BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Roman Vatandaşlarımıza Siroma Projesi

      Ülkemizde yaşayan Roman vatandaşların işgücü piyasasına girişlerini kolaylaştırarak sosyal içermenin artırılması amacıyla "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi- Siroma " projesine Balıkesir´de start verildi.
Roman Vatandaşlarımıza Siroma Projesi

BALIKESİR’DE SİROMA PROJESİNİN İLK TOPLANTISI İLİMİZDE YAPILDI

     9 Kasım 2015 tarihi itibari ile uygulanmaya başlanmış olan projenin ilimizdeki ilk toplantısı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Altıeylül Sosyal Hizmet Binasında;  Avrupa Birliği Temsilcisi,  Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turhan Demirtaş, Altıeylül Halk Eğitim Merkezi Müdürü Süreyya Eray, pilot okulların yetkilileri, projeden sorumlu müdürlüğümüz yetkilileri, koordinasyon birimi ekibi ve ilimizde pilot okul olarak belirlenen okul yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

   Proje kapsamında yapılan ve yapılması planlanan faaliyetler hakkında il düzeyindeki paydaş ve katılımcıları bilgilendirmek ve projenin nitelikli bir şekilde yürütülebilmesini sağlamak amacıyla paylaşım ve bilgilendirme yapıldı.

SİROMA PROJESİ 12 PİLOT İLDE 24 AY BOYUNCA UYGULANACAK

      Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen SİROMA Projesi Bakanlığımızın yararlanıcısı olduğu, "Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi " Projesi ilimizin de dahil olduğu (Ankara, Adana, Balıkesir, Hatay, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ)’dan oluşan 12 pilot ilde 24 ay boyunca 20 Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi kurulacak ve bu birimlerin her birinde birer Sosyal Arabulucu ve Birim Koordinatörü istihdam edilecektir.

     Proje ile Romanlara hizmet sunan kurumların kapasitelerinin artırılması, sunulan hizmetlerin kalitesinin iyileştirilmesi  ve koordinasyonun artırılması, hizmet sunanlar için kapasite artırıcı ve ayrımcılığın önlenmesi temelinde eğitimler verilmesi, konu hakkında kamuoyunda farkındalığın sağlanması ve Romanların mesleki niteliklerinin geliştirilerek sürekli ve güvenceli işlere girişlerinin desteklenmesi temelinde faaliyetler yürütülecektir.

 26-08-2016  26-08-2016

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.