BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Bilimin Karesi Proje Yarışması” İl Sergisi

   “Bilimin Karesi Proje Yarışması” il sergisi düzenlendi.
“Bilimin Karesi Proje Yarışması” İl Sergisi

      İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi işbirliğinde 43 proje ile ilimiz genelinde matematik, fen bilimleri ve teknoloji tasarım alanlarında 5., 6., 7. ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Bilimin Karesi Proje Yarışması” nın il sergisi, Balıkesir Üniversitesi NEF Dekanı Prof.Dr. Fatih Satıl ,İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Şube Müdürleri Rabiye Kahraman, Fahri Acar, İslam Aktepe, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla 12 Mayıs 2016 Perşembe günü saat 11:00’da Alparslan Türkeş Spor Kompleksi’nde bilimseverlerin ziyaretine açıldı.

18 İLÇEDEN 43 FARKLI PROJE SERGİLENDİ

      Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim insanlarını yetiştirmek, bilim alanında yetenekli öğrencilerimize sahip çıkarak bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinliklere ilgiyi-katılımı artırıp, Balıkesir Karesi genelinde yaygınlaştırmak ve teşvik etmek, geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek ve onlara araştırma bilinci kazandırmak amacıyla 5.,6.,7. ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak Fen Bilimleri, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler, Teknoloji ve Tasarım ile Bilişim Teknolojileri alanlarında "Bilimin Karesi" adlı proje yarışması yapılmış olup 18 ilçeden toplam 43 projenin değerlendirmesi neticesinde  ilk üç sırayı alan projeler belirlenmiştir.

ÖĞRENCİLER, PROJELERİNİ TANITTILAR

      43 farklı projenin sergilendiği stantları gezen Balıkesir Üniversitesi NEF Dekanı Prof.Dr. Fatih Satıl, İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz ve beraberindekilere öğrenciler, poster, deney düzenekleri ve bilgisayar üzerinde yapılan sunumlarla projelerini ve eserlerini tanıttılar.

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdür V. Ahmet Cengiz konuşmalarında, geleceğimizin mimarı öğrencilerimize bilimin öneminin yaygınlaştırılmasını sağlayan, proje yapma tecrübesini kazandıran danışman öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize ayrıca projenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan tüm jüri üyelerine teşekkür ederek bilime merakı olan ve böylesine güzel projeler üreten öğrencilerimize başarılarının devamını diledi.

       Ortaokul 5., 6., 7. ve 8. Sınıflara Yönelik Olarak Matematik, Fen Bilimleri ve Teknoloji Tasarım Alanlarında Gerçekleştirilen Proje Yarışmasında Dereceye Giren Projeler:

Matematik Alanında

Sıra No

İlçesi

 Okulu

 Projenin Başlığı

Proje Sahibi Öğrenci

1

  Manyas

 Atatürk Ortaokulu

 Geometrik Şekillerle Sanatsal Tasarım 

 Kübra GÜLER

2

  Erdek

 Karşıyaka Ortaokulu

 Tam Kolik

 Süleyman Eren KURT

3

  Havran

 Kalabak Ortaokulu

 Dönen Çokgenler 

 Ayyüce KANSOY

Fen Bilimleri Alanında

Sıra No

 İlçesi

 Okulu 

 Projenin Başlığı 

 Proje Sahibi Öğrenci 

1

 Bandırma

 Bandırma İmam Hatip Ortaokulu 

 Kumandanın Pili Bitmesin 

 Fatih EKŞİ

2

 Bigadiç

 Dört Eylül Ortaokulu

 Robotlarla Fen Bilimleri Dersini Eğlenerek Öğreniyorum

 Rahmi Doğan AYDENİZ 

3

 Altıeylül

 Plevne Ortaokulu

 Acı Çehre ile Ayva Çekirdeğinin Doku Yenilenmesine Etkisi ve Çehre Bandım

 Sude ASLANTEKİN

Teknoloji Tasarım

Sıra No

 İlçesi

 Okulu

 Projenin Başlığı

 Proje Sahibi Öğrenci

1

 Ayvalık

 Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu 

 Temiz Pazar Yeri 

 Şeyda ÖZKAYA

2

 Susurluk

 Mehmetçik Ortaokulu 

 Araçların Rüzgarı Aydınlatır Yolları 

 Osman Nuri ÇELİK 

3

 Manyas

 Akçaova Ortaokulu 

 Emniyet Kemeri Görüş Kamerası 

 Yusuf EGE 

   

    Jüri mansiyon ödülüne ise Balya Zübeyde Hanım Ortaokulu öğrencisi Merve Güven Tekno El projesi ile layık görülmüştür.

   Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak “Bilimin Karesi Proje Yarışması” na katılan ve dereceye giren öğrencilerimize, öğretmenlerimize, tüm eğitim yöneticilerimize teşekkür ediyoruz.

 

13-05-2016  13-05-2016

13-05-2016  13-05-2016

13-05-2016  13-05-2016

13-05-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.