BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl Dönümü Balıkesir’de Törenlerle Kutlandı

     Balıkesir Valiliği tarafından hazırlanan 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 101. yıl dönümü Balıkesir’de törenlerle kutlandı.
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 101. Yıl Dönümü Balıkesir’de Törenlerle Kutlandı

   18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi´nin 101. yıl dönümü programı, Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Büyükşehir Belediye Başkan V. M. Birol Şahin, K.K.Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanı Tuğg. Şenol Alkış, 9.Ana Jet Üs Komutanı Tuğg. İshak Dayıoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, BAÜ Rektörü Prof. Dr.Kerim Özdemir, Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, Adli ve İdari Mahkeme Başkanları’nın yanı sıra Vali Yardımcıları, Altıeylül ve Karesi Kaymakamları, belediye başkanları, daire amirleri çok sayıda askeri personel ile şehit aileleri ve vatandaşların katılımıyla 18 Mart 2016 Cuma günü saat 09.00’da ilk olarak Garnizon Şehitliği’nde Çelenk Sunma Töreni ile başladı.

    Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı okundu.

   Öğretmen Yarbay Veysel Balcı tarafından günün anlam ve önemini anlatan konuşmasının sonrasında Balıkesir Valisi Mustafa Yaman şehitlik şeref defterini imzaladı. Ardından Şehit Mezarları ziyaret edildi.

100.YIL MTAL’NİN SAHNELEDİĞİ “YÜZYILIN ŞANLI KAHRAMANLARI" TİYATRO GÖSTERİSİ

    Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek, Büyükşehir Belediye Başkan V. M.Birol Şahin, ve çok sayıda protokol üyelerinin, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı, Altıeylül 100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı ve Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 10.00’da gerçekleştirilen 18 Mart Şehitleri Anma Günü programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

    Günün anlam ve önemi belirten duygu dolu konuşmaların ardından Altıeylül 100.Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı “Yüzyılın Şanlı Kahramanları" adlı tiyatro gösterimi büyük beğeniyle izlendi.

“ÇANAKKALE VE ŞEHİTLERİ” KONULU SERGİ AÇILIŞI

     Saat 11.30’da Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve beraberindeki daire amirlerinin katılımıyla Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği ziyaret edildi ve “Çanakkale ve Şehitleri” konulu sergi açılışı gerçekleştirildi.      

KOCA SEYİT, ÇANAKKALE ZAFERİNİN 101. YILINDA MEZARI BAŞINDA DUALARLA ANILDI

     Saat 15.00’da Havran´ın Kocaseyit Mahallesinde  Havran Kaymakamlığınca anma töreni gerçekleştirildi. Çanakkale Şavaşı´nda 276 kiloluk top mermisini tek başına taşıyan Havran´lı Seyit Onbaşı mezarı başında Havran Müftüsü Ahmet Anılmaz tarafından Koca Seyit ve şehitlerimiz için dua edildi. 19. Motorlu Piyade Tugayı merasim takımı tarafından saygı atışı yapıldı. 

    Törene Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Balıkesir Milletvekilleri Ali Aydınlıoğlu, Ahmet Akın, İsmail Ok, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek´in yanı sıra Havran Kaymakamı Yasin Öztürk, daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

     Tören alanında devam eden ve halkın yoğun ilgi gösterdiği 18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, mehteran takımının sunumu, öğrencilerin şiirler okuması ve halkoyunu gösterileriyle devam etti.

    18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni sonrası Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve protokol üyeleri Koca Seyit Anıt Müzesini ziyaret ederek, Koca Seyit’in torunu Muhammet Yıkar ve kızı Fatma Yıkar´ın dedesi ile ilgili anlattığı duygu dolu anıları dinledi.  

     18 Mart Şehitleri Anma Günü töreni programı  saat 19.00’ da Balıkesir Yıldırım Camii´nde okunan Mevlid-i Şerif’in ardından ve Balıkesir Lisesi İzci Fener Alayı ile sona erdi.

 

19-03-2016  19-03-2016

19-03-2016  19-03-2016

19-03-2016  19-03-2016

19-03-2016  19-03-2016

19-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.