BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"İdealist Bir Ömür Akif" Konulu Panel

         Milli Bakanlığının öncülüğünde Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü’nün başlatmış olduğu lise ve üniversite öğrencilerine yönelik “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” etkinlikleri kapsamında 12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulünün 95. yıldönümü münasebetiyle Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi ve Karesi İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi’nin ortaklaşa düzenlediği “İdealist Bir Ömür Akif” konulu panel Altıeylül Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi. 


     “İdealist Bir Ömür Akif” konulu panele Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Balıkesir Üniversitesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Solak, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, akademisyenler, öğretmenler ile Balıkesir’deki aday öğretmenler, okuma programına dahil olan üniversite ve lise öğrencileri katıldı.

      İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz konuşmalarında, Sayın Sami Güçlü beyefendinin başlatmış olduğu Vatan şairi merhum Mehmet Akif Ersoy’un eserleri üzerine yapılan bu çok ciddi çalışmada kıymetli öğrencilerimize kimlik, kişilik, karakter kazandırma örnek şahsiyet sunma noktasında değerli öğretmen arkadaşlarımızın gayretlerini takdirle karşılıyorum. Milli kahramanımız islam şairi Mehmet Akif Esoy’u yeni yetişen neslimize tanıtmamız gerekiyor. Balıkesir’in değeri, Türkiye’deki yetişen öğretmen nesline çok ciddi katkı sağlayan ülkemizin köklü üniversitelerinden olan Necatibey Eğitim Fakültesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün işbirliği Balıkesir adına ayrı bir güçtür. Bu ortak çalışma ilerleyen zamanda daha da farklı etkinliklerle devam edecektir. Bu çalışmamızın ilimize, ülkemize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum hepinizi saygıyla selamlıyorum.” sözlerine yer verdi.

“İDEALİST BİR ÖMÜR AKİF” KONULU PANEL

     Panelin yürütücüsü Türkçe Eğitimi Bölümünden Arş.Gör.Dr. Ersoy Topuzkanamış yaptığı açılış konuşmasında, Akif’in büyük bir şair olduğunu, aynı zamanda da büyük bir ahlak adamı olduğunu belirtti.

     Konuşmacılardan;

Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Anabilim Dalından Abdullah Musab Aydın, “Akif’in Çocukluk ve Gençlik Çağları”;

Türkçe Eğitimi Bölümünden Tuğba Özen, “Akif’in Cumhuriyet Dönemi ve Mısır Hayatı”;

İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesinden Ayşenur Örgen, “Akif’in Milli Mücadele Dönemi Çalışmaları”;

Damla Tezcan ise “Akif’in Edebi Kişiliği ve Eserleri” hakkında bilgiler verdi.

ONUN HAYATI BİLE HEPİMİZ İÇİN BİR DERSTİR

      Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sami Güçlü, Ülkemiz genelinde uygulanan ‘Mehmet Akif Ersoy Okumaları’ etkinlikleri hakkında bilgi vererek başladığı konuşmalarında Balıkesir’de yapılacak faaliyet ve etkinlikleri belirterek sürdürdü. Derslerinde başarılı, kuvvetli bir iradeye sahip, okumayı seven öğrencileri görmek istediklerini ifade ederek, “ Çünkü bir yazarı okumak hele bir toplumun bu kadar yüksek seviyede inandığı, güvendiği, irtibat ettiği, sevdiği bir insanı okumak çok şey kazandırır insana. Onun hayatı bile hepimiz için bir derstir. Öğrenecek çok şey vardır. Aslında ondan, onun hayatından öğreneceğimiz şey karakteriyle alakalıdır. Onun en büyük özelliği ahlakıdır. Akif’in bugün 2016 yılında bütün ülkede anılması, insanların örnek alması, sevmesi, toplumun her kesiminde insanlar tarafından sevilmesi kolay değildir. Ben Milli Eğitim Müdürümüze üniversitemizin Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne, yöneticilere, dekanımıza, dekan yardımcımıza, Milli Eğitim mensubu hocalarımıza ve bu grupla çalışan edebiyat öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu faaliyetin yaygınlaşarak devam etmesi konusunda arayışlarımız sürüyor. Gönüllü öğrencileri arıyoruz. Hepinize teşekkür ediyor, panelist arkadaşlarımızı da ayrıca tebrik ediyorum.” konuşmalarını tamamladı.

      “Mehmet Akif Ersoy Okumaları” projesi kapsamında ilimizde 10 okuldan (T.C. Ziraat Bankası Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Rahmi Kula Anadolu Lisesi, Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Şule Yüksel Şenler Kız İmam Hatip Lisesi, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Gülser Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi) öğretmen danışmanlığında yedişer öğrencinin de takip ettiği “İdealist Bir Ömür Akif” konulu panel toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

28-03-2016  28-03-2016

28-03-2016  28-03-2016

28-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.