BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Bandırma Vapurunda Coşkuyla Kutlandı

   19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de coşkuyla kutlandı 
19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Bandırma Vapurunda Coşkuyla Kutlandı

     Atatürk´ün Samsun´da yaktığı kurtuluş meşalesi, her yıl olduğu gibi bu yılda aynı heyecan ve coşkuyla Balıkesir´de de yanmaya devam etti. Tam 98 yıl önce 19 Mayıs günü Gazi Mustafa Kemal Atatürk Samsun´a gitmiş Kurtuluş Savaşı´nın kıvılcımını ateşlemişti.

     19 Mayıs Atatürk´ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 08.00’da Balıkesir Tren Garı önünden Atatürk Anıtı önüne kadar gerçekleştirilen “19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü” nün ardından 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başladı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelengi  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Halil İbrahim Koyuncu tarafından Atatürk Anıtı´na konuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşımızın söylenmesiyle Şanlı Bayrağımız göndere çekildi.

DENİZİN ORTASINDA RENKLİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

     Atatürk anıtına çelenklerin sunulması ile başlayan törenler Bandırma vapurunda devam etti.

     Otobüslerle Erdek´e gelen gençler ve ailelerinden oluşan yaklaşık 300 kişi burada Bandırma Vapuruna bindi. Bandırma Vapurunun hareket etmesinin ardından gemide resmi törenler başladı. Törende şiirler okunup, jimnastik gösterileri yapıldı. Halk oyunlarının oynanması ve müzik dinletisiyle denizin ortasında renkli görüntüler ortaya çıktı.

TÜRKİYE´DE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

     Törende konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Mustafa Kemal Atatürk, nasıl 19 Mayıs 1919´da Bandırma Vapuru ile Samsun´a çıkıp kurtuluş mücadelesini başlattı ise biz de bugün Bandırma Vapuruyla gençlerin bayramını, 19 Mayıs´ı kutluyoruz. Bu ruha uygun olarak Türkiye´de bir ilki gerçekleştiriyoruz. Gençlik, bugün bu coşkuyu Bandırma Vapurunda yaşıyor." dedi.

FARKLI BİR ETKİNLİK

     Programda duygularını ifade eden Vali Yazıcı ise, "Bugün, 19 Mayıs´ı farklı bir şekilde kutluyoruz. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi´ne bize böyle farklı bir mutluluk yaşattığı için teşekkür ediyorum. Bayramımızı vapurda kutluyoruz." şeklinde konuştu.

GENÇLERİMİZ, ÜLKEMİZİN EN DEĞERLİ HAZİNESİ

     19 Mayıs´ın milletimizin zaferlerle dolu tarihinde yeni bir destanın yazılmaya başlandığı bir gün olduğunu belirten Vali Yazıcı, "Ülkeyi ileriye götürecek olan gençliğe, her türlü destek ve güvenceyi sunmanın, onların en iyi şekilde yetişmesine katkı sağlamak, en büyük önceliklerimizdendir. Gençlerimizi, ülkemizin en değerli hazinesi, yarınlarımızın teminatı olarak görüyoruz. Geleceğimiz olan gençlerin hem kendileri, hem aileleri hem de ülkelerine yararlı insanlar olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur. Güçlü, esenlik ve refah dolu geleceğimizi gençlerimiz inşa edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  bu Cennet Vatan uğruna canını feda etmiş bütün aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, muhterem gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. " dedi.

     Erdek´ten hareket eden Bandırma Vapuru ilk olarak Avşa adasına uğradı. Bandırma Vapuru, Avşa Adası´nda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kurtarma ekipleri ve skyboard gösterisiyle karşılandı. Avşa Adası´ndaki turun ardından programa katılanlar Marmara Adası´na geçtiler.

GENÇLER YALNIZ BIRAKILMADI

     Etkinliklere Vali Ersin Yazıcı ve Bayan Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyon Başkanı Fatih Aksoy, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı J.Kurmay Alb.Taner Büyükgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, öğrenciler ve veliler katıldı.

 

20-05-2017  20-05-2017

20-05-2017  20-05-2017

20-05-2017  20-05-2017

20-05-2017  20-05-2017

20-05-2017  20-05-2017

20-05-2017  20-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.