BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Farklılıklarla Güzel

   Altıeylül Sevgi Özel Eğitim ve Uygulama Merkezinde "21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü" etkinliği düzenlendi.
Dünya Farklılıklarla Güzel

ONLARIN SEVGİSİ DÜNYAYA YETER

     Altıeylül Sevgi Özel Eğitim ve Uygulama Merkezinde düzenlenen "21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü" etkinliğine Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fatih Aka, öğretmen, öğrenci ve öğrenci velileri katıldı.

      Balıkesir Altıeylül Sevgi Özel Eğitim ve Uygulama Merkezinde eğitim gören dünyanın en güzel ve en özel çocukları, uzun süredir hazırlandıkları ve ailelerinin de büyük heyecan yaşadığı gösterilerini bir etkinlikle sundu. Öğrenci velilerinin de duygularını dile getirdiği etkinlikte sahneye çıkan özel öğrenciler farklılıklarının zenginlik olduğunu gösteren birbirinden güzel şarkılar söyledi, şiirler okudu, halk oyunu gösterileri sundu.

HEM VİCDANİ HEM DE SOSYAL BİR SORUMLULUKTUR

     Hayatı paylaşmak için engel olmadığını ifade eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, " 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü vesilesiyle, hemşehrilerimizi, engellilerimize karşı; daha bilinçli, daha duyarlı, dahası sorumlu bir anlayışla, yardımcı ve destek olmaya, onların sorunlarını kendi sorunlarımız bilerek, yaşamaya davet ediyorum. Bu anlamda gerek kamu kurumlarının, gerek sivil toplum kuruluşlarının, gerekse bireysel olarak tüm vatandaşların engelli vatandaşlarımızın bu gayretine destek olmaları, çalışmalarına ortak olmaları ve hayatlarını kolaylaştırmaları hem vicdani hem de sosyal bir sorumluluktur. " dedi.

BU TÜR GÜNLER VE ETKİNLİKLER ÖNEMLİ VE ANLAMLIDIR

     Bu merkezde verilen eğitimin çocukların sosyal gelişiminde, toplumla bütünleşmelerinde, yaşamın bir parçası halinde kendilerine yer edinmeleri için çok önemli olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Bugün Sevgi Özel Eğitim Uygulama Merkezimizde öğrencilerimizin öğretmenleriyle birlikte hazırlamış oldukları etkinlikleri seyrettik. Çocuklarımız burada ortaya koydukları ile yeteneklerini ve diğerlerinden farklı olmadıklarını gösterdiler. 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Gününde tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir´de de özel çocuklarımızla ilgili birçok etkinlik gerçekleştiriliyor. Bu çocuklarımızın daha iyi anlaşılması, onların sorunlarının toplum tarafından ortaya konması ve çözüm üretilmesi adına bu tür günler ve etkinlikler önemli ve anlamlıdır. Burada eğitim gören öğrenciler tarafından yapılan programları hep beraber gördük. Bu program engelli çocukların eğitildiğinde ne kadar başarılı işler ortaya koyabildiğinin en güzel örneği. Engellerin, sanatla aşıldığını göstererek farklarını ortaya koydular. Engelleri ortadan kaldırdılar. Ben bu merkezde görev yapan başta okul müdürümüz olmak üzere tüm öğretmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.Ailelerin bu okulla işbirliği içerisinde yürüttüğü çalışmaları da takdirle karşılıyoruz. Bu etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen, katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. "dedi.

HAYATIN İÇİNE DAHA ÇOK KATILMALARINI SAĞLAMALIYIZ

     Devlet ve millet olarak her zaman engellilerin yanında olduklarını belirten Vali Yazıcı, "Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına duyarlı olmak zorundayız. Onların yaşamlarını kolaylaştırmak, onların hayatın içine daha çok katılmalarını sağlamalıyız. Engellilerimizi topluma kazandırmak için devletimiz yoğun çalışmalar yapıyor. " diye konuştu.

     Altıeylül Sevgi Özel Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Ahmet Hamdi Kılıç´tan bilgi alan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı daha sonra sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle ve öğrenci yakınlarıyla yakından ilgilendi. Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı uygulama evini  ziyaretinin ardından okuldan ayrıldı.

 

22-03-2017  22-03-2017

22-03-2017  22-03-2017

22-03-2017  22-03-2017

22-03-2017  22-03-2017

22-03-2017  22-03-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.