BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akademik Başarıda Etkili Anne ve Babalık Semineri

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, BENGİ projesi kapsamında Altıeylül Yarış Ortaokulu tarafından düzenlenen “Akademik Başarıda Etkili Anne ve Babalık Semineri” ne katılarak, öğrenci velileriyle bir araya geldi.
Akademik Başarıda Etkili Anne ve Babalık Semineri

     Seminere, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar, Eğitim Uzmanı Ve Aile Terapisti Selahattin Yaylamaz, Hayırsever Yarış Kabin Sanayi ve Ticaret AŞ.Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış, Altıeylül Yarış Ortaokulu öğrenci velileri katıldı.

     “Akademik Başarıda Etkili Anne ve Babalık Semineri” nde katılımcılara hitap eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, BENGİ projesi ve genel olarak eğitim konusuna vurgu yaptı.

EĞİTİM SADECE OKULDA OLMAZ

     Eğitim sürecinde velilerin çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Eğitim sadece okulda olmaz. Velilerimiz de üzerlerine düşen görevi yapmak zorunda. En önemli varlığımız için zaman ayıralım. Aksi takdirde başarılı bir eğitim sürecinde yer alan ´Okul-Veli-Öğrenci´ üçlüsünün bir ayağı eksik olacaktır. Çocuklarınızdan sevginizi, desteğinizi hiç esirgemeyin. Bir çocuğun hayatında aile ve öğretmenlerin çok önemli yeri vardır. Ailelerimize ve öğretmenlerimize çok görevler düşüyor. Eğitim yolculuğunda öğrenci-öğretmen-veli ve okul idaresi köprüsünün kurulması gerekmektedir." şeklinde konuştu.

OKUL BİZİM OKULUMUZ, ÖĞRENCİLER BİZİM EVLATLARIMIZ

     Balıkesir´de eğitimle ilgili herhangi bir aksaklık yaşanmaması için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Vali Yazıcı, "Okul bizim okulumuz, öğrenciler bizim evlatlarımız. Amacımız; onların maddi, manevi bütün eksiklerini gidererek daha başarılı birer birey olarak hayata atılmalarına yardımcı olmaktır. Bir arada olmak çok güzel. Öğretmen, öğrenci ve veli bir arada olmalı. Başarının temelinde öğretmen, veli ve evlatlarımızın bir arada olması çok büyük etken olacaktır. Velilerimizin çocuklarımız daha çok nasıl başarılı olur, daha iyi nasıl yetişir endişesi bizleri sevindiriyor. Sağlıklı ve başarılı bir eğitim ve öğretim için velilerin desteği ve katılımını sağlamak gerekir. Çocuklarımız hepimizin en değerli, en kıymetli varlıkları olup, onların eğitim ve öğretimlerinin en iyi şekilde sağlanması hepimizin temel amacıdır. Bu amaca ulaşılabilmesi için okul ile velinin sıkı bir işbirliği yapması, düne göre bugün daha büyük önem arz etmektedir. "dedi.

AKADEMİK BAŞARIDA ETKİLİ ANNE-BABALIK

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın konuşmasının ardından BENGİ projesi kapsamında veli-öğrenci ve öğretmenlere "Akademik Başarıda Etkili Anne ve Babalık" , "Aile İçi İletişim ve Çocuk Eğitimi" , "Akademik Başarıda Etkin Okuma Teknikleri" konularında verilen eğitim, katılanlarda farkındalık yarattı. Katılımcılar eğitim-öğretimde bugüne kadar uygulanan yöntemlerin yanında yeni yöntem, teknik ve eğitim terminolojileri hakkında da bilgi sahibi oldu. Sunumunda çok sade bir dil kullanan Eğitim Uzmanı ve Aile Terapisti Selahattin Yaylamaz, öyküsel olarak anlattığı konuları adeta dinleyenlerin hafızalarına kalıcı olarak kazımaya çalıştı.

