BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Liseler Arası “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” Yarışması Ödül Töreni

   Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise öğrencileri arasında düzenlenen “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı “Tiyatro, Resim ve Şiir” yarışmasında derece alan öğrenciler ödüllendirildi. 
Liseler Arası “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” Yarışması Ödül Töreni

   15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin milli iradesine yapılan saldırı ve darbe teşebbüsünün öğrenci gözüyle algılanması, darbe girişimi sonucu demokrasi adına şehit ve gazi olan vatandaşlarımızın destansı mücadelelerinin daha iyi anlaşılmasının sağlanması, öğrencilerdeki milli iradenin pekiştirilmesi ve demokrasinin öneminin kavratılması, aziz milletin darbecileri bertaraf etmedeki milli duruşunun anlaşılması amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından lise öğrencileri arasında “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı “Tiyatro, Resim ve Şiir” yarışması düzenlenmiştir. Yapılan değerlendirmeler neticesinde derece alan okullarımız ve öğrencilerimize ödülleri düzenlenen törenle verildi.

     Salih Tozan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, daire amirleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı. 

     Saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan ödül töreni,  Kur´an-ı Kerim´i güzel okuma Balıkesir birincisi Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hasan Kaan Deniz’in Kuran tilaveti ile devam etti.  

15 TEMMUZ, ‘ÇANAKKALE RUHU’NUN VE ‘MİLLET ŞUURU’NUN  TEKRAR CANLANDIĞI BİR MİLATTIR

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız,  15 Temmuz, milletimizin; kökü nerede olursa olsun, hangi güce dayanırsa dayansın, iradesini hangi odağa teslim ederse etsin, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı tarihi bir meydan okuması olduğunu belirttiği konuşmalarında, 15 Temmuz gecesi umutlarımıza, hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Elleri silahlı, karanlık adamlar; her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, köprüleri kesmiş; namlularını kendi milletine doğrultarak milletin tankı, uçağı ve silahıyla milletin meclisine bomba yağdırmışlardır. Ancak Kurtuluş Savaşı’nda Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmam’ı çıkaran bu toprağın evlatları zalimlere karşı istiklali ve istikbali için direnmiş ve bütün dünya, bir milletin yurduna nasıl sahip çıktığına o gece bir kere daha şahit olmuştur. Bu darbe girişiminde milletimiz tıpkı bin yıl önce Malazgirt’te olduğu gibi, bu coğrafyaya vatan olarak sahiplenme konusundaki kararlılığını ortaya koymuş; Anadolu topraklarını hayat alanı olmanın ötesinde istikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz, bu ülkeyi kendisine yar etmemek için saldıranlara karşı 100 yıl önce Çanakkale’de, Kut’ül Ammare’de, Dumlupınar’da ne cevap vermişse, 15 Temmuz’da da aynı cevabı vermiştir.”

     15 Temmuz gecesi bu vatan için canlarını seve seve feda eden 249 şehidimizi unutturmamak olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Evet… 15 Temmuz 2016 tarihi; ‘Çanakkale ruhu’nun ve ‘millet şuuru’nun  tekrar canlandığı bir milattır. Bizlere düşen görev, bu ruhu diri tutmak; 15 Temmuz gecesi bu vatan için canlarını seve seve feda eden 249 şehidimizi unutturmamaktır.” dedi.

ÖĞRENCİLERDEN 15 TEMMUZU UNUTTURMAYACAK ESER

     İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, konuşmalarının sonunda, “Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte lise öğrencileri arasında bu amaçla düzenlemiş olduğumuz  “15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri” temalı “tiyatro, resim ve şiir yarışması”na katılarak, bu mücadeleyi kalemleri ve fırçalarıyla destanlaştırmaya çalışan öğrencilerimizi tebrik ediyor; yapılan değerlendirmeler neticesinde tiyatro, resim ve şiir kategorisinde derece elde eden öğrencilerimizin çalışmalarının bu güzel kitapla ölümsüzleşmesini sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığımıza teşekkürü bir borç biliyorum.” sözlerine yer verdi.

