BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelleri Birlikte Aşıyoruz

        3 Aralık günü, engelli olarak tanımlanan bireylerin haklarına dikkat çekmek, verilen hizmet ve hakların niteliğini artırmak amacıyla 1992 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilmektedir. 
Engelleri Birlikte Aşıyoruz

       “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde hayatın renklerini fark edip yaşama engelli olmamak için İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Birimi Şube Müdür Fahri Acar ile beraber Altıeylül İlçesi Namık Kemal İlkokulu’ndaki İşitme Engelliler Sınıfı ile Özel Eğitim Sınıfını ziyaret ederek öğrencilerin 3 Aralık  ‘Dünya Engelliler Günü’nü kutladı ve bir süre öğrencilerle sohbet etti.

ÇOCUKLARIMIZIN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

      Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Nazmi Başaran İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’in ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli. Hastane okulumuzda çocuklarımızın sağlığı, moral ve motivasyonlarını yüksek tutmak için her türlü yardımı özenle ve şefkatle yapmaktayız.” sözlerine yer verdi. Ardından Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Nazmi Başaran ile birlikte hastane sınıfında eğitimini sürdüren çocuklarımız ziyaret edilerek çocuklarımızla samimi bir sohbet gerçekleştirildi, gönülleri alındı.

 AMACIMIZ HER ÇOCUĞUN BİREYSEL ÖZELLİKLERİNE UYGUN NİTELİKLİ EĞİTİM ALMASI

          1992 yılında Birleşmiş Milletler’in aldığı bir kararla, 3 Aralık  ‘Dünya Engelliler Günü’ olarak ilan edilmiştir. Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemiz de 3 Aralık ‘Engelliler Günü’ olarak kutlanmaktadır. İlimizde Müdürlüğümüze bağlı;  18 Bağımsız Özel Eğitim Okulumuzda 589, 137 Özel Eğitim Sınıfımızda 588, normal akranları ile aynı ortamda eğitim gören 1578 olmak üzere toplamda zorunlu eğitim çağındaki 2755 öğrencimize özel eğitim hizmeti sunmaktayız. Zorunlu eğitim dışındaki engelli bireylerimize de Halk Eğitim Merkezlerimizde açmış olduğumuz kurslarımız ile ihtiyaçları doğrultusunda beceriler kazandırmaktayız.

          Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak amacımız engeli ve gelişim özelliği ne olursa olsun her çocuğun mutlaka eğitime erişmesi ve bireysel özelliklerine uygun nitelikli eğitim almasıdır.  

HER ŞARTTA YAŞAMA SEVİNCİMİZİ DEVAM ETTİRMELİYİZ

         Ziyaret sırasında İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, bir insanın engelli olması onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olmasına bir engel teşkil etmeyeceğini dile getirerek, “Elbette sıkıntı ve zorluklar olacaktır; ancak her şeye rağmen yaşama sevinci hiçbir şekilde kaybedilmemelidir. Bu günlerin önemi, toplumumuzda aktif farkındalık oluşturmak, engelli bireylere pozitif ayrımcılık uygulanarak sosyal, kamusal ve diğer tüm alanlarda hak ettikleri değer ve uygulamalara kavuşmalarını sağlamaktır. Toplumların çağdaşlık ölçütlerinden en başta geleni engelli bireylerine sunulan hizmetlerdir. Bütüncül olarak hareket edilmesi gereken bu hizmet alanında toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çekerek bu bireylerimizin hayatın tüm alanlarında hak ettikleri yerlerde olmalarını sağlamak istiyoruz.” sözlerine yer verdi.

TEMEL SORUNUMUZ İNSANLARI YETERİ KADAR ANLAYAMAMAKTIR

        İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz engelli öğrencilerle gayet samimi bir sohbet gerçekleştirerek “Yaşamımızda karşılaştığımız nice sorunun temel kaynağı insanları yeteri kadar anlayamamaktır. Aslında esas olan bireylerin fiziksel zihinsel engelleri değil karşısındaki insanların onları tanıyamama ve anlayamamalarıdır.  Duyarsız kaldığımız her nokta bir engel oluşturur ve bizler farkında olmadıkça bu engelleri çoğaltmaya başlarız. Hâlbuki ufak bir farkındalık bile birçok engelin ortadan kaldırılmasını sağlayabilir. Bugün farkında olmadıklarımızı bir kez daha düşünelim ve daha güzel bir dünya için engelleri kaldıralım. Var olan önyargıları yıkıp, bu bireylerin yaşamın tam ortasında yer almalarını sağlayacak düzenlemelerin hayata geçirilmesine aracı olmalıyız. Zihnimizde ve kalbimizdeki engelleri kaldırınca toplumda bu konuda çok büyük mesafe kat etmiş olacağız. ” dedi.

      Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, halkımızın duyarlılığı kamu ve yerel temsilcilerinin destekleri ve Sivil Toplum Örgütlerinin itici gücü ile ilimiz ve tüm ülkemizde engelli bireyler için yapılacak çok şeyin olduğu bilincindeyiz. Bu yönde engelli çocuklarımızı kendilerine yetebilen topluma faydalı bireyler haline getirmek amacıyla çalışmalarımıza yılmadan devam edeceğiz.

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015  03-12-2015

03-12-2015

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.