AİLE İÇİ İLİŞKİ VE İLETİŞİM

     Yaklaşık iki saat ayakta sunum yapan ve zaman zaman dinleyicilere sorular yöneltip cevaplar alan Yaylamaz günlük hayatta pek çok ailenin ´aile içi ilişki ve iletişim´ çerçevesinde farkında olmadan yaşadığı pek çok önemli konuya parmak basarak bunların nasıl farkında olunacağının ip uçlarını anlattı. Çocukların başarısını artırmada Anne Babalara büyük görevler düştüğünü ifade ederek konuşmasına başlayan eğitim uzmanı Selahattin Yaylamaz , "Bugün sizlerle yüreğimizin içine doğru bir yolculuk yapacağız. İçimize yolculuk yapmak aslında en güzelidir. Biraz duygusal, biraz acıklı ve biraz da keyifli bir seminer gerçekleştireceğiz. Hep beraber coşku dolu bir yaşama merhaba diyeceğiz. Bir sloganım var kadın mutluysa herkes mutludur. Ailenin merkezinde kadın vardır. Kadın mutlu değilse, ne kocası, ne çocuğu mutlu olabilir. Eğer kadın mutlu değilse hiç kimsenin veya hiçbir şeyin mutlu olma ihtimali yoktur." dedi.

 
     Karakterlerin çocukluğun ilk yıllarında oluştuğuna da dikkat çeken Yaylamaz, bireylerin doğru veya yanlış davranışlarının bilinç altından kaynaklandığını ifade ederek, anne ve babaların çocuklar tarafından örnek alındığı için ev içindeki davranışlarında dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Bireylerin aktif sosyal hayatında çeşitli problemlerle de karşılaştığına dikkat çeken Yaylamaz, söz konusu problemleri evli çiftlerin çocukları ve birbirleriyle paylaşmaları gerektiğini söyleyerek, insanların en çok anlaşılmaktan hoşlandığını söyledi.

SINIRSIZ VE KOŞULSUZ SEVGİ

     Hayatında büyük bir değişime yol açan babaannesinin vefatını ve o dönemde yaşadıkları acıları anlatan Yaylamaz babaannesinin vefatıyla, kendisine karşı beslediği "sınırsız ve koşulsuz sevgiden"  ayrı kalışını çok ağır bir kayıp olarak değerlendirirken "sevmek" denen şeyin o dönemlerde şuuraltına yerleştiğinin altını bilhassa kalın çizgilerle çizmeye çalıştı.  Yaylamaz, insanda oluşan alt bilincin çok güçlü olduğuna dikkat çekti. Yaylamaz, asıl insanı yönlendirenin alt bilinç olduğunu ve bunun da yetiştirilme sürecinde yine insanlar tarafından yüklendiğini hatırlattı. Bir annenin oğlunu okula yollarken, saçını taradığı sırada "yarın evlenince beni unutursun. Elin kızı sana beni unutturur" şeklindeki sözlerin hiç farkında olmadan alt bilince yerleşiverdiğini ve zamanı gelince de ortaya çıktığını söyledi.

GÖNÜL NE GÜZEL BİR KELİME

     Gönül kelimesinin başka dillerde karşılığı olmadığını söyleyen Yaylamaz sunumunda başlıca şu konulara yer verdi: Günlük hayatımızda eşimizle, çocuklarımızla niçin problemler yaşıyoruz?  Evlilik yaşamında günümüz iletişim sorunlarının çözümü nasıl olmalıdır?  Aile ve iş hayatımızda elde edemediğimiz başarıya ulaşmak o kadar zor mu? Ailemizde yakaladığımız başarı ve mutluluğu nasıl tuzla buz ediyoruz? Yaşama daha sıkı tutunmak için neler yapmalıyız?

 

13-04-2017  13-04-2017

13-04-2017  13-04-2017

13-04-2017  13-04-2017

13-04-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.