BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Sporda Yetenek 10’la Gelecek” Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

  “Sporda Yetenek 10’la Gelecek” projesi tanıtım ve işbirliği protokol imza töreni Altıeylül Öğretmenevi’nde imzalandı.
“Sporda Yetenek 10’la Gelecek” Projesi İşbirliği Protokolü İmzalandı

   “Sporda Yetenek 10’la Gelecek” projesi tanıtım ve işbirliği protokol imza törenine, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ahmet Cengiz ile diğer ilgililer katıldı.

   Balıkesir Valiliği himayesinde düzenlenen “Sporda Yetenek 10´la Gelecek” projesi tanıtımı Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu tarafından  gerçekleştirildi. 

ÜLKEMİZİN GELECEĞİ GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA EMANET  

   "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" projesi hakkında görüşlerini dile getiren Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı," Bu projenin hedefi dezavantajlı grup alt gelir gruplu ailelerin çocuklarının sporla buluşmalarının sağlanmasıdır. Ülkemizin geleceği gençlerimize ve çocuklarımıza emanet. Çocuklarımızın nitelikli birer eleman olması, bir takım değerlerle donanımlı olması çok önemli. Buradaki her yönetici de bundan sorumlu. Belediye Başkanımız da, Kaymakamımız da, Rektörümüz de, Valimiz de sorumlu. Bu ülkeyi çocuklarımıza teslim edeceğiz. Hep beraber özellikle spor yapma imkanı bulamayan ailelerin çocuklarına düzenli olarak spor yaptıracağız."dedi.

DAHA FAZLA YETENEĞİ KEŞFEDECEĞİZ

   Spor yapmaya imkan bulamayan  çocukları sporla buluşturacaklarını ifade eden Vali Yazıcı, "Kendilerinden hiçbir şey istemiyoruz. Sadece katılımlarını istiyoruz. Çocuklarımıza istedikleri branşta spor yaptıracağız. Çocuğun malzemeleri noktasında belediyelerin, sosyal yardımlaşma vakıflarımız, kurumlarımız elbirliğiyle bunların ihtiyaçlarını karşılayacak. İki tane sonuç elde etmiş olacağız. Kendini buralarda ifade edemeyen gönlünden geçirdiği arzu ettiği halde buralara katılamayan çocuklarımıza bu imkanları açarak onlarında yapabileceğini göstereceğiz, onlarında mutlu olmasını sağlayacağız. Balıkesir´imiz adına sayıyı çoğalttığımız zaman masa tenisi yapan çocuk sayısı 500´ den 3 bine çıktığında doğal olarak daha fazla yeteneği keşfetme imkanımız olacak. Daha fazla şampiyon çıkartacağız. Daha fazla başarı çıkartacağız. Her kurumun sosyal sorumlulukları var. Bunu bu çerçevede düşünüyoruz. Önceliğimiz dezavantajlı grup diye tarif ettiğimiz orta gelir ve alt gelir grubunun çocuklarıyla özellikle ilgileneceğiz."dedi.

HEDEF: 30 BİN ÖĞRENCİ

   Kısa süre içerisinde 30 bin öğrenci hedefine ulaşmayı planladıklarını söyleyen Vali Yazıcı, " Önümüzdeki yıl daha da genişleterek devam edeceğiz. Beden eğitimi öğretmenlerimizle, gençlik spordaki antrenörlerimizle, spor hocalarımızla, BESYO´nun vereceği katkılarla hep birlikte çocukların spor yapmasına gayret edeceğiz. Futbol seçeneğini çocuklarımıza sunmadık, sunmayacağız.  İşimiz çok. İşiniz çok. İlgili arkadaşlar  katkılarını eksik etmesinler. Vereceğiniz çok küçük katkılarla binlerce insana ulaşmış olacağız. Binlerce insana Balıkesir´imizin geleceğine çok büyük katkı sunmuş olacağız. Bundan şehrimizi mahrum etmeyelim. El birliğiyle küçük katkılarla büyük işler başarabileceğimizi herkese gösterelim." dedi.

