BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de Engelli Eğitiminde Bir İlk Balıkesir’den

     Ağır düzeyde engelli öğrencilerin tümünün eğitsel değerlendirme ve tanılama süreci Türkiye’de bir ilk olarak  “Mobil Özel Eğitim Aracı“ ile Balıkesir’de bireylerin evlerinde gerçekleştirilmeye başlandı. 
Türkiye’de Engelli Eğitiminde Bir İlk Balıkesir’den

   Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Fahri Acar, Fatih Aka, İslam Aktepe ve Karesi, Bandırma ve Edremit RAM Müdürleri ile tanılama hizmetini sunan rehber öğretmenler eşliğinde Balıkesir’in Altıeylül İlçesi Atatepe Mahallesinde yaşayan ağır düzeyde engelli bireylere “Mobil Özel Eğitim Aracı“ ile evinde ziyaret etti.

ÇOCUKLARIN ENGELLERİNİ SEVGİYLE ENGELLİYORUZ

     Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü, araç alımının Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığınca yapıldığı “Mobil Özel Eğitim” projesi ile artık Balıkesir’de ağır düzeyde engelli öğrencilerin tümü evlerinden çıkmadan eğitsel tanılama hizmeti alacak. Rehberlik Araştırma Merkezine incelenmesi için giden çocuklar ve ailelerinin karşılaştıkları fiziksel, psikolojik ve sosyal zorlukları en aza indirilecek. 

BALIKESİR’DE MOBİL ÖZEL EĞİTİM ARACI İLE EVDE TANILAMA BAŞLADI

     0–5 yaş arası bireylerin sağlık kuruluşları verileri dikkate alınarak bulundukları yerde özel eğitime yönelik genel taraması yapılarak risk altındaki çocukların erken tanılaması ve özel eğitim hizmetlerinden mümkün olan en erken yaşta yararlanmasını, ağır düzeydeki engeli veya süreğen hastalığından dolayı okula gelemediği için evde eğitim hizmeti verilen çocuklarımızın ev ortamı incelemelerin yapılması “Mobil Özel Eğitim Aracı” ile RAM uzmanları tarafından “hizmeti yerine götürme modeli” ile sevgiyle yürütülecek.

ÇOCUK GELEMEZSE BİZ GİDİYORUZ

     Projenin ilk tanılama çalışmasına ilgili yönetici ve uzmanlarla birlikte katılan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, ev ziyareti esnasında yaptığı açıklamada, “Bu proje Devletimizin engelli çocuklara sağladığı tanılama ve eğitim olanaklarının geldiği noktayı göstermek açısından çok önemlidir. Devletimiz, engelli çocuklarına okullarımızda eğer çocuk okula gelemiyorsa evde eğitim hizmetleri sunmaktadır. Onların ekonomik ve sosyal yaşama katılması için birçok tedbir alınmaktadır. Biz de bu proje ile Devletimizin engelli bireylere sunduğu hizmetleri taçlandırdık. Evden çıkmakta güçlük çeken ağır düzeydeki engelli vatandaşlarımıza evde tanılama hizmetleri başlattık. Eğer çocuk bize gelemezse biz çocuğa gidiyoruz. Bu projenin hayata geçmesi için başta Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı olmak üzere araç teminini sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a ve projenin hazırlanmasında ve yürütülmesinde çaba gösteren Milli Eğitim Müdürlüğümüzün tüm personeline teşekkür ederim.” sözlerine yer verdi.

ENGELLİLERE 10 NUMARA HİZMET

     Projenin hazırlanması ve hayata geçirilmesinde yoğun çaba harcayan Strateji Geliştirme Biriminden Sorumlu İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar da söz alarak, “Engelli bir bireye sahip olmak bir aile için duygusal, sosyal ve ekonomik açıdan çok zor bir durumdur. Bu nedenle Devletimizin bu bireylere sağladığı olanakları sonuna kadar kullanmak, ailelerin yaşamını kolaylaştırmak, onları mutlu etmek için çaba gösteriyoruz. Devlet olarak onların yüklerini paylaşmaya çalışıyoruz. Ağır düzeyde zihinsel ve bedensel engelli bireyleri tanılama için Rehberlik ve Araştırma Merkezlerine götürmek ailelerimiz ve engelli bireyler için zor bir durumdu. Bu nedenle biz bu proje ile uzmanlarımızı engelli bireylerimizin evlerine göndererek çocuğu ve aileyi evden dışarı çıkarmadan tanılama hizmetini yaptırıyoruz. 10 numara şehrimize, 10 numara hizmet sunmayı hedefliyoruz.” dedi.

    Ziyaret gerçekleştirilen engelli bireyin ailesi evlerini ve evlatlarını ziyaret etmelerinden dolayı İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, eğitim yöneticileri ve öğretmenlere çok teşekkür etti. 

                                         SEVGİYLE GİDİLEN YOL                     

     Balıkesir İli Karesi, Bandırma ve Edremit RAM kayıtlarında yer alan “Ağır Derecede Zihinsel ve Ortopedik Engelli Bireyler” ile “Evde Eğitim Hizmeti” talep eden bireylerin “Eğitsel Değerlendirme ve Tanılama” sürecinin “Rehberlik ve Araştırma Merkezleri Özel Eğitim Hizmetleri Değerlendirme Kurulu” tarafından uzman ve gerekli inceleme materyalleri ile donatılmış “Mobil Özel Eğitim Aracı” ile evlerinde ziyaret edilerek sağlanacak.

 

16-03-2017  16-03-2017

16-03-2017  16-03-2017

16-03-2017  16-03-2017 

16-03-2017  16-03-2017 

16-03-2017  16-03-2017  

16-03-2017  16-03-2017

16-03-2017  16-03-2017

 

     

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.