BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEPREM ANI VE TAHLİYE TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2022 Afet Tatbikat Yılı kapsamında, 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle Türkiye genelindeki okullarda eş zamanlı olarak yapılan "Deprem Anı ve Tahliye Tatbikatı" Karesi ilçesi Mehmet Azman Çavuş Ortaokulunda Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK' ın katılımıyla gerçekleşti.
DEPREM ANI VE TAHLİYE TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

İçişleri Bakanlığına bağlı AFAD Başkanlığı koordinesinde 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen tatbikat, Azman Çavuş Ortaokulunda saat 11.30'da 'deprem oluyor' anonsunun yapılmasıyla başladı. Öğrenciler ilk anonsla birlikte deprem anında hayati önem taşıyan çök-kapan-tutun hareketiyle sınıflarında kendi güvenliklerini sağladı. İkinci anonsun ardından öğrencilerin binadan tahliyesi daha önce planlanan şekilde gerçekleştirildi. Yapılan canlandırmayla binada yangın çıktığı ve bir kişinin de mahsur kaldığı bilgisiyle, binadan kendi imkanlarıyla çıkamayan öğrencinin AFAD tarafından güvenli bir şekilde tahliyesi gerçekleştirilirken, binada oluşan yangına da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler müdahalede bulundu. Binadan yaralı olarak çıkarılan depremzedelere ise UMKE ve sağlık ekipleri müdahale etti. Tatbikat afet çadırlarının kurulmasıyla sona erdi.

"2022 Afet Tatbikat Yılı" kapsamında yapılacak çalışmalarla afet farkındalığının çok daha genişlemesi temennisinde bulunan Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK, "Balıkesir 2021 Afet Eğitim Yılı Projesi" kapsamında verilen eğitimlere katılan öğretmenlerin bulunduğu okullara asılan "Okulumuzda AFAD Gönüllüsü Öğretmen Vardır" tabelasını Mehmet Azman Çavuş Ortaokuluna takdim etti.

Düzenlenen deprem tatbikatına Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, Karesi Kaymakamı Metin ARSLANBAŞ, İl Emniyet Müdürü Hasan ONAR, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık HEKİMOĞLU, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir KESKİN, İl Millî Eğitim Müdür Vekilimiz Ahmet CENGİZ, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcımız Mustafa URAS, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Bayram ŞAHİN, öğretmen ve öğrenciler  katıldı.

04-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-202204-03-2022

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.