BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BU OKULUN DUVARI ORMAN, TAVANI GÖKYÜZÜ

Karesi Naciye Kabakçı Anaokulunda öğrenciler doğayla iç içe eğitim görüyor...
BU OKULUN DUVARI ORMAN, TAVANI GÖKYÜZÜ

Karesi Naciye Kabakçı Anaokulunda "Naciye Ece Kurşun Orman Eğitim Alanı", Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, hayırsever Ömer Kurşun, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Akkol, Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürü Rahşan Polat, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı törenle açıldı.
            Naciye Kabakçı Anaokulundaki faaliyetlere katılmaktan dolayı mutlu olduklarını gözlenen öğrenciler burada gerçekleşen etkinliklerle doğayı yakından tanıyıp, çeşitli aktivitelerle vakit geçiriyorlar.
"Naciye Ece Kurşun Orman Eğitim Alanı" gelecek nesillere daha iyi bir Karesi, daha iyi bir Balıkesir, daha iyi bir Türkiye ve daha iyi bir Dünya mirası bırakmayı hedefliyor.
            Günümüzde yenilikçi yaklaşımlar geliştirerek çocuklar için farklı eğitim olanakları ve öğrenme fırsatları sunmaya yönelik seçenekler dikkat çekiyor. Çocuklar için doğa en önemli öğreticidir. Çocuk doğanın içerisinde keşfederek ve deneyimleyerek kendini gerçekleştirebilir. Çocuklar kentsel mekânlarda yaşarken aynı zamanda doğanın içerisinde sürekli temas halinde bulunarak doğayla güçlü bir bağ kurmaktadır. Doğa çocukların yalnızca teknolojik aracılarla ya da kitaplarla tanımladığı bir kavram değildir; birebir içinde bulunduğu, aktif bir şekilde deneyimlediği, bağ kurduğu bir parçasıdır. Çocuklar üzerine yapılan çeşitli araştırmalar çocukların oyun oynadıkları ve keşfettikleri mekânların önemini ortaya koyarken aynı zamanda bu alanlarda serbest bir şekilde hareket etmelerinin çocukları gelişimsel açıdan olumlu etkilediğini belirtmektedir.

DOĞA İLE İÇ İÇE EĞİTİM..

            Doğa temelli okul öncesi eğitim kurumları, şehir çevrelerinde yaşayan çocuklar üzerinde çeşitli olumlu etkiler yaratmıştır. Söz konusu okulların, çocukların doğa bilgisi ve deneyimi kazanmaktaki işlev ve roller ile açık yeşil alanlarda sınıf dışı eğitim ortamlarını yaşayarak tüm gelişim alanlarında çocukların sahip olduğu olumlu kazanımları arttırdığı görülmüştür.

BİRBİRİNDEN FARKLI DENEYİM ELDE EDECEKLER

            Doğayı keşfederek ve gözlemleyerek kurgulanmış programlar dâhilinde, aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, katılımcıların doğayı keşfetmesine olanak sunacak, meraklarını giderecek, üretici becerilerini destekleyecek nitelikte bir eğitim modeli uygulanmaktadır.
Okullar sadece çocukların ihtiyacı olan bilgilerin öğrenildiği bir yer değil aynı zamanda hayata dair bir takım tutum, değer, beceri ve davranışların da kazanılacağı bir çevre. Ormanda ya da ağaçlık alanda aktif katılımlı öğrenme yöntemlerinin uygulandığı, tüm öğrencilerin kendilerine güven ve öz saygı geliştirebilecekleri bir ortam sunan ilham verici bir proje.

ORMAN EĞİTİM ALANI

            Şehirlerde yasayan çocukların doğayı keşfetmesi, doğal ortamda yasayarak, deneyimleyerek aktif bir şekilde öğrenebilecekleri bir eğitim anlayışının geliştirilmesi çalışmaları Karesi Naciye Kabakçı Anaokulunda start aldı. Doğa ile iç içe eğitim yapılacak alanın kurdelesi Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, hayırsever Ömer Kurşun, Karesi Belediye Başkan Yardımcısı Şaban Akkol, Naciye Kabakçı Anaokulu Müdürü Rahşan Polat ve öğrenciler tarafından kesildi.
Balıkesir Karesi Naciye Kabakçı Anaokulu okul bahçesine bitişik olan 2000 metrekarelik ağaçlık alan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonrasında "Orman Eğitim Alanı" olarak düzenlenerek Naciye Kabakçı Anaokuluna verilmiştir.  

MİNİ HAYVANAT BAHÇESİ İLGİ GÖRÜYOR 

            Yapılan tahsisten sonra hayırseverimiz Ömer Kurşun ve ailesi ile görüşülerek ağaçlık alanın düzenlenmesine, alan içine bir ağaç ev yaptırılmasına ve ağaç evin içinin geleneksel kültürümüzü yansıtacak şekilde tasarlanmasına karar verilmiş; yaklaşık 200.000 TL civarındaki giderler Kurşun ailesi tarafından karşılanmıştır. "Naciye Ece Kurşun Orman Eğitim Alanı"nda okul idaresi tarafından planlanan program dâhilinde her gün bir sınıf alan etkinlikleri yaparak etkinlik sonunda da doğa evinin içinde bir kültürel etkinlik gerçekleştiriyor.
Geniş bir bahçeye sahip olan anaokulu içindeki mini hayvanat bahçesi de öğrencilerin ilgisini çekiyor.
Okul Müdürü Rahşan Polat, keşfederek öğrenmenin öğrencide kalıcı bilgilerin oluşmasın da yardımcı olacağını belirtti.

BÜTÜN PROJELERİN İÇERİSİNDE EN ANLAMLISI

            Böyle bir tesisin çocuklar için büyük önem taşıdığını belirten Vali Ersin Yazıcı ise, "Bu proje, bütün projelerin içerisinde en anlamlı olanı diye düşünüyorum. Çünkü bu sadece bir proje değil, sadece bir konu ön plana çıkarılmamış. Onları sosyalleştirmek adına çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Okul bahçeleri ekolojik açıdan tasarlandıklarında çocuklara çevreye yönelik çok önemli yaşam tecrübeleri kazandırabilmektedir. Bizler bireysel olarak çocuklarımızı daha çok doğa ile bir araya getirebiliriz. Çocukların doğayı sevmesi, saygı duyması ve sorumluluk duygusunun geliştirilmesi için de onlara gerçek yaşam içinde çevre konularını öğrenmelerine imkân tanınması gerekmektedir. Çocuklarımızın gelişimine pozitif katkı sunan bu projenin daha da gelişmesi ve ilerlemesi için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Eğitim yatırımları son derece önemli ve gereklidir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yapılacak olan her türlü yatırımı destekleyeceğiz. Eğitim gönüllüsü Ömer Kurşun'a, bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

 

09-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-202009-03-2020

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.