BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı”nda Belgelerini Aldı

  “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı” kapsamında Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenimlerini tamamlayarak “İş Yeri Açma”, “Ustalık”, “Kalfalık” ve “Çıraklık” belgesi almaya hak kazanan 11 öğrenciye, düzenlenen törenle belgeleri verildi.
Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri “Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı”nda Belgelerini Aldı

   Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Ticaret Sicil İl Müdürü Nuray Paköz, Balıkesir Esnaf ve Odaları Birliği (BESOB) Başkan Vekili Necdet Erkan, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Karesi Halk Eğitim Müdürü Mustafa Canbey, Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç, Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi müdürü Ramazan Demir, okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

     Saygı duruşu ve istiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir’in “Ahilik” geleneğinin önemi ve  “Ahilik” sistemin günümüzde bütün esnafımızın ve hatta toplumumuzun gönlünde yer alması ve yaşam tarzı haline gelmesinin gerektiğini vurguladığı konuşmasıyla devam etti.

DEĞERLER EĞİTİMİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

     Törende konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Ahilik” geleneği ve kültürümüzdeki yerinin önemine vurgu yaptığı konuşmalarında, Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın himayelerinde başlatılan ve ilimizde bir sinerji oluşturarak adeta sevdaya dönüşen BENGİ projesinin “Akademik Başarı”,  “Değerler Eğitimi”, “Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler “ ve “Okul-Toplum-Aile İş birliği” başlıklarında dört ayaktan oluştuğunu kaydetti.  “Değerler Eğitimi”nin bu yıl güncellenen öğretim programında da yer aldığını ve çok önemsediklerini belirtti.   

HER YÖNÜYLE MÜCEHHEZ BİR TOPLUM YETİŞTİRME GAYRETİNDE OLMAMIZ LAZIM

     Toplum olarak değerler anlamında bir erozyon yaşamakta olduğumuzu sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Bir ilde Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi ne kadar önemliyse Meslek Lisesi de bizim için o kadar önemli. Öğrencilerimizin değerler eğitimi noktasında sosyal, kültürel, sportif, sanatsal faaliyetler açısından ön planda olması önceliğimiz. Bizlerin iyi bir öğretmene, doktora, mühendise ihtiyacımız olduğu kadar iyi bir fırıncıya, terziye, bakkala da ihtiyacımız var. İyiden kastımız bilgi beceri anlamında değil erdem yönüyle, insaniyet yönüyle her yönüyle mücehhez bir toplum yetiştirme gayretinde olmamız lazım.” dedi.

YARINLARIMIZ BU GÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK

     Arapça bir kelime olan “Ahi” kelimesinin kardeşlik anlamına geldiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz,  “ ‘Ben siftahımı yaptım yanımdaki komşum henüz siftah yapmadı’ anlayışını yaşatan bir toplumun fertleri olarak sizlerin ve bizlerin gayretleriyle bizi biz yapan değerlerimizi öğrencilerimize aktarabilmeliyiz. Meslek Liselerimizde yetişen her bir öğrencimizin ahilik kültürüyle yetişeceğine öğretmenlerimizin de bu kültürü aktaracağına ve yarınlarımızın da bu günden daha güzel olacağına yürekten inanıyor, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

     Konuşmaların ardından,  Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenimlerini tamamlayarak “İş Yeri Açma”, “Ustalık”, “Kalfalık” ve “Çıraklık” belgesi almaya hak kazanan öğrencilere belgeleri takdim edildi.

 

21-09-2017  21-09-2017

                                                                                         

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.