BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Balıkesir’de Kutlandı

    24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de kutlandı.     
24 Kasım Öğretmenler Günü Balıkesir’de Kutlandı

       24 Kasım Öğretmenler Günü töreni, ilk olarak 24.11.2016 Perşembe günü saat 09.30’da İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, daire amirleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

     Öğretmenler Günü kutlamaları, saat 10.00´da Salih Tozan Kültür Merkezi´nde  düzenlenen  programla devam etti.

     15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinin hazırlayıp sunduğu Öğretmenler Günü Kutlama Programına, Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Aksoy, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bkm. Alb. Cengiz Cömertoğlu, K.K. Astsb. MYO Komutanı Kur. Alb. Orhan Tosun, İl Millî Eğitim Müdürü Şahan Çöker, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler katıldı.

BİR İNSANI KURTARMAK, BÜTÜN İNSANLIĞI KURTARMAK KADAR ÖNEMLİ

      Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda emekli öğretmenler adına konuşma yapan emekli öğretmen Salih Yaşar Özsoy, konuşmasında, öğretmenlik mesleğine 34 yılını ayırdığını dile getirerek, öğretmenlik mesleğinin her şeyden önce bir ideal ve gaye mesleği olduğunu belirtti.  Bir insanı kurtarmanın, bütün insanlığı kurtarmak kadar önemli olduğunun çok iyi bilinmesi gerektiğini sözlerine ekledi. İyi eğitilen bir insan huzurlu bir toplum ve mutlu bir gelecek demek olduğunu ifade eden emekli öğretmenimiz, “Ne mutlu ki böylesi kutsal bir vazifenin içinde yıllarımı harcadım. Emekli bir öğretmen olarak bugün burada olmak, beni onore etmiştir. Hatırladığınız ve hatırlattığınız için teşekkür ederim.” dedi.    

TOPLUMUN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRECEK ORDU EĞİTİM ORDUSUDUR

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Şahan Çöker, “Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri’nin başına geçtiği gün bizde de ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlanıyor. Bugün 1 milyon 100 bin kişilik maarif camiasıyız. Bu kadar büyük büyük camia olarak belki de dünyanın ikinci büyük kurumsal yapısıyız. Ama bizim yalnızca büyüklüğümüz ve teknik işlerimiz dışında bir maarif davamız da bulunması gerekiyor. Bu davada önceliğimiz ise ülkemizi muasır devletlerin üzerine çıkarmaktır.” sözleriyle başladığı konuşmalarını, Nurettin Topçu’nun ‘Türkiye’nin Maarif Davası’ adlı kitabını öğretmenler gününde tüm öğretmenlerimize hediye ettiği  için Vali Ersin Yazıcı’ya teşekkür ederek sürdürdü.

      Ülkemizin geçirdiği çok önemli felaketlerden biri olan 15 Temmuz’a da değinen Müdürümüz, salondaki herkesin bu yüzleşmeyi yapması gerektiğini ifade eden Müdürümüz Şahan Çöker konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Maalesef örgüt propagandasını, yerleşimini yaparken, devleti ele geçirmeyi kurgularken, bunu ancak eğitim üzerinden yapabileceğini planlamış ve toplumdaki iki büyük algının üzerine gitmiş. Bir tanesi bugüne kadar bilip bilmeden, ister istemez çatışma alanına soktuğumuz değerlerimizdi. Örgüt demiş ki, ‘Bakın biz size bu değerlerimizi iyi öğretiriz.’ İkinci bir konu da hepimizin aklında yer eden bir başarı hikâyesi. Herkes çocuklarının çok iyi eğitim almasını, çok iyi yerlere gelmesini ve iyi bir hayat standardında yaşamasını istiyor. Hâlbuki dünyada bir gerçek vardır; onu bugün ‘Öğretmenler Günü’nde zikretmek istiyorum. Yeryüzünde çalışan insanların yüzde 65’i işçidir, yüzde 30’u teknik eleman ve ara elemandır, yüzde 5’i ise beyaz yakalıdır. Bir toplumun bütün dikkatini yüzde 5’e çekerseniz, bu sizin algılarda ve eğitim planlamanızda ciddi yanlışlara düşmenize neden olur. Çünkü şunu unutmayın ki; her zaman birileri bizim ekmeğimizi pişirecek, birileri evlerimizi yapacak. İşte bu toplumdaki yanlış algı üzerine gitmişler ve bir başarı hikâyesi yazmışlar. Yalnızca sınav sorularıyla değil, uluslararası teşkilatlarla da. Sonuçta topluma biz eğitimcilerin görevi olan iki şey söylemişler: ‘Sizin çocuklarınıza değerleri biz öğretiriz ve sizin çocuklarınızı çok başarılı yerlere getiririz’ diye. Bundan dolayı da Türkiye çok ciddi bir tehlikeden, çok şükür döndü. Bunları niçin anlattım? Ülkemize dikkatli bakarsak; dünyanın pırlantasının, en değerli coğrafyasının üzerinde oturuyoruz. Bu toprakların Fetö’sü, Çetö’sü bitmez. Bugün PKK olur biter, yarın başka şeyler çıkarırlar. Bunun tek bir çözümü vardır. O da toplumun ve geleceğin bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bu bağışıklık sistemini güçlendirecek ordu ise eğitim ordusudur. Bu günde bizi yalnız bırakmadığınız için teşekkür ediyor, tüm meslektaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum.” dedi.