MİLLETİMİZ KAHRAMANLIK DESTANI YAZMIŞTIR

     Türkiye istiklal ve istikbalini hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminin önemli bir tarih olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur konuşmalarında, “Kefenini giyerek yola çıkmış Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokaklara dökülen ve 28 gün boyunca vatan nöbeti tutan bu millet tarihte olduğu gibi o gün yine destan yazmıştır. Korkmayan, sindirilemeyen ve asla yolundan döndürülemeyen bir liderin arkasından giderek vatanımızın bekası için topyekün milletçe mücadele edilmiştir. Milletimizin kahramanlık destanı yazdığı o günü asla unutmayacağız. Bu millet darbelerin ezanları susturduğu günlerden ezanların darbeleri susturduğu günleri ortaya koyduğu iman gücüyle gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

YARIŞMAYA KATILAN ESERLER KİTAP HALİNE GETİRİLDİ

     Çanakkale ruhunun 15 Temmuz’da yaşadığına şahit olunduğunu vurgulayan Başkan Uğur sözlerini şöyle tamamladı: “Baş veririz, dara düşeriz, şehit oluruz, gazilik makamına ereriz, anasız babasız, evlatsız, kardeşsiz kalırız. Son nefesimizi teslim etmeden bizden bu vatan topraklarını alamazsınız. Bizler, Çanakkale ruhunun 15 Temmuz’da bir kez daha yaşandığına şahit olduk. Bu ruh hep yaşamaya devam edecek. İşte bu nedenle 15 Temmuz’u bu anlamlı destanı hep hatırlamak için ‘15 Temmuz Kahramanları ve Şehitleri’ konulu tiyatro, resim ve şiir alanında Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte il genelinde ortaklaşa bir yarışma düzenledik. Toplamda 100 şiir, 50 resim ve 13 tiyatro eseri il bazında düzenlenen yarışmada değerlendirildi ve dereceleri belli oldu. Gelen eserlerden bir kitap oluşturuldu. 15 Temmuz ruhunu yaşatmak ve genç neslin gözünden 15 Temmuz’un nasıl algılandığını görmek istedik. Yarışmaya katılan öğrencilerimize ve etkinliğin düzenlenmesine emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. 15 Temmuz şehitlerimize ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun inşallah. Gazilerimize Allah’tan şifalar diliyorum. Allah hepsinden razı olsun.” dedi.

DERECE ALAN ÖĞRENCİLER VE OKULLARI ÖDÜLLENDİRİLDİ

     Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İl Müftü Vekili Ramazan Topcan ve diğer protokol üyeleri tarafından yarışmada derece alan öğrenciler ile  öğretmenlerine ödülleri takdim edildi.

ŞİİR KATEGORİSİNDE DERECE ALAN ÖĞRENCİLER

İvrindi Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Esra Çaldıran- İL BİRİNCİSİ

Gönen Mustafa Uşdu Anadolu Lisesi öğrencisi Ayşenur İlhan- İL İKİNCİSİ

Ayvalık Pakmaya Kenan Kaptan MTAL öğrencisi Mustafa Deniz Güner- İL ÜÇÜNCÜSÜ

Altıeylül Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencisi Furkan Karaca- MANSİYON

Erdek Ahmet Vehbi Çıkrıkçı Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Özlem Yılmazer- MANSİYON

Karesi Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Sare Zeybek- MANSİYON

Susurluk 5 Eylül Anadolu Lisesi öğrencisi Elif Karakayalı- MANSİYON

RESİM KATEGORİSİNDE DERECE ALAN ÖĞRENCİLER

Karesi Şehit Turgut Solak Fen Lisesi öğrencisi Gülay Çakır- İL BİRİNCİSİ

Gönen Anadolu Lisesi öğrencisi Fatma Evren- İL İKİNCİSİ

Karesi T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Ahmet Cincioğlu- İL ÜÇÜNCÜSÜ

Karesi T.C. Ziraat Bankası Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Müjde Sayın- MANSİYON

Gönen Mustafa Uşdu Anadolu Lisesi öğrencisi Büşra Memiş- MANSİYON

Altıeylül Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Tuğçenur Gündoğan- MANSİYON

TİYATRO KATEGORİSİNDE DERECE ALAN ÖĞRENCİLER

Altıeylül Mehmet Bolluk Anadolu Lisesi öğrencisi Gülnihal Aslan “Gecenin Yıldızları” eseri ile- İL BİRİNCİSİ

Karesi Rahmi Kula Anadolu Lisesi öğrencisi Rana Can “15 Temmuz Gecesi” eseri ile- İL İKİNCİ

Karesi Balıkesir Lisesi öğrencisi Şeyma Şafak “Vur Emri” eseri ile- İL ÜÇÜNCÜSÜ

25-05-2017  25-05-2017

25-05-2017  25-05-2017 

25-05-2017  25-05-2017  

25-05-2017  25-05-2017  25-05-2017  25-05-2017   25-05-2017  25-05-2017  25-05-2017  25-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.