BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de “Kût´ül Amare Zaferi” Konferansı

        Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Kût´ül Amare (Kut) Zaferi´nin 29 Nisan 2016 tarihinde 100. Yıl dönümünü idrak edeceğimiz 1. Dünya Savaşı devam ederken Türk Ordusunun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde düşman kuvvetleri karşısında gösterdiği büyük özveri, kahramanlık ve yüksek sevk ve idarenin neticesinde kazanılan eşsiz bir zafer olan Kût´ül Amare (Kut) Zaferi´ni anma etkinlikleri çerçevesinde tüm ilkokul ve ortaokullarda 29 Nisan – 6 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak faaliyetler kapsamında Balıkesir Lisesi Konferans Salonu’nda “Kût´ül Amare Zaferi” konferansı düzenlendi.
Balıkesir’de “Kût´ül Amare Zaferi” Konferansı

     Karesi İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi tarafından düzenlenen “Kût´ül Amare Zaferi” konferansına, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeki Çevik,  İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Solak, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

      İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz, konuşmalarında, “Milli Eğitim Bakanlığımız öğrencilerimize akademik başarının yanında sosyal kültürel faaliyet alanı ile kişilik ve kimlik kazandırma noktasında her türlü özverili çalışmayı gerçekleştirmektedir. Bizim tarihimizde yer alan ancak zaman içerisinde zihinlerinde arka plana atılmış olan Kût’ül Amare Zaferi’nin 100. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenmiş olan bu programa değerli bilgileriyle katkı sağlayacak olan hocamıza yürekten teşekkür ederim. Siz sevgili öğrencilerimizin de bu programı çok dikkatli bir şekilde dinlemenizi, program bittikten sonra da değerlendirme yapmanızı, şahsi gayretlerinizle araştırmanızı ve bilgi sahibi olmanızı özellikle rica ediyorum.” sözlerine yer verdi

TARİH BİR MİLLETİN HAFIZASIDIR

      Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeki Çevik, “Kût´ül Amare Zaferi” konulu konferansta Çanakkale zaferinin gölgesinde kalan ve İngilizler´in tarihlerindeki en büyük yenilgilerinden birisi olan Kût´ül Amare Zaferi´nin, Türk tarihinin şanlı zaferlerinden birisi olduğunu dile getirerek Kût’ül Amare Zaferi ile ilgili bilgiler verdi.

      Şanlı tarihimizin zaferlerle dolu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Zeki Çevik, Kût´ül Amare’de 14 İngiliz generali, 481 İngiliz subayı, 13.300 İngiliz askerinin esir alındığını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarih bir milletin hafızasıdır. Geleceğe emin adımlar atmamız için tarihimizi unutmamalıyız. Geçmişini merak eden tek canlı insandır. Onun için geçmişimizden ders çıkarmalıyız. Zaferlerimizi kutlayarak, yenilgilerimizden ibret alarak geleceğimize yön vermeliyiz. Bu şuurda ve bilinçte yetişmelisiniz. Geleceğin Türkiye’si size emanet. Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Ümidim gençliktedir.” sözünden hareketle bin senedir bu toprakları nasıl muhafaza ettiysek bundan sonra da çok okuyup çok çalışarak sizler muhafaza edeceksiniz. Bu vesile ile tarihimizdeki tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

      Program, İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz’in Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Zeki Çevik’e teşekkür etmelerinin ardından “Kût´ül Amare Zaferi” konulu konferans sona erdi.

    

29-04-2016  29-04-2016

29-04-2016  29-04-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.