BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİGEP'TE YENİ DÖNEMİN İLK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Balıkesir'in eğitim potansiyeline güç kazandıran Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen çalışmaların aylık değerlendirmesi Valimiz Sayın Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantı ile gerçekleştirildi. 
BİGEP'TE YENİ DÖNEMİN İLK DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminde her ay bir ilçede yapılan değerlendirme toplantılarının 2022-2023 dönemindeki ilk toplantı Dursunbey ilçesinde gerçekleştirildi. BİGEP'in çalışmalarını yakından takip eden Valimiz Sayın Şıldak, Dursunbey ilçesinde yaptığı toplantılarda İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı; 20 ilçemizin Millî Eğitim Müdürleri, okul müdürleri, okulların BİGEP sorumluları ve zümre başkanları ile bir araya geldi.  

Programına "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı" ile başlayan Valimiz Sayın Şıldak İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile BİGEP kapsamında yürütülen çalışmaları ele aldı. Dursunbey Kaymakamı Ramazan Teke ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'nın da hazır bulunduğu toplantıda projenin il genelindeki faaliyetleri görüşüldü. 

Toplantıda ilk olarak Dursunbey İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit Gökdemir yürütülen ve planlanan çalışmalar ile ilgili istatistiki bilgileri içeren bir sunum yaptı. Müdür Gökdemir sunumda Dursunbey'deki okul ve öğrenci sayıları, pansiyonlar, atölyeler, etkinlik çalışmaları, düzenlenen turnuvalar, devam eden ve planlanan yatırımlarla ilgili bilgiler verdi. Daha sonra İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı toplantının devamında yaptığı sunumda, yeni dönemde akademik başarıya odaklanan BİGEP kapsamında 8'inci ve 12'nci sınıflara yönelik yapılan ilk deneme sınavının ilçe, okul ve ders sıralamaları ile ilgili bilgiler verdi. Müdürümüz Ali Tatlı; deneme sınavına sağlanan katılım sayılarını açıklamasının ardından okul düzeyinde ve ders bazında alınan sonuçlar neticesinde il ortalamasının altında kalan eğitim kurumlarının özel olarak değerlendirileceğini ifade etti.

Valimiz Sayın Şıldak, okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması, ikili eğitimin yürütüldüğü okullara yönelik çalışmalar, yapılacak ihtiyaç analizlerine göre eğitim yatırımı planlarıyla ilgili yapılanlar hakkında bilgi aldı. Toplantı sonunda yaptığı değerlendirmede, "Okul öncesi eğitimde okullaşma oranında %100'e yaklaştık. Bu sevindirici bir gelişme fakat bunun yanında zorunlu eğitim çağında öğrencilerin devamsızlıklarına da dikkat etmeliyiz. Mevsimlik tarımsal faaliyetlerden kaynaklı devamsızlıklar olabilir, bu konuya dikkat etmeli çocuklarımızı okullarıyla buluşturmada aktif olmalıyız." şeklinde konuştu.

İlçe Millî Eğitim Müdürlerine okulların bakımlı ve temiz olması için sürekli alanda gözlem yapmaları gerektiğini vurgulayan Valimiz Sayın Şıldak, "Okullarımızdaki hareketlilik, heyecan olarak alana yansıyor. Alanda olmak gerçek sorunları görmede çok etkili oluyor. Aktif ve samimi bir şekilde sürekli alanda, okullarda olmalısınız. Okul müdürlerimiz de öğretmenlerle, velilerle ve öğrencilerle irtibat halinde olmalı. Temas halinde olan bir yöneticinin yanılma payı sıfır olur." ifadelerine yer verdi.  

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi'nin 2022-2023 eğitim öğretim yılında akademik başarıya odaklandığını belirten Valimiz Sayın Şıldak, "BİGEP kapsamında hazırladığımız takvimle öğrencilerimiz deneme sınavları olacaklar. Sınav sonuçlarına göre başarı düzeyinde düşüş olanlarla özel olarak ilgilenilecek fakat başarılı olanların da takip edilerek motivasyonlarını canlı tutmak için izlenmeleri gerektiğini düşünüyorum. İlçelerimizde deneme sınavları sonuçlarının değerlendirilmesi, analizlerinin yapılması ve bunlardan sonuç çıkarma noktasında yapılan çalışmalar önem taşıyor." diye belirtti.

