınırlamamak lazım. Hem müzikte, hem sanatta, hem sporda kültürde, folklorda başarıyı arayan illerden bir tanesiyiz. Bu noktada idareciler olarak bize düşen görevler ve sahada öğretmenlerimize sunulan görevler var. Öğrenci, öğretmen ve velilerle birlikte sinerji oluşturup başarı elde etmek istiyoruz. Bu nedenle sürekli olarak okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğretmen ve öğrencilerimizle sohbetler yapıyoruz. Birlikte hareket edilirse, başarıya giden yoldaki engeller kolay aşılır. Bizim en önemli gündemimiz eğitimdir. Hepimiz bir ekip ruhu içinde hareket edeceğiz.  Sizlerle birlikte var gücümüzle çalışacağız." dedi.

HER ÖĞRENCİYE BİR KİTAP HEDİYE EDELİM

Kitap okumaya büyük önem verilmesi gerektiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, " Okullarda okuma saatleri koyduk, bu okuma saatlerine ilçe kaymakamları başta olmak üzere ilçede görev yapan gerek asker, gerek polis, gerek eğitimci, gerek belediye başkanları da katılacak. Her hafta bir veya iki kez okullarda okuma saatlerine katılacaklar. Bunları sürekli takip edeceğim, ben de okuma saatlerine katılıyorum. Her ilçede mutlaka bütün öğrencilerimize en az bir kitap hediye edelim." dedi.

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ

Okullardaki başarının öğrencilerle ve ailelerle kurulan iletişime bağlı olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, "Ailelerle kuracağınız diyaloglarda çocukların başarısı için ailenin önemini velilere aktarmak gerekir. Çocuklarımızın başarılı olmasında anne-babanın çocuklara gösterdiği ilgi, alaka ve ayırdığı zamanın çok büyük öneminin olduğunu velilerimize anlatmak okullarımızdaki başarıyı daha da artıracaktır." ifadelerini kullandı.

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN GELECEĞİ

Balıkesir'de eğitimi geliştirmek, eğitimin kalitesini ve seviyesini yükseltmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Vali Yazıcı, "Kaynak ve imkânlarımızı birinci öncelikli olarak eğitime, mesaimizi birinci öncelik olarak eğitime veriyoruz. Gerçekten bu konuda gayretliyiz, iddialıyız. Bu çocuklar hepimizin geleceği. İnsan yetiştirmek ayrı bir uğraştır. Çocuklarımızı Türkiye'nin geleceğini hazırlama niyetiyle yetiştirmeli ve istikbalimizin bu çocukların elinde olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Okullarda yapılacak planlamalarda akademik eğitim kadar sosyal etkinliklere de yer verilmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamasında sosyal aktiviteler büyük önem taşıyor." dedi.

MESLEK LİSELERİ, EĞİTİM HAYATININ VAZGEÇİLMEZİDİR

Teknik ve Mesleki Anadolu Liseleri'nin öneminin büyük olduğuna dikkat çeken Vali Yazıcı, nitelikli elemanların yetişmesinde Teknik ve Meslek Liselerinin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini kaydetti. Vali Yazıcı, meslek liselerinin eğitim hayatının vazgeçilmezi olduğunu vurguladı. Meslek liselerine ihtiyacın çok olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, meslek olmadan hiçbir iş olmayacağını, meslek liselerinin öğrencilere genç yaşta meslek bilinci kazandırdığını söyledi. Sanayicinin, özel sektörün ve kamunun nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak için meslek liselerinin önemine değinen Vali Yazıcı, gençleri meslek sahibi yapmak zorunda olduğumuzu belirtti. Özellikle meslek liselerinde okuyan gençlerin daha iyi yetişmeleri için sektörle buluşmaları gerektiğini ve meslek liselerinin niteliğinin artması gerektiğini söyledi.

BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

              Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında ise, "Temel hedefimiz; iyi, donanımlı, bilgili insan yetiştirmek olmalı. Bu proje İlimiz için çok önemli sonuçlar doğuracaktır.  İlimizde eğitimin kalitesini artırmak için el birliği ile çalışmaktayız. Başarı tek başına bir fonksiyon veya bir faktörle gelmiyor, arkasında mutlaka ortaklık vardır. Bizim amacımız Balıkesir'de hep en iyiyi yakalamak. Bu vesileyle Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesine katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor; bu önemli çalışmanın alanında örnek olmasını ve İlimiz eğitimine, insanımıza, çocuklarımıza katkıda bulunmasını diliyorum." şeklinde ifade etti.

29-11-201929-11-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.