BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Özel Eğitim Öğretmenlerine Yönelik GMKA Teknik Destek Proje Sözleşmesi İmzalandı

  Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) Teknik Destek Programı kapsamında müdürlüğümüz adına hazırlanan ve 2017-2018 eğitim öğretim yılı eylül seminer dönemi uygulanacak olan “Balıkesir İlinde Özel Eğitim Öğretmenlerinin Uygulamalı Davranış Analizine Yönelik Tutum Geliştirmesi” projesi imzaları atıldı.
Özel Eğitim Öğretmenlerine Yönelik GMKA Teknik Destek Proje Sözleşmesi İmzalandı

     Balıkesir GMKA hizmet binasında yapılan imza törenine GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar katıldı.

BALIKESİR ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNE "UYGULAMALI DAVRANIŞ ANALİZİ" EĞİTİMİ

     Özel eğitim öğretmenlerinin mesleki profillerini geliştirmeyi amaçlayan proje ile 200 öğretmenimiz 2 grup halinde (Eylül seminer döneminde), ikişer gün sürecek olan "Uygulamalı Davranış Analizi" eğitimi programında yer alacaktır. Eğitimler, uygulamalı davranış analizi, ölçme-değerlendirme, pekiştirme-pekiştirme sistemleri, ipucunu sunma-geri çekme, ayrık denemelerle öğretim, iletişim becerilerinin kazandırılması, problem davranışlarla başa çıkma ve bireysel eğitim planı hazırlama, veri formu ve materyal hazırlama konularında gerçekleştirilecek ve atölyelerle zenginleştirilecektir.

“UYGULAMALI DAVRANIŞ ANALİZİ” NEDİR?

     Uygulamalı Davranış Analizi, Özellikle erken dönemde tanılanmış özel eğitim öğrencilerinde önemli gelişmeler sağlayan yöntemdir. Özel eğitim ihtiyacındaki bireylerin tedavisinde kullanılan bir yöntem olarak bilinmesinin yanında, yeme bozukluğu tedavisinden trafik kontrolüne kadar pek çok alanda davranış değişikliği gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Uygun davranışları artırma, uygun olmayan davranışları azaltma ve yeni davranışlar kazandırma amaçlarına ulaşabilmek için davranışsal ilkeleri sistematik olarak uygulanmaktadır. İnsan davranışlarını geliştirmeyi ve değiştirmeyi amaçlayan bir yaklaşım olan “Balıkesir İlinde Özel Eğitim Öğretmenlerinin Uygulamalı Davranış Analizine Yönelik Tutum Geliştirmesi” projesi kapsamında ilimizde 20 ilçede özel eğitim alan öğrencilerin okullarında görev yapan tüm özel eğitim öğretmenlerine yönelik "Uygulamalı Davranış Analizi" eğitimi planlanmaktadır.

DÖRT PROJE EĞİTİM ÖĞRETİM KURUMLARIMIZA AİT

     Program kapsamında Balıkesir ve Çanakkale’den 12 proje kabul edilmiş olup; Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, “Balıkesir İlinde Özel Eğitim Öğretmenlerinin Uygulamalı Davranış Analizine Yönelik Tutum Geliştirmesi”,  Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü         “Özel Eğitimde Problem Davranışları Değiştirme Teknikleri Eğitimi”, Dursunbey İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü       “Psikolojik Testler Uygulayıcı Eğitimi” ve Bandırma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi       “Mesleki Eğitimde 3 Boyutlu Yazıcı Sistemleri” projeleri ile Balıkesir’den kabul edilen projeler arasında yer almaktadır.

                                 

29-05-2017  29-05-2017

29-05-2017  29-05-2017

29-05-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.