BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Takviye Kurslarında İlk Kez Elektronik Değerlendirme Sınavı (e-sınav) Yapıldı

     “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” na devam eden 8. ve 12´nci sınıf öğrencilerinin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla yapılacak olan elektronik değerlendirme sınavının (e-sınav) 8. sınıflara yönelik uygulaması 24.10.2015 tarihinden itibaren başladı.
Takviye Kurslarında İlk Kez Elektronik Değerlendirme Sınavı (e-sınav) Yapıldı

                                                        KURSLARDA ELEKTRONİK DEĞERLENDİRME SINAVI (e-sınav)

      Tüm Türkiye’deki “Destekleme ve Yetiştirme Kursları”na devam eden 8. sınıf öğrencilerinin kendi kazanım durumlarını değerlendirmek maksadıyla elektronik olarak (e-sınav) değerlendirme sınavı 24.10.2015 tarihinden itibaren yapılmaya başlandı. İl Millî Eğitim Şube Müdürü Yusuf YALÇIN, Karesi Çiğdem Batubey Ortaokulu’nda destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilen elektronik değerlendirme sınavına ilişkin incelemelerde bulundu.

    Değerlendirme sınavını öğrencilerimiz 24-31.10.2015 tarihleri arasında EBA şifreleriyle odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya http://e-kurs.eba.gov.tr/ adreslerinden girerek yapabileceklerdir.

BALIKESİR´DE "DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARI"NA %63 ORANINDA BİR KATILIM VAR

       2015-2016 öğretim yılı “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” ilimizde 348 kurs merkezinde başlamıştır. 59.942 öğrenci ve kursiyer bu kurslardan yararlanmak üzere başvuruda bulunmuştur. Birinci dönem kurslarımız 03.10.2015 tarihi itibariye başlamış olup 24.01.2016 tarihine kadar devam edecektir. Yıllık olarak açılan kurslarımız ise 17.06.2016 tarihine kadar devam edecektir. İlimizde “Destekleme ve Yetiştirme Kursları” na %63 oranında bir katılım vardır.

    Ülke genelinde ücretsiz olarak verilen bu kursların velilerimize ek kaynak yükü getirmemesi için ders müfredatlarıyla uyumlu kazanım kavrama testleri oluşturulmuştur. 226 öğretmen tarafından kazanım kavrama testleri ile değerlendirme sınavları için hazırlanan sorular 37 akademisyen tarafından incelemeden geçirilmiştir. Yaklaşık 40.000 sorunun üretildiği kazanım kavrama testleri ders işleme takvimi doğrultusunda, zamanı geldikçe  odsgm.meb.gov.tr/kurslar adresinden hizmete sunulmaktadır. Yine ilk kez 8. sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak videolu çözümlerin yer aldığı cevap anahtarları da yayınlanmaya başlanmıştır.

        İlimizde 5 akademisyen ve 44 öğretmen tarafından kazanım kavrama testleri ile değerlendirme sınavları için soru hazırlama çalışmaları yapılmaktadır.

TARAMA SINAVLARI 8.SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN YILDA DÖRT, 12. SINIF ÖĞRENCİLERİ İÇİN İSE YILDA BEŞ DEFA YAPILMASI PLANLANMAKTADIR

     Türkiye’de bir ilk olma niteliğindeki değerlendirme sınavı, soru bankamıza online olarak bağlanarak soruları çekip, ekrana yansıtmaktadır. Öğrencilerimiz tüm derslerden şifreleriyle girerek kendilerini sınama imkanı bulacaklardır. Sınav bittiğinde sınav sonucunu ve kazanım karnesini anlık olarak görebileceklerdir. Daha sonra öğrencilerimize ve kurs merkezlerimize bilgi amaçlı geri dönüşler yapılacak, öğrencilerimiz Türkiye ve il genelinde yüzdelik olarak başarılarını da  istatiksel olarak görmüş olacaklardır. Bu sayede tüm yurtta genel bir değerlendirme imkanı bulunulacaktır. Tarama sınavlarımızın 8.sınıf öğrencileri için yılda dört, 12. Sınıf öğrencileri için ise yılda beş defa yapılması planlanmaktadır.

 

 

  

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.