BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Balıkesir’de Eğitime Mercek Tutuluyor

    Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Sındırgı’da öğretmenlerle bir araya geldi.
BENGİ İle Balıkesir’de Eğitime Mercek Tutuluyor

     Düzenlenen toplantıya Sındırgı Kaymakamı Ercan Ateş, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Işık, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

     BENGİ Projesi yürütme ekibi adına İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, BENGİ projesini tanıtan kısa bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından konuşma yapan Vali Ersin Yazıcı, "Eğitimde her daim ve her zaman elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstermeye çalışıyoruz." dedi.

EĞİTİM TOPLUMLARIN EN ÖNEMLİ KONUSUDUR

     Balıkesir Merkez ve İlçelerinde eğitim kurumlarının en iyi düzeye yükselmesi, öğrencilerin başarılı olmaları için ne gerekiyorsa yapılmaya çalışıldığını belirten Vali Yazıcı, "Eğitim ve öğretim, Vali olarak ilimizde en öncelikli konularım arasında yer alıyor. Eğitim toplumların en önemli konusudur. İlin eğitim durumunu en üst seviyeye çıkarmak için hep birlikte çalışıyoruz. Çocukların kabiliyetlerini tespit ederek aileleri ile işbirliği içinde, öğrencileri iyiye, doğruya, güzele yönlendirmemiz lazım. Tabii eğitim sadece okul idaresinin, öğretmenlerin görevi değil. Veliler, öğrenciler, öğretmenler, okul idareleri tüm toplum bu işten sorumlu olmalıdır. Biraz daha fazla çalışmamız gerektiğini biraz daha gayretimizi artırmamız gerektiğini düşünüyorum.  İnsanları hizmet üretirken kendilerine hedef belirlememelerini anlamlı bulmuyorum. Hizmet ürettiğimiz alanda bir takım hedefler koyarak, iş arkadaşlarımızla paylaşarak beraber karar vermeliyiz. Bu ülke bizim, biz çalışırsak, biz gayret edersek bu ülke kalkınacak." dedi.

BAŞARIDA EN BÜYÜK PAY ÖĞRETMENLERİMİZE DÜŞÜYOR

     Başarıda en büyük payın öğretmenlerde olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Bu süreçte en büyük pay siz öğretmenlerimize düşüyor. Öğrencilere ne kadar ilgi ve sevgi gösterir onları onurlandırırsanız onlar da başarılı olacaktır. Tüm fedakârlıklarınız için teşekkür ediyorum." dedi.

EĞİTİMİN TEMELİNİ DEĞERLER EĞİTİMİ OLUŞTURMALIDIR

     BENGİ projesinde yeni bir öğretinin olmadığını ifade eden Vali Yazıcı, "Bildiklerimizi hatırlatma projesidir. Bunları herkes biliyor. Ancak, proje ile bildiklerimize dikkat çekmek istedik. Biz burada eğitime mercek tutmak istiyoruz. Burada ana sorumlu sizlersiniz. Buraya yapabileceklerimizi yazdık. Herkes en iyisini yapma gayreti içinde olacak. Okul olarak, sınıf olarak, birey olarak en iyisini yapma gayreti içinde olalım. Okulda yaptıklarımız çarşıda konuşulur olacak. Bir sinerji olacak. Bunun yararını önümüzdeki dönemde gereceğiz. İsterseniz yapabilirsiniz. Bir takım değerlerimizi kaybetmeye başladık. Birçok değer, ilkokulda ve ortaokulda öğreniliyor. Lütfen çocuklarımıza değerlerimizi öğretelim.  Bir milletin bütün fertlerinin, özellikle de genç neslin kendi değerlerini ve evrensel değerleri öğrenmesi, özümsemesi ve bütün bunları sosyal hayatta davranış haline dönüştürebilmesinin yegâne yolu, elbette ki eğitimdir. Öyle ise, evimizde ve okullarımızda verdiğimiz eğitimin temelini Değerler Eğitimi oluşturmalıdır. Öğretmenin branşı ne olursa olsun, sınıfa girdiği anda değerler eğitimine önem vermeli.  Herkes işini dürüstçe yapmalı. Birçok değerlerimizi veremediğimiz için olumsuzluklar yaşanmaktadır. "dedi.

BAŞARILARI ÖDÜLLENDİRELİM

     BENGİ projesinde akademik başarıdan, etik değerlere ve sosyal kültürel faaliyetlere kadar birçok uygulamanın yer aldığını ifade eden Vali Yazıcı, " Herkes bu projeye katkı sağlasın. Başarıları ödüllendirelim. Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıralım. Okuma alışkanlığı da, ilk, orta ve lisede kazanılıyor. Sonradan bu alışkanlığı kazanmak çok zor." dedi.

BAŞARILI OLMAK İÇİN İNANMAK GEREKİYOR

     Başarının tesadüfî olmadığını söyleyen Vali Yazıcı, konuşmasını şöyle tamamladı: "Çocuklarımıza en iyi eğitimi vermeye çalışmak en önemli görevimiz olmalıdır. Başarılı olmak için inanmak ve büyük hedefler koymak lazım. Bu başarınız topluma, vatana ve millete başarılı hizmet olarak geri dönecektir. Biz buna inanıyoruz. Birlik ve beraberlik içerisinde çalışmaya devam edin. Bu eğitim seferberliğinde; sefer arkadaşlarımız olan öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, eğitim yöneticilerimize, proje destekçilerimize ve BENGİ´ye enerjisini veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 

31-03-2017  31-03-2017

31-03-2017  31-03-2017

31-03-2017  31-03-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.