BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” Balıkesir’de Yapıldı

     Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce organize edilen “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı”   8-9 Mart 2016 tarihlerinde Balıkesir Yeni Öğretmenevi´nde gerçekleştirildi.
“Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” Balıkesir’de Yapıldı

      İki gün sürecek olan “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” na, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Elektronik Eğitim İçerikleri Daire Başkanı Zekeriya Erbeyi, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı´ndan Eğitim Uzmanları Dr. Raziye Aydınlı ve Hayriye Argün, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mustafa Solak ve Hüseyin Aşık, Şube Müdürü Rabiye Kahraman ve izleme-değerlendirme komisyonlarında görevli öğretmenler katıldı. 

     Program, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan program İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye Kahraman’ın çalıştay organizasyonu ve tanıtımı hakkında bilgi vermesiyle devam etti.

ÇALIŞTAY, İLİMİZE VE ÜLKEMİZE DEĞERLİ KATKILAR SAĞLAYACAKTIR

      İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz konuşmalarında, Milli Eğitim Bakanlığımızın ders kitaplarını inceleme ve değerlendirme süreci ile ilgili Türkiye genelinde başlatmış olduğu çok ciddi bir çalışma olan “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı”nın ilimizde gerçekleştirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çalıştayın, ilimize ve ülkemize değerli katkılar sağlayacağına inandığını belirtmesinin ardından hayırlı olması temennisiyle sözlerini tamamladı.

ÇOCUKLARIMIZA HER YÖNÜYLE ÖRNEK OLMALIYIZ

      Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Elektronik Eğitim İçerikleri Daire Başkanı Zekeriya Erbeyi, ‘8 Mart bugün Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başladığı konuşmalarını, ders kitaplarını inceleme süreci hakkında bilgi vererek sürdürdü. Ders kitaplarını incelerken öğretmenlerimizin Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının Ortaöğretim Programına uygun olup olmadığına dikkat etmelerini istedi. Ardından izleme-değerlendirme komisyonlarında görevli öğretmenlerin alanı iyi bildiklerini öğrencilerle birebir sahada kitapları değerlendirdiklerini dile getirdi.

      Öğretmenlerin birer kılavuz olduklarına da değinerek “Hepimiz eğitimciyiz. Sadece ders olarak değil çocuklarımıza her yönüyle örnek olmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı olarak işimiz çocuklarımıza hizmet etmek, iyi ve hayırlı bir nesil yetiştirmektir. Bizler size her türlü materyali hazırlamak ve hizmet etmek için buradayız. Yapacağınız çalışmalar için teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

ÇALIŞTAY RAPORU ANKARA´YA GÖNDERİLECEK

     “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı” bireysel, ulusal ve evrensel boyutta hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla bazı öğretim programları güncellenmiş ve kademeli olarak uygulanmaya başlanmıştır. Güncellenen öğretim programlarına dayalı olarak okutulmakta olan ders kitaplarının niteliğini daha da artırmak amacıyla izleme ve değerlendirme çalışmaları sürekli olarak yapılmaktadır. Söz konusu çalışmalarda öğretmenlerimizin görüş, öneri, eleştiri ve değerlendirmeleri büyük önem arz etmektedir. 

    Eğitim Uzmanı Dr. Raziye Aydınlı moderatörlüğünde "Biyoloji 11 Kitapları Değerlendirme Çalıştayı", Eğitim Uzmanı Hayriye Argün moderatörlüğünde "İngilizce 4 Kitapları Değerlendirme Çalıştayı" ayrı salonlarda iki gün süresince devam etti.

    İzleme-değerlendirme komisyonlarında görevli öğretmenler ders kitapları inceleme kriterleri hakkında bilgi verilmesinin ardından ders kitapları bu kriterlere göre incelenip çalıştay sonuçları görevli öğretmenlerce rapora dönüştürülerek Ankara’ya gönderilecektir.    

     Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce organize edilen “Ders Kitapları Değerlendirme Çalıştayı”  9 Mart 2016 tarihinde sertifika töreni ile sona erdi. 

 

09-03-2016  09-03-2016

09-03-2016  09-03-2016

09-03-2016  09-03-2016

09-03-2016  10-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.