BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı

   İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 96. yıl dönümü ve İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Salih Tozan Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
12 Mart İstiklal Marşı´nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Programı

     Balıkesir Karesi Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programına,  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Kasım Bostan, Ahmet Akın, Garnizon Komutanı ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsmail Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Balıkesir Vergi Mahkemesi Başkanı Recep Taş, Balıkesir Baro Başkanı Av. Erol Kayabay, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Taner Büyükgöz,  Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Bkm. Alb. Cengiz Cömertoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, daire müdürleri, okul müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

     Tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız yaptı.

MEHMET AKİF’İN HAYATI ESERLERİNDEN DAHA MUHTEŞEM BİR ŞİİRDİR

     Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarına, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere milli mücadelemizin bütün isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle yad ederek başladı.

     Edebiyat tarihlerinin bizlere yüzlerce şairin hayatı, şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgiler verdiğine değinen Müdürümüz, “Ancak bu şairden birçoğu hiç yaşamamış gibidir. Şeyh Edebali’nin deyimiyle, ‘Şafak vaktinde doğmuş, akşam ezanında ölmüşlerdir.’ Şairler, sanatçılar da vardır ki tenleri toprağa karışmış olsa da kokusu ve rayihasını asırlar silememiştir. İşte bunlardan biri, belki de en büyüklerinden biri, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’dur. Hayatı, bizim için örnek alınacak davranışlarla dolu olan büyük şahsiyeti, dakikalara sığdırmak elbette mümkün değildir. Ancak hayatından sunacağımız kesitler ve söylemleri, bize ışık olacak, onu gönüllerde daha da yaşatacaktır inancındayım. Servet-i Fünun sanatçımız Hüseyin Cahit Yalçın, ‘Mehmet Akif’in hayatı eserlerinden daha muhteşem bir şiirdir.’ der. Mehmet Akif’i anlamak için öncelikle hayatını iyi idrak etmemiz gerekir. Fakat,  Âkif’in hayatını anlamak; sıradan, sığ ifadelerle olmamalı.” sözlerine yer verdi.

MEHMET AKİF; BİR İMAN, FİKİR VE KARAKTER ADAMIDIR

     Mehmet Akif; sesini değil sözünü yükselten, fikir ve aksiyon hayatımıza, kelime ve anlam dünyamızın en kıymetli mücevherlerini armağan eden estetik bir ideolog olduğu bilgisine yer veren Müdürümüz, “Mehmet Akif; bir iman, fikir ve karakter adamıdır. Düşündüğünü, inandığı ve bildiğini olduğu gibi söylemekten çekinmeyen; hak yolunun, millet ve hakikat yolunun yılmaz bir yolcusudur. Akif’in hayatı, ıstıraplarla ve isyanlarla doludur. Âkif; sarayda arkası varmış gibi geçinerek fakir ve fukarayı ezen nüfuzlulara; ölen babasının küfesini taşımak suretiyle hamallık yapmak zorunda kaldığı için okula gidemeyen küçücük çocukların duyduğu ıstırabı, ıstırabını duymayanlara isyan eder.” dedi.

MEHMET AKİF BİR ÖMÜR BOYU ÜMİTVAR OLMAYI ŞİAR EDİNMİŞTİR

     Konuşmalarını, Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem eseri Safahat’ta yer alan şiirlerinden örnekler vererek sürdüren İl Milli Eğitim Müdürümüz, Akif’in üzerinde en çok durduğu konulardan birinin de yeis yani ümitsizlik olduğuna değindi. “Ümitsizliği bir bataklığa benzeten Akif, 2O Şubat l92O’de Hasan Basri Çantay’ın daveti üzerine geldiği Balıkesir’de Zağnos Paşa Camiindeki irat etmiş olduğu o muhteşem vaazında insanlara ümitsizlik aşılayanları ‘Acaba biz Müslümanlar niçin bu hale düştük?’ cümleleriyle eleştirdiğini dile getirdi. “İşte Mehmet Akif bu inanç ve anlayışla bir ömür boyu ümitvar olmayı şiar edinmiş; herkesin ümidini yitirdiği, “vatan elden gitti” dediği günlerde ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’ mısralarıyla adeta ab-ı hayat sunmuştur.” dedi.

NE  KADAR KONUŞULSA ONU ANLATMAKTA O KADAR ACİZ KALINACAKTIR

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, ne kadar konuşsak onu anlatmakta o kadar aciz kalınacağını ifade ederek, “Hani diyor ya Mehmet Akif, ‘Çanakkale Şehitleri’ne şiirinde, ‘Tüllenen mağribi, akşamları sarsam yarana.../ Yine bir şey yapabildim diyemem hâtırana.” mısralarına yer verdiği konuşmalarının sonunda programın hazırlanmasında emeği geçen Karesi Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi idareci öğretmen ve öğrencilerine teşekkür edip, teşriflerinden dolayı tüm misafirlere şükranlarını arz etti.

     Mehmet Akif Ersoy´un hayatının ve İstiklal Marşı´nın TBMM’de kabul edilişinin anlatıldığı program, Karesi Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi´nin öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanıp sunulan ve izleyenlerden büyük beğeni alan tiyatro gösterisinin ardından sona erdi.

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

13-03-2017   13-03-2017

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.