BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ Sevdası Balıkesir’de Hızla Büyüyor

     Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi  kapsamında yapılan 1 yıllık çalışmalar masaya yatırıldı.
BENGİ Sevdası Balıkesir’de Hızla Büyüyor

     Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi  kapsamında Balıkesir genelinde başlatılan; “Akademik Başarı”, “Değerler Eğitimi”, “Sosyal- Kültürel- Sanatsal- Sportif Faaliyetler”, “Okul-Aile- Toplum Çalışmaları”, veli, üniversite, kamu kurumları, yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, medya paydaş işbirliği ayağı Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı´nın da katıldığı bir toplantı ile Altıeylül Yeni Öğretmenevinde masaya yatırıldı.

BENGİ PROJESİ

     Balıkesir´de eğitim-öğretimin niteliğini artırmak için yapılacak çalışmaları planlamak, eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerini değerlendirmek, eğitim-öğretim alanında gerçekleştirilecek çalışmalara ışık tutmak, eğitimin niteliği ile ilgili gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti yapmak, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkiyen eksikliklerini gidermeye yönelik öneriler geliştirmek amacıyla Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi  çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Bu amaçla Altıeylül Yeni Öğretmenevi BENGİ Salonunda düzenlenen programa,  Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri ile meslek lisesi yöneticileri katıldı.

DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERMELİYİZ

     İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız etkinlikte yaptığı konuşmada, proje kapsamında yapılan etkinliklerde sadece başarı seviyesinin yükseltilmesinin hedeflenmediğini, başarının yanında değerler eğitimi noktasında da en üst seviyede bir başarı amaçlandığını; bu noktada okul ve kurum yöneticilerinin özverili olmaları gerektiğini vurguladı.

“DEĞERLER EĞİTİMİ” NOKTASINDA TOPLUM OLARAK SORUMLULUKLARIMIZ VAR

     “Akademik Başarı”,  “Değerler Eğitimi”, “Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler“ ve “Okul-Toplum-Aile İş Birliği” başlıklarında dört ayaktan oluşan BENGİ Projesinin  en önemli ayağı olan  “Değerler Eğitimi”ni fazlasıyla önemsediklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, şunları kaydetti: “Çünkü toplum olarak sorumluluğumuz, görevlerimiz var. Değerler eğitimi kapsamında burada bugün arz edildiği üzere tüm ilçelerimizde kıymetli çalışmalar gerçekleştirildi. Bu çalışmaların daha da güzelleşerek artacağına, daha çok gayret ile daha ileriye doğru yol alacağımıza yürekten inanıyorum.”

GEÇTİĞİMİZ YIL İLİMİZ GENELİNDE ÖĞRENCİLERİMİZE 81.230 ADET KİTAP DAĞITILDI

     BENGİ’nin ilimize kazandırdığı en güzel neticelerden yani meyvelerden biri de hızla yayılan okuma seferberliği olduğuna değinen Müdürümüz: “Geçtiğimiz yıl İlimiz genelinde Kaymakamlıklarımız, Belediye Başkanlıklarımız ve hayırseverlerimizce alınan 81.230 adet kitap öğrencilerimize dağıtılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılında da akademik başarı ve diğer alanlarda iyi yerlerde olacağımıza inanıyorum.” dedi.

HER İLÇEMİZ BİRBİRİNDEN DEĞERLİ BİRÇOK ÖNEMLİ PROJEYE İMZA ATTI

     BENGİ ile ilgili her ilçemizde birbirinden güzel çalışmalar ve etkinlikler yapıldığını vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz, “İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin de sunumlarında bahsettikleri gibi Sındırgı’da “CEMRE”, Susurluk’ta “Kitap Günleri”, Ayvalık’ta “Kitaptan Kanatlar” ve değerli bir çok önemli projeye imza attık. İnşallah bu yıl da her ilçemizde güzel projelere yer verilecek. Özellikle “Ailemle Kitap Okuyorum” etkinliğinin genişletilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Böylece halkımızın kitapla bütünleşmesini sağlamış olacağız. ” ifadelerine yer verdi.

ÖĞRENCİLERİMİZ SOSYAL, KÜLTÜREL, SANATSAL VE SPORTİF FAALİYETLERDE ETKİN YER ALMALI

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarının sonunda “Öğrencilerimiz akademik başarının yanı sıra sosyal, kültürel, sportif, sanatsal faaliyetlerde de mutlaka ön plana çıkacaklardır. Geçen yıl sosyal, kültürel, sportif, sanatsal faaliyetlerde da ilimiz genelinde birçok başarıya imza attık. Ayrıca Türkiye dereceleri elde ettik. Her bir öğrencimizin yetenekleri doğrultusunda ve özellikle sportif alanda etkin bir şekilde yer almasını istirham ediyorum. Yeni eğitim öğretim yılında da başarılarımızın artarak devam etmesini diliyorum.” sözlerine yer verdi.