Her ay bir ilçede yapılan değerlendirme toplantıları sayesinde alandaki faaliyetlerin düzenli olarak izlendiğini ifade eden Valimiz Sayın Şıldak, toplantı sonunda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İlimizdeki eğitimle ilgili bütün konu başlıklarını birebir ilçe müdürlerimizle istişare etmiş oluyoruz. Hiçbir konunun eğitim kadar önemli olmadığı malum, biz de eğitimi tüm alanlardan önceleyerek ilin birinci günden maddesi olarak ilan ettik. Tüm paydaşlarımızla birlikte diğer kurumlarımızın da katkılarıyla bu alandaki çalışmaları heyecanla ve coşkuyla takip etmeye devam edeceğiz." dedi.

Dursunbey Sarı Hoca Anadolu İmam Hatip Lisesine Ziyaret

Projeyle birlikte alanda oluşan enerjiyi bizzat yerinde görmek için programına okul ziyareti ile devam eden Valimiz Sayın Şıldak, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı eşliğinde Dursunbey Sarı Hoca Anaokulu İmam Hatip Lisesi'ni ziyaret etti. Ziyarette öğrencilerle sınıflarında bir araya gelen Valimiz Sayın Şıldak, öğrencilere hedefler belirlemeleri tavsiyesinde bulundu. Belirleyecekleri hedeflerin onlara güç kazandıracağını ve bununla birlikte düzenli bir çalışma sisteminin başarıya ulaşmalarını sağlayacağını belirtti. Valimiz Sayın Şıldak, "Bizler sizlerin başarılı olmasını, ülkeye fayda saylayacak bilgi ve donanıma sahip olmanızı önemsiyoruz. Aileleriniz de bunu istiyor. Bunun için iyi bir üniversite eğitimi almalısınız. Derslerinize ve sınavlara düzenli çalıştığınızda başarılı olacaksınız, yeter ki kendinize inanın." sözlerini kullandı.  

"BİGEP" Bu Yıl Akademik Başarıya Odaklandı

Ziyaretin ardından İlçe Millî Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, rehber öğretmenler, okulların BİGEP Sorumluları, zümre başkanları ile toplantıda bir araya gelen Valimiz Sayın Şıldak, "Buradaki güzel ortam için, Dursunbey'in eğitim çıtasını daha yükseğe taşıma gayretiniz için teşekkür ederim. Bunu Balıkesir'in tamamında Başarıyı İzleme ve Geliştirme projesi ile yapmaya çalışıyoruz. BİGEP'in tek amacı; eğitimdeki bütün tarafları istekli hale getirip hareketlendirmek ve eğitimi Balıkesir'in gündeminde birinci sıraya yerleştirmektir. Eğitimin başarı seviyesini kalitesini her yönden desteklemek, güçlendirmek ve bunu yaparken de sizlerin katılımını sağlamaktır. BİGEP'i, samimi ve ilgili bir yaklaşımla istekli eğitim ortamı oluşturmak, güzel bir takım çalışmasıyla elimizden gelenin fazlasını ortaya koymak suretiyle canla başla çalışmak olarak tanımlayabiliriz. Bu yıl da dönem başında yönergemizi sadece akademik alana odaklanacak şekilde düzenledik. Akademik alan diyoruz çünkü Türkiye'nin en batısında gelişmiş imkânlara sahip Balıkesir, merkezi sınavlarda daha da başarılı olmayı hak ediyor." şeklinde konuştu.  

          Toplantının devamında projenin alanda sahiplenicisi ve uygulayıcısı olan okul müdürleri, okulların BİGEP sorumluları ve zümre başkanlarına söz veren Valimiz Sayın Şıldak, projenin eğitim camiasına yansımalarıyla ilgili bilgiler aldı. Projenin yürütülmesinde herhangi bir aksaklık veya talebin olup olmadığını sordu. Söz alan öğretmenler projenin onlara ve öğrencilerine farklı bir heyecan ve motivasyon verdiğini ifade ettiler, görüş ve önerilerini aktardılar.

04-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-202204-11-2022

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.