BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de Özel Yetenekli Öğrencilere Tablet Bilgisayarla İlk Grup Taraması Yapıldı

     Bilim ve Sanat Merkezlerine öğrenci seçim sürecinde aday gösterilen 1. ve 2. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet bilgisayar üzerinden grup taramasının ilki Türkiye genelinde 81 ilde olduğu gibi aynı anda Balıkesir’de de başladı.
Balıkesir’de Özel Yetenekli Öğrencilere Tablet Bilgisayarla İlk Grup Taraması Yapıldı

İLK UYGULAMA BAŞARILI BİR ŞEKİLDE SONUÇLANDIRILDI

   1. ve 2. sınıflar grup taramasının ilki, İlimizde belirlenen üç merkezdeki Karesi ilçesi Ercan Kıvrak İlkokulu, Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi, Edremit Karagözoğlu İlkokulu’nda 80 öğrenci ile başarılı bir şekilde uygulandı. Öğrenciler Bilim ve Sanat Merkezlerine uyum, destek eğitimi, bireysel yetenekleri fark ettirme, özel yetenekleri geliştirme ve proje üretimi/yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alındı.

     2015-2016 eğitim öğretim yılında bilim ve sanat merkezlerine öğrenci seçim süreci 1, 2, 3, 4. sınıfa devam eden ve sınıf öğretmenleri tarafından aday gösterilen öğrenciler için Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı takvim doğrultusunda iki aşamada gerçekleştirilecek.

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLERE SAHİP ÇIKMAK, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMAKTIR 

     İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ilimizde İl Milli Eğitim Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Fahri Acar’ın koordinasyonuyla sınavların sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiğini söyledi. Bir çocuk için okul yaşantısı içindeki en önemli rol modelin öğretmenler olduğunu belirterek öğretmenlerin bütün çocuklar gibi özel yetenekli çocuklar için de ahlaki, sosyal, duygusal ve zihinsel değerlerin gelişmesine yardımcı olduklarını ifade etti. Bilim ve Sanat Merkezlerinin, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki özel yetenekli öğrencilerin (resim, müzik ve genel zihinsel yetenek) örgün eğitim kurumlarındaki eğitimlerini aksatmayacak şekilde bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamak amacıyla açılmış bağımsız özel eğitim kurumları olduğunu dile getirdi. İlimiz Karesi İlçesinde ‘Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi’ ve Bandırma İlçesinde ‘Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi’ olmak üzere 2 adet kurumumuz bulunduğunu, Burhaniye İlçesinde de BİLSEM açılması ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek özel yetenekli öğrencilere sahip çıkmanın, ülkemizin geleceğine sahip çıkmak olduğunu sözlerine ekledi.

İLİMİZDE 3209 ÖĞRENCİYE GRUP TARAMA UYGULAMASI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

      İlk uygulama olarak dikkat çeken grup taraması 81 ilde aynı anda oturumlar 9.00, 10.30, 13.00 ve 14.30 saatlerinde başlayacak, 10 kişilik gruplar halinde toplam 3209 öğrenciye hafta sonları olacak şekilde günlük 4 oturum şeklinde yaklaşık 2 aylık bir süreçte (27.02.2016, 5-6 Mart 2016, 12 Mart 2016, 19-20 Mart 2016, 26-27 Mart 2016, 2-3 Nisan 2016, 9-10 Nisan 2016 tarihleri arasında) grup tarama uygulaması gerçekleştirilecek. 

BAKANLIĞIMIZ İLK KEZ E-SINAV UYGULAMASI YAPTI

      Uygulama, Genel Müdürlüğümüz ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca her öğrenciye randevu tarihi ve saati verilerek başlatıldı. FATİH Projesi kapsamında dağıtılan tablet bilgisayarlar, grup tarama uygulamasına hazır hale getirildi. Uygulamada kullanılacak sorular Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Bilgisayar yazılımı ise Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığınca yapıldı.

 

 

02-03-2016  02-03-2016

02-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.