BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Mesleki Yeterlilik Belgesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

  “Mesleki Yeterlilik Belgesi”  zorunluluğu hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
“Mesleki Yeterlilik Belgesi” Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

     "Mesleki Yeterlilik Belgesi”  olmadan çalışanların tespiti, eğitime alınması ve benzeri konuların istişare edilmesi amaçlı “Mesleki Yeterlilik Belgesi”  zorunluluğu hakkında bilgilendirme toplantısı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden Biriminden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan Demirtaş başkanlığında, Balıkesir Üniversitesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret Odası Başkanlığı, Sanayi Odası Başkanlığı, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü, 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden konu ile ilgili temsilcilerin katılımları ile 06 Ocak 2016 Çarşamba günü saat 14:00´da  İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İŞKUR İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN “MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ” SINAVLARINA HAZIRLIK DESTEĞİ

       Mesleki Yeterlilik Kurulu tarafından 25 Mayıs 2015 tarihinde yayımlanan 40 meslekte çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması için verilen süre 26 Mayıs 2016 tarihinde dolacak olması nedeniyle çalışanların hızlı bir şekilde eğitim alarak belge sınavına dahil edilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve STK´ lar ile ortaklaşa yapılacak çalışmalar neticesinde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmadan çalışanlara ortalama 1 haftalık eğitimler verilerek sınava girmeleri sağlanabilecektir.

       Bu Kapsamda http://www.myk.gov.tr adresinde yayınlanan 40 meslek alanında belgesiz olarak çalışan ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için sınava girmek isteyen kişilere gerekli sınava hazırlık desteği İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından sağlanacaktır.

BAŞVURULAR MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİNE YAPILACAKTIR

      “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almak için sınava girmek istemeyen ile 5-6 yıl ve üzerinde belirtilen alanlarda çalışmış olduğunu belgelendirenler Mesleki Eğitim Merkezlerine başvuru yaparak Şubat 2016 tarihinde yapılacak olan “Kalfalık Sınav”larına, ardından Haziran 2016 tarihinde yapılacak olan “Ustalık Sınavları”na girebilecek ve alanlarında “Ustalık Belgesi” alabileceklerdir.

İL ODA TEMSİLCİLERİ 40 MESLEK ALANINDA ÜYE SAYILARINI TESPİT EDECEK

        İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan Demirtaş, “Mesleki Yeterlilik Belgesi” zorunluluğu, mesleki ve teknik eğitim programlarının ulusal meslek standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi, ilimiz oda temsilcilerinden “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alma zorunluluğu olan 40 meslek alanında üye sayılarının İl Oda Temsilcileri tarafından tespit edilmesi ve “Mesleki Yeterlilik Belgesi”  zorunluluğuna ilişkin teknik detaylar ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi. Ardından uygulamaya ilişkin soruların cevaplandırılması ile toplantı sona erdi.

 

 

08-01-2016  08-01-2016

08-01-2016  08-01-2016

08-01-2016  08-01-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.