BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’in “Beslenme Dostu Okullar”ı Sertifikalarını Aldı

   “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında ilimizde yürütülen “Beslenme Dostu Okullar Programı”nda 65 okulumuz daha sertifikalarını aldı.
Balıkesir’in “Beslenme Dostu Okullar”ı Sertifikalarını Aldı

     Balıkesir Kamu Hastaneler Birliği Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Hüseyin Aşık ve Haydar Aydın, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İslam Aktepe, Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğü Uzmanları ile sertifika almaya hak kazanan 65 okulumuzun müdürleri katıldı.

    “Beslenme Dostu Okullar Programı” hakkında yapılan bilgilendirme konuşmalarının ardından ilimizin 65 beslenme dostu okul okulu müdürlerine sertifikaları takdim edildi.

BALIKESİR’DEKİ ÖĞRENCİLERİN DAHA SAĞLIKLI NESİLLER OLARAK YETİŞMESİ HEDEFLENİYOR

      Ülkemizde, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında okulların sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi ve öğrenci sağlığının geliştirilmesi amacıyla 21 Ocak 2010 tarihinde imzalanan protokol ile başlatılan “Beslenme Dostu Okullar Programı” ile İlimizde öğrenim gören öğrencilerin daha sağlıklı nesiller olarak yetiştirilmesi ve buna bağlı obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve hipertansiyon gibi hastalıkların gelişme riskinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.  İlimizde bu program kapsamında iyi uygulama örnekleri gösteren okullar “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” almaya hak kazanmış olup, bu okullarda zayıf, hafif kilolu-obez grubunda yer alan öğrenciler tespit edilerek, bu öğrencilere Toplum Sağlığı Merkezlerinde görev yapan diyetisyenler tarafından diyet danışmanlığı hizmeti verilmekte ve takipleri devam etmektedir. Program kapsamında yeterli kriterleri sağlayamayan okul yöneticilerine yönelik toplantılar yapılmakta ve konunun önemi vurgulanıp, okulların bu programa teşvik edilmesi sağlanmaktadır.  Okulların temiz olduğunu temsil eden ´beyaz bayrak´ almayı hak kazanmış olması Projenin ön şartı dır.

      “Beslenme Dostu Okullar Programı”nda bu yıl sertifika almaya hak kazanan 65 okulumuz ile birlikte toplamda 88 okulumuz “Beslenme Dostu Okul Sertifikası” na sahip oldu.

 

01-06-2017  01-06-2017

01-06-2017  01-06-2017

01-06-2017  01-06-2017

01-06-2017  01-06-2017  

01-06-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.