BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İle Çıraklık Eğitim Merkezleri Tanıtıldı

   İlimiz ortaokul öğrencilerine yönelik Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri tanıtım toplantısı yapıldı.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İle Çıraklık Eğitim Merkezleri Tanıtıldı

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Balıkesir Sanayi Odası(BSO), Balıkesir Ticaret Odası(BTO), Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi(BOSB) arasında imzalanan “Mesleki Eğitim Seferberliği” kapsamında ortaokul öğrencilerine yönelik Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri tanıtım toplantısı Balıkesir Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

      Balıkesir’in sanayi ve üretim alanında büyük potansiyele sahip olduğu dolayısıyla meslek liselerinden mezun olan öğrencilerimizin iş bulmadaki avantajlarına dikkat çekilen toplantıya, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, BSO Başkanı İsmail Uğur, BTO Başkanı Fahri Ermişler, OSB Müdürü Mesut Eray ve Şişecam Genel Müdür Yardımcısı Bülent Eren, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Nevzat İnal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürleri ve ortaokul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİ ADINA BALIKESİR´DE SAMİMİ BİR ADIM ATILDI

     Milli Eğitim Bakanlığı olarak meslek lisesi memleket meselesi diye çıkılan yolda bu zamana kadar birçok adım atıldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, bugün Balıkesir’de ilk defa böyle samimi bir adımı atmak için toplanmış bulunulduğunu ifade etti. Öğrencilerimize seslenen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Sizler yarınlarımızın ümidisiniz. Bir ilde Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi ne kadar önemliyse Mesleki Teknik ve Anadolu Liseleri de Güzel Sanatlar Liseleri de o kadar önemli. Bizler sizlere bu okulları bu zamana kadar tanıtamadık ancak bu toplantıdan sonra tercihlerinizi daha bilinçli yapacaksınız. Sizlere güveniyoruz.” dedi.

BALIKESİR, SANAYİCİNİN GÖZBEBEĞİ HALİNE GELDİ

     Öğrencilerinin hayatlarına yön verme sürecinde sevecekleri bir mesleğe sahip olarak mutlu olmaları için doğru kararlar vermelerinin önemine değinen OSB Genel Müdürü Mesut Eray konuşmalarında, Balıkesir’in Sanayicinin gözbebeği haline geldiğini, birçok güzel fabrika açıldığını ve dünya çapında Balıkesir’e yatırım yapıldığını belirtti. Bu güzel firmalarımızda çalışabilmeleri için meslek lisesi mezunlarına ihtiyaçları olduğunu ifade etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile BSO, BTO ve BALOSB arasında imzalanan protokol kapsamında OSB’de bulunan meslek lisesine Tekno Atölye ve Milli Eğitim Bakanlığınca bir yurt yapılacağını sözlerine ekledi.

GENÇLERİMİZİ İŞÇİ, MÜHENDİS, TEKNİSYEN KADROLARINDA GÖRMEK İSTİYORUZ

     Balıkesir’e 100 milyon EURO, Ege Bölgesine büyük yatırım gerçekleştirdiklerini ve genç nüfusa yönelik istihdam imkanı sağlayacaklarını vurgulayan Şişecam A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Bülent Eren konuşmalarında, kız, erkek demeden herkesin çalışarak ve mesleki eğitimini tamamlayarak, kendileriyle çalışmasını arzu ettiklerini belirtti. Öğrencilere, hayallerini daima artırmalarını, her zaman çalışmalarını, çalıştıkları zaman mutlaka karşılığını göreceklerini ve başarıya ulaşacaklarını sözlerine ekledi. Şişecam A.Ş olarak daha çok yatırım yapacaklarını ve gençlerimizi de işçi, mühendis, teknisyen kadrolarında görmek istediklerini ifade etti.

BALIKESİR’İN GENÇLERİNE GÜVENİYORUZ

     Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş aşamasında olan öğrencilerin şu anda bir karar aşamasında olduklarını belirten BSO Başkanı İsmail Uğur konuşmalarında, mesleki eğitimin iş bulmada sağladığı avantajlardan bahsetti. OSB’ye ciddi yatırımlar yapıldığını kaydederek Balıkesir’in gençliğine güvendiklerini sözlerine ekledi. Öğrencilerden Balıkesir’in sanayisi ve geleceği için hür iradeleriyle hayırlı bir karar vereceklerine inandıklarını bunun için, tercih yaparken mesleki liseleri tercih etmelerini veya mesleki liseleri düşünmelerini rica etti. 5 yıl sonra 10 yıl sonra fabrikalarda çalışacak olan öğrencilerin potansiyellerine güvendiklerini, her zaman yanlarında olacaklarını belirterek öğrencilerden muhakkak yabancı dil öğrenmelerini istedi.

BÜYÜK TÜRKİYE’NİN BÜYÜK HEDEFLERİNİ GENÇLERİMİZ GERÇEKLEŞTİRECEK

     Balıkesir’in son 10 yılda sanayide önemli bir aşama kat ettiğine vurgu yapan Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, bugün Balıkesir’in gençleri için bir araya geldiklerini belirterek gençlere şehrin dinamiklerini göz önüne alarak kendilerine hedef koymaları tavsiyesinde bulundu. OSB’nin gelişiminin, BTO üyelerinin sayılarının katlanarak artmasının Balıkesir’in doğru yolda olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi. Bu katkıya ellerinden geldiği kadar BTO olarak gerekli katkıyı sağlamaya çalıştıklarını, bunlardan birinin de İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle yaptıkları protokol olduğunu dile getirdi. Öğrencilere, hedeflerini belirmek için hayatının bundan sonraki sürecinin daha önemli olduğu,  yaşadıkları şehri iyi analiz etmeleri gerektiği tavsiyelerinde bulundu. Şu an Balıkesir’de olan ciddi gelişmeler ve yatırımların bundan sonraki sürecinde mesleki liselerden mezun olan öğrencilerin payının Balıkesir ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak büyük Türkiye’nin büyük hedeflerini gençlerimizin gerçekleştireceğini söyledi.

 

26-05-2017  26-05-2017

26-05-2017  26-05-2017

26-05-2017  26-05-2017

26-05-2017  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.