TÜM İMKÂNLARI SEFERBER EDİYORUZ

   Tüm çocukların spor yapması gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı , " Geleceğimizin teminatı ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın mutlaka bir branşta spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımızın spor bilinciyle yetişmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Eğitim ve spor ayrılmayan, birbirini tamamlayan iki parçadır. " diye konuştu.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SPOR ŞART

   Çocukların sadece okula gitmeyip, mutlaka bir sanat veya spor dalında da eğitim  alması gerektiğinin altını çizen Vali Yazıcı, "Bu durum çocuğun zihinsel ve fiziksel olarak gelişmesini sağlıyor. Çocukların zamanını en iyi şekilde değerlendirmek ve planlı yaşamayı sağlamasını öğretmek için spor merkezlerinin kapılarını sonuna kadar açtık. Sağlıklı yaşam için spor şart. Bu nedenle biz öğrencilerimizin spor yapmasına büyük önem veriyoruz. Spor, okul başarısını olumlu etkiliyor.  Kapsamlı araştırmalar, sporun sadece başarıyı değil, disiplin anlayışını da beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor. Öğrencilerimize yatkın oldukları, kabiliyetlerinin uygun olduğu sporları yaptırmak için, tesis, malzeme ve diğer her türlü maddi ve manevi imkânlarımızı sunuyoruz. Spora destek vererek öğrencilerimizin boş zamanlarında spor yapmalarını sağlamamız gerekiyor. Spor yaptıkları zaman derslerinde de başarılı olurlar. Çünkü kötü alışkanlıklardan kurtulmuş olurlar. Lütfen sizler de bu konuda çocuklarınıza destek verin." şeklinde konuştu.

İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI  

   Konuşmaların ardından Vali Yazıcı ,Başkan Uğur ve Rektör Özdemir´in de katılımı ile Sporda Yetenek 10´la Gelecek  Projesi paydaşları tarafından işbirliği protokol imzalandı.

PROJE İLE YETENEKLİ ÖĞRENCİLERİN TESPİT EDİLMESİ AMAÇLANIYOR

     İlimizde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm ilçelerde ilk ve ortaokullarda eğitim gören 7-13 yaş arası kız-erkek öğrencilerin spor müsabakalarında bir taraftar olarak maçları izlemeleri ve bu maçları izlerken sporda değerleri, centilmenliği, fair play ruhunu kazanmaları ve ileride iyi bir taraftar olarak topluma kazandırılmaları ve çeşitli spor branşlarında faaliyetlere, kurslara katılarak yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

   “Sporda Yetenek 10’la Gelecek” projesi ile ilk ve ortaokula devam eden öğrencilerin okul dışında serbest zamanlarının,  spor ve kültür faaliyetleri ile değerlendirilmesinin yanı sıra, spor alanında yetenekli çocukların tespit edilip yetenekleri doğrultusunda ilerlemelerine olanak sağlanacaktır. Ayrıca çocukların okullardaki sosyal-kültürel-sportif faaliyetlere katılımının ve öğrencilerin ortak faaliyet alanlarının artırılacak, olumlu rol model olma amacıyla kamuda üst düzey konumlarda bulunan kişilerin aile ve öğrencilerle buluşturularak farkındalık oluşturulacak, İl çapında dezavantajlı çocukların eğitim sorunlarına ilişkin farkındalık artırıcı çalışmalar yapılacaktır.

     Proje kapsamında Badminton, Judo, Tekvando, Karate, Güreş, Yüzme, Atletizm, Masa tenisi, Okçuluk, Jimnastik, Tenis, Bisiklet, Halter, Atıcılık, Hentbol kursları açılacaktır.

13-02-2017  13-02-2017

13-02-2017  13-02-2017

13-02-2017  13-02-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.