BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’in Yarıyıl Mesajı

       Balıkesir ili genelinde 838 eğitim öğretim kurumumuzda 182.215 öğrencimiz ve 14.527 öğretmenimiz ile 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemi sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir dönem boyunca göstermiş oldukları üstün gayret ve çalışmalarından dolayı tüm idarecilerimizi, öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi kutluyorum.
İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf Cengiz’in Yarıyıl Mesajı

          Değerli meslektaşlarım,

       Eğitim hayat boyu devam eden bir süreçtir. Bu süreç ancak öğretmenlerimizin öğrencilerine gösterdiği sevgi, şefkat ve değer ile gerçek anlamını bulabilmektedir.

      ÖĞRENCİLERİMİZİN KARNELERİNE DÜŞÜK NOT VERMEYİNİZ

       Öğrencilerimizin karnelerine düşük not vermeyiniz. Her birinin farklı yetenekte ve özel olduklarını hem velilerimize hem de öğrencilerimize hissettiriniz. Aileleriyle birlikte tatillerini planlayarak geçirmelerini öneriniz.

ÖĞRENCİLERİMİZE ÖDEV VERMEYİNİZ 

       Öğrencilerimize daha verimli tatil yapabilmeleri için, onlara ödev vermek yerine planlı yaşamalarını, sorumluluklarını geliştirmelerini sağlayacak etkinlikler önerebilirsiniz.  Bırakın tatillerini ödev yaparak değil, doyasıya gezerek, eğlenerek, aile büyüklerini ziyaret ederek, arkadaşlarıyla oyun oynayarak, bol bol eğitici kitap okuyarak, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle ilgilenerek geçirsinler. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü başlayacak olan 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının 2. Dönemine dinlenmiş olarak gelsinler.

       Geleceğimizi şekillendirmeye aday çocuklarımıza, her yıl olduğu gibi bu yıl da milli, manevi, ahlaki, insani, edebi bütün değerlerin yanında; özgüveni yüksek, entelektüel, vizyon sahibi bütün davranış örüntülerini de kazandırmak için büyük çaba harcadınız. Her bir öğrencimize verdiğiniz emeklerden dolayı siz değerli meslektaşlarıma teşekkür ediyor, güzel bir tatil diliyorum.

     

        Saygıdeğer veliler,

      Her birey farklıdır ve farklı öğrenir. Onların karnedeki notlarından çok asıl önemli olan gelecekte bilinçli bireyler olarak yetişmelerini sağlamaktır. Çocuklar eleştirilmekten, azarlanmaktan değil, kendilerine güzel örnek olunmasından etkilenirler. Karne notları dolayısıyla kalplerini kırmayınız. Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamak yerine onlara her şeye rağmen koşulsuz sevginizi ve güveninizi hissettirmelisiniz.

TATİLDE ÇOCUKLARIMIZ BİLGİSAYAR BAŞINDA FAZLA VAKİT HARCAMASIN

      Sömestr tatili döneminde; çocuklarınızın bilgisayar başında fazla vakit harcayarak bilgisayar ve internete bağımlı kalmalarına izin vermemelisiniz. Onların dinlenmelerine, eğlenmelerine, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerde bulunmalarına ve kitap okumalarına imkân sağlamalısınız.  Onları desteklemeniz ve bu yönde birlikte sömestr tatilini planlamanız ve uygulamanız, sağlıklı, mutlu gelişimlerine ve okul başarılarına çok büyük katkıda bulunacağını unutmamalısınız.

      

       Sevgili öğrenciler,

       Karne notlarınız ne olursa olsun bugün almış olduğunuz karneleri başarı ya da başarısızlık göstergesi olarak kabul etmek yerine, güçlü ve zayıf yönlerinizi görme aracı olarak değerlendirmelisiniz. Siz bizim istikbalimizsiniz, ülkemizin yegane değerlerisiniz ve bizim için çok önemlisiniz. Bilginizle, başarınızla, güzel ahlakınızla, örnek davranışlarınızla ülkemizi en güzel yerlere taşıyacağınıza inanıyoruz.

KENDİNİZE AİLENİZLE BİRLİKTE SÖMESTR TATİLİ PROGRAMI YAPINIZ 

       Sömestr tatilinde, gönlünüzce dinlenip eğlenmek için tatil programı yapmanız,  zamanı etkili kullanmanızı ve istediğiniz her şeye vakit ayırmanızı sağlayacaktır. Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirlemelisiniz. Dinlenirken ilgi alanlarınıza uygun eğitici kitaplar okuyabilir, spor yapabilir,  müzik, resim, sinema, tiyatro gibi aktivitelere ve kültürel etkinliklere katılabilirsiniz. Bunun yanında yakın akrabaları, milli manevi değeri olan yerleri ailenizle ziyaret edebilir, izlenimlerinizi tatil sonu öğretmenlerinizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Yaptığınız çalışmaları ve siz de bıraktığı izleri hatırlamak, kalıcılığını artırmak için notlar alabilir, günlük tutabilirsiniz.  Bunların dışında telafi etmeniz gereken noktalar varsa bu tatil sizin için iyi bir fırsat olacaktır.

       Bu duygu ve düşüncelerle sevgili öğrencilerimize ve değerli öğretmenlerimize iyi tatiller diliyorum.

 

                                                                                                Yusuf CENGİZ

                                                                                        Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.