BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’in Genç Mucitleri, TÜBİTAK’ta Türkiye Üçüncüsü Oldu

   Balıkesir,  Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda Türkiye üçüncüsü oldu.
Balıkesir’in Genç Mucitleri, TÜBİTAK’ta Türkiye Üçüncüsü Oldu

   Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca (BİDEB) düzenlenen “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması” Türkiye Finali 12 Mayıs 2017 Cuma günü saat 10:00’da, Congresium’da düzenlenen ödül töreniyle sona erdi.

     Balıkesir, Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi “Psikoloji” alanında; Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi “Sosyoloji” alanında  Türkiye üçüncüsü oldu.

BALIKESİR, 48. TÜBİTAK TÜRKİYE FİNALİ’NDEN TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ ÖDÜLÜ İLE DÖNDÜ

     Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması "Türkiye Finali"nde,  “Psikoloji” alanında Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi ; “Sosyoloji” alanında Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi  Balıkesir’i temsil etti.

     Final Sergisinde öğrenciler jüri üyelerinin karşısına çıkarak projelerini anlattı. Yarışmaya  “Psikoloji” alanında katılarak bölge birincisi olan Balıkesir, Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinden Şevval Çoşkun ve Efekan Varol, Leyla Ayverdi danışmanlığında “Lise Öğrencilerinin Yaratıcılıklarının Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi” ;  “Sosyoloji” alanında Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğrencilerinden Rabia Ay ve Fatma Nur Davulcuoğlu, Seher Dalgıç danışmanlığında “Modern Tıbbın Gelişmesiyle Kaybolan Bir Kültürel Değer : ‘Halk Hekimliği’ (Balıkesir Örneği) ” üzerine yapmış oldukları proje ile Bursa Bölge Birinciliklerinin ardından Türkiye üçüncülüğü ödülünü kazandılar.

TÜBİTAK 48. LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI

      Bu yıl 48.si düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasına toplam 13 bin 940 proje başvurusu alındı. Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Teknolojik Tasarım olmak üzere 12 alanda düzenlenen yarışmada projelerin ön değerlendirmeleri bölge jürilerince yapıldı. 27-30 Mart 2017 tarihleri arasında Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezi ilde bin 200 proje sergilendi. Bu sergilerde başarılı bulunan 220 proje, 8-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşen Final Yarışması’nda sergilendi.

     Final Yarışmasında ilgili jüriler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, her alanda “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ve “Teşvik Ödülleri” alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ve başarı belgeleri verildi.

     Ayrıca yarışmanın final aşamasında “Birincilik”, “İkincilik”, “Üçüncülük” ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacaktır.

    

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması "Türkiye Finali"nde Balıkesir’i, üstün başarıyla temsil eden ve büyük bir başarıya imza atarak İlimize  Türkiye Üçüncülüğü kazandıran “Sosyoloji” alanında Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerimiz ile “Psikoloji” alanında Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz.

                                                                                                                                                        

 

12-05-2017  12-05-2017

12-05-2017  12-05-2017

12-05-2017  

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.