BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİME YENİ BİR BAKIŞ: BİGEP

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi (BİGEP) Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
EĞİTİME YENİ BİR BAKIŞ: BİGEP

 

Balıkesir Valiliği koordinesinde; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Odası iş birliğinde hayata geçirilen "Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin (BİGEP) Tanıtım Toplantısı ve Protokol İmza Töreni 09.11.2020 Pazartesi günü saat 10.00'da Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde; Valimiz Sayın Hasan Şıldak ve eşleri Fatma Nur Şıldak, Balıkesir Milletvekilleri Belgin Uygur ve Mustafa Canbey, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve eşleri Mehtap Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup Yıldız ve il protokolünün katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Balıkesir'in eğitim potansiyelini tüm paydaşları ile güçlendirmek amacıyla Balıkesir Valiliği himayesinde ve Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Vizyon Belgesinin "Mutlu çocuklar, güçlü Türkiye" hedefinin yol göstericiliğinde çeşitli alanlarda başarıyı izlemek ve geliştirmek için hayata geçirilen proje; ilimizde izleme, değerlendirme ve ödüllendirme mekanizmalarını işleterek eğitimi birinci öncelik haline getirmeyi hedefleyen bir takım çalışması olarak tasarlandı.

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin (BİGEP) hedefleri:

·  Yönetici ve öğretmenlerimizin mesleki gelişimlerini desteklemek, motivasyonlarını arttırmak,

·  Öğrencilerimizi eğitsel, akademik, mesleki ve kişisel rehberlik hizmetleriyle desteklemek,

·  Öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerine uygun sanatsal, sportif, kültürel faaliyetlerde yer almalarını sağlamak, kendilerini tüm yönleriyle keşfetmelerine destek olmak

·  Öğrencilerimizin çağın gerektirdiği donanımlara(Endüstri 4.0)sahip, gelişime açık, nitelikli bireyler olmalarını sağlamak olarak belirlendi.

Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesinin kapsamı; akademik alanda uygulanacak çalışmalar, proje tabanlı çalışmalar, sanatsal sportif kültürel ve sosyal alanlardaki etkinlikler ile yarışmalar, yenilikçi eğitim öğretim ortamları ile tasarım beceri atölyeleri alanındaki çalışmalar ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sisteminin etkili ve verimli kullanımına yönelik çalışmalar olacak şekilde beş ana başlık şeklinde belirlendi.

Öğretmen ve öğrencilerimizin gerçekleştirdiği çalışmaların BİGEP Proje İzleme ve Değerlendirme Modülüne dijital ortamda kaydedileceği projede, izleme ve değerlendirme süreçleri neticesinde; öğretmen ve öğrencilerimizin çalışmaları beş ana alanda belirlenen kriterlere göre değerlendirilip başarılı olan öğretmen ve öğrencilerimiz için ödüllendirmeler de yapılacak.

"Eğitim; Bir Millet, Bir Ülke Ödevidir!"

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup Yıldız törenin açılış konuşmasında: "Dünya farklı bir yere doğru gidiyor. Artık tarım, sanayi ve bilgi çağından sonra Tekillik çağından söz ediyoruz. Tekillik çağı; dijital olanın, biyolojik olanın ve fiziksel olanın bir araya gelmesi. Bu üçü bir araya gelecek, böyle bir çağ bizim çocuklarımızı bekliyor. Bu çağın ve bu dönüşümün farkındayız. Bu yolu alabilmek için de yeni yüzyılın becerileri gerekiyor.

Bu bağlamda biz de BENGİ projesiyle başlayan eğitim sevdamızı yeni yüzyılın becerileriyle, teknoloji tasarım atölyeleriyle donatarak Balıkesir Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi ile devam ettireceğiz. İçinde olduğumuz pandemi süreciyle çok da zor bir sürecin içinde olduğumuzun farkındayız.

Bugün burada açıklanan birçok faaliyeti yüz yüze değil uzaktan eğitim veya online olarak yapmak zorunda kalacak, öğrencilere birebir dokunma imkânına sahip olamayacağız. Ama şunu da biliyoruz ki eğitim; bir millet, bir ülke ödevidir. O yüzden hepimiz sorumluyuz. Ben Balıkesir'in bu projeye gönülden destek olacağına inanıyorum." dedi.  

Program; proje tanıtımı ve konuşmaların ardından Valimiz Sayın Hasan ŞILDAK, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektör Vekili Sayın Prof. Dr. Mehmet Narlı, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Süleyman Özdemir, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup Yıldız, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Sayın Hasan Ali Eğinlioğlu ve Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Sayın Rahmi Kula'nın Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi İş Birliği Protokolünü imzalamalarının ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

10-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-202010-11-2020

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.