BENGİ PROJESİ BİR SİNERJİ OLUŞTURACAKTIR

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi´nin hazırlık aşamasında tüm paydaşların fikir ve önerilerinin alındığını, ilgili tüm yöneticilerle bu konunun enine boyuna konuşulduğunu ortaklaşa çıkan kararların uygulanması basit fakat, uygulandığı takdirde bir sinerji oluşturacağını söyledi. Kendisinin ve ilçe kaymakamlarının birinci görevinin eğitimin geliştirilmesi konusunda atılması gereken adımların uygulanması olduğunu kaydeden Vali Yazıcı, geliştirilen projelerin uygulanabilirliğinin denetlenmesinin eğitimde kalitenin yükselmesini sağlayacağını belirtti.

EN ÖNEMLİ GÜNDEM: EĞİTİM

     BENGİ´nin çok güzel bir proje olduğunu söyleyen Vali Yazıcı,  " Ortaya koymuş olduğumuz temel bir projemiz var. Sizlerin de desteği ile ´BENG´ projesi devam edecek. Bu projeye tüm Balıkesir sahip çıktı. Başarıyı sınavla da sınırlamamak lazım. Hem müzikte, hem sanatta, hem sporda kültürde, folklorda başarıyı arayan illerden bir tanesiyiz. Bu noktada idareciler olarak bize düşen görevler ve sahada öğretmenlerimize sunulan görevler var. Öğrenci, öğretmen ve velilerle birlikte sinerji oluşturup başarı elde etmek istiyoruz. Bu nedenle sürekli olarak okullarımızı ziyaret ediyoruz, öğretmen ve öğrencilerimizle sohbetler yapıyoruz. Birlikte hareket edilirse, başarıya giden yoldaki engeller kolay aşılır. Bizim en önemli gündemimiz eğitimdir. Hepimiz bir ekip ruhu içinde hareket edeceğiz.  Sizlerle birlikte var gücümüzle çalışacağız." dedi.

KİTAP OKUMAK ÇOK ÖNEMLİ

Kitap okumaya büyük önem verilmesi gerektiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, " Okullarda okuma saatleri koyduk, bu okuma saatlerine ilçe kaymakamları başta olmak üzere ilçede görev yapan gerek asker, gerek polis, gerek eğitimci, gerek belediye başkanları da katılacak. Her hafta bir veya iki kez okullarda okuma saatlerine katılacaklar. Bunları sürekli takip edeceğim, ben de okuma saatlerine haftada 2 gün katılıyorum." dedi.

OKUL-AİLE İŞBİRLİĞİ

     Okullardaki başarının öğrencilerle ve ailelerle kurulan iletişime bağlı olduğunun altını çizen Vali Yazıcı, "Ailelerle kuracağınız diyaloglarda çocukların başarısı için ailenin önemini velilere aktarmak gerekir. Çocuklarımızın başarılı olmasında anne-babanın çocuklara gösterdiği ilgi, alaka ve ayırdığı zamanın çok büyük öneminin olduğunu velilerimize anlatmak okullarımızdaki başarıyı daha da artıracaktır." ifadelerini kullandı.

BU ÇOCUKLAR HEPİMİZİN GELECEĞİ

     Balıkesir´de eğitimi geliştirmek, eğitimin kalitesini ve seviyesini yükseltmek için çalışmalarına devam ettiklerini belirten Vali Yazıcı, " Kaynak ve imkânlarımızı birinci öncelikli olarak eğitime, mesaimizi birinci öncelik olarak eğitime veriyoruz. Gerçekten bu konuda gayretliyiz, iddialıyız. Bu çocuklar hepimizin geleceği. İnsan yetiştirmek ayrı bir uğraştır. Çocuklarımızı Türkiye´nin geleceğini hazırlama niyetiyle yetiştirmeli ve istikbalimizin bu çocukların elinde olduğunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Okullarda yapılacak planlamalarda akademik eğitim kadar sosyal etkinliklere de yer verilmesi gerekiyor. Çünkü öğrencilerin fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamasında sosyal aktiviteler büyük önem taşıyor." dedi.

BALIKESİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE

     Vali Ersin Yazıcı konuşmasının devamında ise, " Temel hedefimiz; iyi, donanımlı, bilgili insan yetiştirmek olmalı. Bu proje İlimiz için çok önemli sonuçlar doğuracaktır.  İlimizde eğitimin kalitesini artırmak için el birliği ile çalışmaktayız. Başarı tek başına bir fonksiyon veya bir faktörle gelmiyor, arkasında mutlaka ortaklık vardır. Bizim amacımız Balıkesir´de hep en iyiyi yakalamak. Bu vesileyle Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesine katkı sağlayan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor; bu önemli çalışmanın alanında örnek olmasını ve İlimiz eğitimine, insanımıza, çocuklarımıza katkıda bulunmasını diliyorum." şeklinde ifade etti.

   

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017  23-09-2017

23-09-2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.