BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı

   Milli Eğitim Bakanlığının ilk defa 2016 yılı Şubat döneminde uygulamaya başladığı Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında Balıkesir’de  "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" düzenlendi.
Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı

   Milli Eğitim Bakanlığımızca yayımlanan “Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecine İlişkin Yönerge” çerçevesinde düzenlenen program kapsamında bu güne kadar yapılan çalışmaların değerlendirilmesi, süreç içerisinde aksayan yönlerin tespiti ve gereken tedbirlerin alınması amacıyla Balıkesir Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı” na İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mustafa Solak, Mustafa Uras, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Mustafa Güleç, Fatih Aka, Rabiye Kahraman ve 395 aday öğretmenin katıldı.

  Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz konuşmalarında, Aday Öğretmen Yetiştirme Sürecinin 1 Mart 2016 tarihinde başladığını ifade ederek bu sürecin Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Bu anlamda aday öğretmenlerimizin yetiştirilmesi sürecine katkıda bulunan tüm ilçe müdürlerimize, okul müdürlerimize ve öğretmenlerimize teşekkür etti.

81 İLDE AYNI ANDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN "ADAY ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SÜRECİ 1. DEĞERLENDİRME TOPLANTISI"NA BAŞBAKANIMIZ PROF. DR. AHMET DAVUTOĞLU VE MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZ SAYIN PROF. DR. NABİ AVCI DA TELEKONFERANS YÖNTEMİYLE KATILACAKTIR

   Başbakanımız Sayın Prof. Dr.Ahmet Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi Avcı’nın da telekonferans yöntemiyle katılacağı 81 İlde "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" nın Türkiye’de aynı anda gerçekleştirileceğine değinen İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Bu süreç bizim için çok önemli. Milli Eğitim Bakanlığımızın uygulamaya koyduğu bu uygulama, sizleri her alanda yetiştiren bir süreçtir. Bu konuda duyarlılığınızın devam etmenizi dilerim. Mayıs ayında tekrar bir değerlendirme toplantısı yapılacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak şu ana kadar eğitim kurumlarımızda görev alan çok kıymetli aday öğretmenlerimizin çalışmalarından mutlu olduğumuzu ifade ediyor, okul yöneticilerimize ve danışman öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

       İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Solak konuşmalarına, Milli Eğitim Bakanlığının ilk defa 2016 yılı Şubat döneminde uygulamaya başlattığı Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında Balıkesir ilimizi tercih ettikleri için teşekkür ederek başladı. 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu, Türk Milli Eğitiminin genel amaçlarını belirterek tarihten bu yana öğretmenlik mesleğinin önemine değindi.

      Aday öğretmenlerimize tavsiyelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Solak,  “Mesleğinde  öğrenmenin sadece okullar ile sınırlı olmayan hayatın her alanında “Beşikten mezara kadar.” gerçekleşen bir süreç olduğu bilinciyle ilimde, bilgide ne kadar mesafe almış olursanız olun, kendinizi bilginin zirvesinde görmeyerek daima kendinizi geliştirmeye devam etmenizdir. Geleceğin büyük Türkiye’si Anadolu’nun dört bir yanında ilgisiz, çaresiz, eğitimsiz çocuk kalmasın diye ömrünü, sevgisini, yüreğini veren siz öğretmenlerimizin ellerinde şekillenecektir.” sözlerine yer vererek aday öğretmenlerimize adaylık sürecinde başarılar diledi.   

     Aday öğretmenlik süreci ile ilgili Balıkesir’deki aday öğretmenler adına konuşan aday öğretmen Ecem Bilgin konuşmalarına, Sayın Bakanımız Nabi Avcı’nın ‘İnsan insanın gölgesinde yetişir.’ özdeyişiyle başlattığı aday öğretmenlik yetişme sürecinde daire amirleri ve meslektaşlarıyla bir araya gelmekten onur duyduğunu belirterek başladı. Eğitim camiasının içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek ilk defa uygulanan bu sürecin mesleğe yeni atanan aday öğretmenlere tecrübe kazandıracağına inandığını sözlerine ekledi. Bizler öğrenmenin danışmanlarımız da kendi tecrübelerini aktarmanın heyecanını yaşamakta olduğunu ifade ederek bir aylık süreçte yaşadıkları tecrübelerin değerlendirmesini yaptı ve sürecin faydaları üzerinde durdu.

       Ülke genelinde 81 İlde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı" na Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, telekonferans sistemiyle bağlanıp, öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmalar izlendi.

     Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu konuşmalarına, salondaki adaylara "Değerli meslektaşlarım" diyerek başladı. Yaşadığı tecrübelerinden bahsetti. “Öğrencilerinize muhabbetle bakın, sevgiyle bakın, ders anlatırken onlara bir şey söylerken, emredici bir tonla değil, bir annenin, bir babanın çocuğuna baktığı uslüpla ve sadece muhabbetle bakın. O muhabbet onda kalıcı bir etki yapacaktır. Mesleğimizin kaynağı sevgidir, sevgidir, sevgidir. O olmadan hiçbir şey olmaz.” sözlerine yer verdi.

     Yeni aday öğretmenlerin çok şanslı olduğunu vurgulayan Başbakanımız  Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, "Adım attığınız meslek, insanlık tarihinin en kadim mesleğidir. Hiçbir şey, hiçbir dış faktör, hoca ile talebe arasına giremez. Bir kez hoca oldunuz mu, öğretmen oldunuz mu, bir kez bunu tattığınız zaman bunu mesleki haz olarak değil, insani haz olarak yaşadığınız zaman, hep hoca olmak, hep öğrenci olmak istersiniz." diye konuştu.

     Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı Toplam 774 saat olan Aday Öğretmen Yetiştirme Programının, 1 Mart 2016´den beri devam ettiğini, programın 31 Ağustos 2016´da sona ereceğini ve yeni öğretmenlerin 1 Eylül 2016´dan itibaren yeni görev yerlerinde hazır olacaklarını belirterek , "Gözlem, uygulama ve hizmet içi eğitim ana başlıklarından oluşan Aday Öğretmen Yetiştirme Programımızın faydalı olacağına ve ´İnsan, insanın gölgesinde yetişir´ kadim düsturunu hayata geçireceğine yürekten inanıyoruz." Sözlerine yer verdi. Törene katıldığı için Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu´na şükranlarını sunan Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı, aday öğretmenlere, Türkiye´nin istikbalini inşa etmede üstlenecekleri görevlerde başarılar diledi, danışman öğretmenlere de üstlendikleri ulvi görev için teşekkür etti. 

       Milli Eğitim Bakanlığının ilk defa 2016 yılı Şubat döneminde uygulamaya başladığı Aday Öğretmen Yetiştirme Programı kapsamında Balıkesir’de  "Aday Öğretmen Yetiştirme Süreci 1. Değerlendirme Toplantısı"  aday öğretmenler ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmasıyla son buldu.

 

31-03-2016  31-03-2016

31-03-2016  31-03-2016

31-03-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.