BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Yeterlik Kursları Protokolü İmzalandı

  İŞKUR İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında, “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” kapsamında oluşturulan alt protokol imzalandı.
Mesleki Yeterlik Kursları Protokolü İmzalandı

    Yapı sektöründe çalışan ustaların mesleki niteliklerinin artırılması amacıyla “Yapı Sektöründe Çalışan Meslek Erbaplarının Mesleki Niteliklerinin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü” kapsamında oluşturulan alt protokol, İŞKUR İl Müdürü Nazım BALCI, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Abdullah YENİGÜN, İl Milli Eğitim Müdürü Şahan ÇÖKER’in katılımıyla imzalandı.

   Türkiye’nin ekonomik büyümesinin nişanesi olacak şehirleri oluşturmak amacıyla, ülkemizin mesleki hizmet standartlarını gelişmiş ülkeler seviyesine ve hatta üstüne çıkarmak hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmanın gerektirdiği ilk şey; mühendislik, planlama, mimarlık ve yapı müteahhitliği gibi alanlarda çalışanların, kayıt altına alınması ve yeterliklerinin belgelendirilmesidir.

   2010 yılında gerçekleştirilen düzenlemeler ile inşaat ustalarının kayıt altına alınması, eğitimleri ve belgeli usta çalıştırılması konusunda, ilk ciddi adım atılmıştır. Bu kapsamda, şu anda, yaklaşık 384 bin kişi “Geçici Ustalık Yetki Belgesi” ile çalışmaktadır.

  İmzalanan protokol ile uygulamanın uluslararası tanınırlığı olan ve özel programlarla desteklenen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sürecine dönüşmesi sağlanacak, protokolün hayata geçmesiyle; “Geçici Ustalık Belgesi” ne sahip yapı ustalarının eğitilmesi, yetkinliklerinin belgelendirilmesi, kayıt altına alınarak izlenmesi sağlanacaktır. Ardından “Yapı Ruhsatı” na tabii inşaatlarda yetkinlik belgesine sahip ustaların çalışması gerçekleştirilmiş olacaktır. Bu sayede, nitelikli yapıların, güvenli çalışma ortamında, yetkin ustaların eliyle üretilmesi sağlanacaktır.

    Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ustaların eğitimi için talep toplanacak ve koordinasyonu sağlanacak olup eğitimler; İl Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendireceği uzmanlar tarafından gerçekleştirilecektir. İŞKUR tarafından ise; eğitime ilişkin organizasyon, SGK, eğitici giderleri gibi ihtiyaçlar karşılanacak olup ustalara mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik teorik ve pratik eğitimler verilecektir. Atölye eğitimiyle birlikte ustalar uygulama yapma şansı elde edeceklerdir.  Böylece, bir yandan, bilinen yanlış uygulamalar düzeltilirken; diğer taraftan iş güvenliği, doğru malzeme seçimi ve uygulama bilinci verilerek sektör için kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacaktır.

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.