BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de İlk Yardım Eğitim Merkezi Açıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Karesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açılışına katıldı.
Balıkesir’de İlk Yardım Eğitim Merkezi Açıldı

     Karesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açılışı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik,  İl Milli Eğitim Şube Müdürü İslam Aktepe, Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Hakan Tolga, İzleme ve Değerlendirme Şube Müdürü Ayşe Akkaş Küçük, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İlk Yardım Merkezi Mesul Müdürü Berrin Pancarcı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü Murat Ülken, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Büro Yöneticisi Mahmut Çamlı ve öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

      Açılışın ardından ilk yardım eğitimi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

“İLK YARDIMCI DESTEK ELEMANLARI”NIN YETİŞTİRİLMESİ AMAÇLANIYOR

     6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte, yürürlükteki İlk Yardım Yönetmeliği ve Bakanlığımız Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2014/16 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Genelgesi gereğince; İş sağlığı ve güvenliği kapsamında; “Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilk yardımcı”, “Tehlikeli işyerlerinde, her 15 çalışana kadar 1 ilk yardımcı”, “Çok tehlikeli işyerlerinde, her 10 çalışana kadar 1 ilk yardımcı”, bulundurması zorunludur. Bu kapsamda; söz konusu zorunluluğu yerine getirmek, okul ve kurumlarımızın “İlk Yardımcı Destek Elemanları”nı yetiştirmek ve isteyen diğer çalışanlarımızın bu belgeyi almalarını sağlamak amacıyla, Bakanlığımız Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğünün: 01.07.2016 tarih ve 7314034 sayılı “İlk Yardım Eğitim Merkezi ve İlk Yardım Eğitici Eğitim Merkezi Kurulması ve İşletilmesi” konulu genelgesi doğrultusunda “İlk Yardım Eğitim Merkezi” açılması çalışmaları başlatılmıştır.

İLK YARDIM EĞİTİMLERİ NASIL UYGULANACAK?

     Eğitimler; “Hizmet İçi Eğitim” kapsamında açılacak olup “Eğitici Belge”ye sahip öğretmenlerimiz tarafından eğitimler verilecektir. Sağlık Bakanlığı “İlk Yardım Yönetmeliği”ne göre de İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından “test ve uygulamalı” olarak yapılacak olan sınavlardan sonra “İlk Yardımcı Belgesi”, “İlk Yardımcı Sertifikası” ve “Hizmet İçi Eğitim Kurs Bitirme Belgesi” verilecektir.

     Eğitimler uygulamalı ve teorik olduğundan yönetmelik gereği en çok 20 kursiyer ile yapılmaktadır. 

24-05-2017  24-05-2017

24-05-2017  24-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.