BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Altıeylül Aslıhantepecik İlkokulu’ndan “Afet Eğitimi Bilim Şenliği”

   Okullarımızda afet bilincinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla “Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi”nin pilot okullarından biri olan Altıeylül Aslıhantepecik İlkokulu tarafından “Afet Eğitimi Bilim Şenliği” gerçekleştirildi.
Altıeylül Aslıhantepecik İlkokulu’ndan “Afet Eğitimi Bilim Şenliği”

     “Afet Eğitimi Bilim Şenliği”, AFAD Müdürü Bayram Şahin, AFAD Müdür Yardımcısı Muharrem Günvaran, Altıeylül Belediyesi Kültür Müdürü Dilaver Ayyıldız, Maarif Müfettişi Fahri Duran, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ercüment Kutlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü Murat Ülken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Nazmiye Canbey ve Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Büro Yöneticisi Mahmut Çamlı´nın katılımıyla gerçekleştirildi.

ÖĞRENCİLER HEM EĞLENDİ HEM ÖĞRENDİ

     Afet Eğitimi temalı şenlikte afetler ve acil durumlarla ilgili 17 stantta deney, oyun ve etkinlikler sergilendi. Afet Eğitimi formatör öğretmeni E. Hülya Barış, Emel Yıldırım, Esra Usluöz, Nurgül Horsunlu, Yasemin Kınaç ve öğrencileri hazırladıkları stantlarda; “Dünya’nın İçindeki Sır”, “Türkiye’nin Deprem Haritası”, “Yer Kabuğunun Fay Kırıkları”, “Yanardağlar”, “Eşyalarımızı Sabitleyelim”, “Deprem Sarsıntısı”, “Sıvılaşma Nedir?”, “Deprem Çantası Hazırladık”,  “Acil Durum Kartları”, “Tsunami Nedir?”, “Fosil Arıyoruz”, “Erozyon Nedir?”, “Deprem Alarmı”, “Basit Bir Sismograf”, “Yaralı Taşıma Teknikleri”,  “Acil Durumlar İçin Pratik Yöntemler” ve “Bilgi Yarışması” etkinliklerini sundular.

     Ayrıca AFAD teknik personeli tarafından tam teçhizatlı bir kurtarma aracı tanıtıldı. Örnek bir afet çadırı kurularak, çadırın içinde konuyla ilgili resimler sergilendi.

     Kadriye Kemal Gürel İlkokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü Öğretmeni Berna Ateş, öğrencileri,  İş Güvenliği İl Koordinatörü Murat Ülken, Altıeylül İlçe Milli Eğitim İş Güvenli Uzmanı Mahmut Çamlı yangın eğitimi ile ilgili stant açarak ziyaretçileri bilgilendirdiler.

ÜLKEMİZ BİR AFET ÜLKESİDİR

     Afet Eğitimi Formatör Öğretmeni E. Hülya Barış konuşmalarında, “Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesinin pilot okullarından birisiyiz. Bu projenin Marmara Bölgesinden sonra Türkiye geneline de yaygınlaştırılması düşünülüyor. Ülkemiz bir afet ülkesidir. Afetlere karşı hazır bir toplum olmak için küçük yaştan itibaren öğrencilerimize anlatmamız gereken çok şey var. Bu konuları etkinliklerle, deneylerle, oyunlarla anlattığımızda daha kalıcı olacaktır. Bir afet ülkesi olduğumuzu unutmamalı ama bu konuyu insanları üzmeden ve korkutmadan gündemde tutmak zorundayız. Afet Eğitiminin yaygınlaşması, farklı kesimlerden daha çok insana ulaşması açısından bu şenlik keyifli bir etkinlik oldu. Velilerimiz de bu etkinliğe ilgi gösterdiler ve bu hayati konuyu kendi çocuklarından dinlediler. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

10-05-2017  10-05-2017

10-05-2017  10-05-2017

10-05-2017  10-05-2017

10-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.