FEDAKAR ÖĞRETMENLERİMİZİ SAYGIYLA SELAMLIYORUM

     Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur,  “24 Kasım öğretmenler günü vesilesi ile tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ediyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum” sözleriyle başladığı konuşmalarında öğretmenlik mesleğinin önemine değinerek, “İlk emri oku olan bir medeniyetin mensupları olarak bizler öğrenmeyi ve öğretmeyi önemseyen anlayıştan geliyoruz. Bu nedenle öğretmenler bizim medeniyetimizin vazgeçilmez unsurları ve saygın birer gönül insanlarıdır.” dedi.

  “Bizler, 2023 hedeflerine ulaşmak için çalışıyoruz, sizlerin eseri olarak gelecek nesillerimiz de inşallah 2053’ün, 2071’in Büyük Türkiye’sini ve modern Balıkesir’ini inşa etmek için çalışacaklardır. Onun için ülkemizin toplumsal dönüşümüne ve değişimine, çağın ve geleceğin profiline uygun bir yeni ufuk çizmek öğretmenlerimizin maharetine muhtaçtır. Cehaletle mücadele ederken dimdik duran, ödün vermeyen, Türk bayrağımızı dalgalandıran, tüm fedakar öğretmenlerimizi saygıyla selamlıyor, şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

ESERİNDE İMZASI OLMAYAN TEK SANATKAR

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, konuşmalarında, öğretmenin, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eri, eserinde imzası olmayan tek sanatkârın öğretmen olduğunu ifade ederek, "Herkesin eserine bir kıymet ve değer biçilir ama öğretmenlerinkine asla biçilemez. Pek çok ülkenin öğretmeninin mesleği vardır ancak Türk öğretmeninin misyonu vardır. Diğer ülkelerin öğretmenleri emekli olabilir ancak Türk öğretmeni emekli olmaz. Türk öğretmeni hangi ülkede olursa olsun, aldığı bu misyonla kendisini yoluna devam etmek durumunda hisseder." sözlerine yer verdi.

     Öğretmenlik mesleğinin sorumluluk gerektiren kutsal bir görev olduğunu ve öğretmenlerimizi her zaman takdir ettiklerini belirterek takım çalışması özlemiyle başladıklarını ve kısa adı BENGİ olan Balıkesir Eğitimde Nitelik Geliştirme ve İnceleme Projesine değindi. "Bu projede görev alarak fedakârca çocuklarımızın başarısı için gayret eden, saygıdeğer öğretmenlerimize teşekkür ediyorum ve bu çalışmamızın daha da genişleyerek, daha da büyüyerek gelişeceğine inancım tamdır."dedi

      Öğretmenlik mesleğinin her şeyden önce bir ideal ve hizmet mesleği olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Öğretmen çalışma şevki, heyecanı hep taze kalması gereken, hiç körelmeyen, hiç usanmayan, her başarısı yeni bir hamlenin temeli olan Millî Şairimiz Merhum Mehmet Akif´in deyimiyle ´önce imanlı, edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı´ olması gereken insandır. Ülkenin geleceği yönünden önemli sorumluluklar taşıyan, güçlüklerle karşılaşsa da büyük bir hizmet aşkıyla çalışarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin milletine ve insanlığa yararlı bireyler olmaları için çabalayan, görevlerini yerine getirirken hiçbir özveriden kaçınmayan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum."dedi.

     2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında emekli olan tüm öğretmen ve personel adına Salih Yaşar Özsoy’a Hizmet Şeref Belgesi Vali Ersin Yazıcı tarafından takdim edildi.

     "Öğretmen" konulu fotoğraf yarışmaında dereceye giren öğretmenlere ödülleri  Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve İl Millî Eğitim Müdürü Şahan Çöker tarafından verildi.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNE YENİ BAŞLAYAN ADAY ÖĞRETMENLER YEMİN ETTİ

     Program, öğretmenlik mesleğinde bir yılını tamamlayarak adaylığı sona eren öğretmenler, Türk bayrağı açarak görev yemini etti. 

ÖĞRETMENLER HEP BİRLİKTE “ÖĞRETMEN MARŞI’NI” SÖYLEDİ

     İzleyenler tarafından büyük beğeni alan “Öğretmen Olmak” adlı kısa oyun, şiir ve müzik dinletisinin ardından öğretmenlerden oluşan halk oyunu ekibi gösterisini sundu.

      Programın sonunda Türk Sanat Müziğinden şarkıların seslendirildi. Sonrasında tüm öğretmenler hep birlikte “Öğretmen Marşı’nı” söyledi.

      Toplu fotoğraf çekiminin ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü programı sona erdi.

 

25-11-2016  25-11-2016

25-11-2016  25-11-2016 

25-11-2016  25-11-2016

25-11-2016  25-11-2016

25-11-2016  25-11-2016

25-11-2016  25-11-2016 

25-11-2016

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.