BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir, "Astronomi Şenliği"nde Buluştu

  Astronomi bilimine gönül veren Balıkesirliler “TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Programı” kapsamında desteklenen ‘Balıkesir Astronomi Şenliği’nde buluştu.
Balıkesir,  "Astronomi Şenliği"nde Buluştu

   Astronomi konularına ilgisi olan öğrencilerden yetişkinlere kadar herkesin temel astronomi kavramları ile ilgili bilgi sahibi olması ve çeşitli etkinliklere katılarak farkındalık düzeyinin artırılması amacıyla düzenlenen ‘Balıkesir Astronomi Şenliği’ 23-24 Eylül 2017 tarihlerinde Altıeylül Yarış Ortaokulu’nda gerçekleştirildi.

    Halkın yoğun ilgi gösterdiği ‘Balıkesir Astronomi Şenliği’nin açılışına Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar, hayırsever iş adamı Nazmi Yarış, akademisyenler, öğretmenler, öğrenciler ve bilime gönül verenler katıldı.

KATILIMCILARIN ASTRONOMİ EĞİTİMİNDEN ETKİN BİR ŞEKİLDE YARARLANMASI AMAÇLANDI

     Proje Yürütücüsü Altıeylül Yarış Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Cemile Çakır açılış konuşmasında bu proje ile katılımcılarımızın astronomi eğitiminden etkin bir şekilde yararlanmasının sağlanması, bireylerin bu konuda eğitim düzeylerinin yükseltilmesinin amaçlandığını belirterek, “Projemizde; 43 atölye lideri, 37 rehber ve 106 astronomi gönüllüsü görev almıştır. Balıkesir Astronomi Şenliği´nde 7’den 70’e ailecek katılabileceğiniz konferanslar, teleskoplar ile güneş gözle, 10 adet teleskop ile gece konferanslar, teleskoplar ile güne gökyüzü gözlemi, uzay küresi ile uzayda yolculuk, astronomi temalı resim ve poster sergisi, uygulamalı 38 adet atölye etkinliklerimiz yer alacaktır. Ayrıca, su roketi fırlatım gösterileri, model roket fırlatımları ve maket uçak yarışması gibi sürprizlerle dolu etkinliklerimizin de yer alacağı şenliğimizde bu akşam 21.30-24.00 saatleri arasında Balıkesir Avlu’da Gökyüzü gözlemi gerçekleştirilecektir. Satürn Gezegeni, Andromeda Galaksisi, Derin Uzay Cisimlerinden; Herkül’deki Büyük Yıldız Kümesi, Çift Küme, Yüzük Bulutsusu, Alchor-Mizar, Albireo gibi birçok merak konusu olan gökcisimlerini inceleme fırsatını bulacağınız şenliğimizde, iki gün boyunca eğlenceli ve bilgi dolu dakikalar dilerim. İlimizde ilk kez yapılan TUBİTAK 4007 projelerinin hızla ilimizde artmasını dileyerek hepinize katılımızdan dolayı teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

BİLİMSEL BİLGİ TOPLUMA EĞLENCELİ BİR ORTAMDA AKTARILACAK

    Altıeylül Yarış Ortaokulu Müdürü Fikret Semercioğlu da konuşmalarında şenlik ile katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesinin amaçlandığını ifade etti: “Bilim kültürünü ve bilim iletişimini toplumun daha geniş kesimlerine yaymak, bu sayede toplumun bilime olan ilgisini artırmak, çocukları ve gençleri tüm bilim alanlarında kariyer yapmaya özendirmek, bilim insanlarıyla farklı kesimleri kaynaştırmak ve bilimsel bilgiyi topluma eğlenceli bir ortamda aktarmak amacıyla hazırladığımız şenlikte sergiler, atölyeler, laboratuvar çalışmaları ile oyunlar, yarışmalar, gösteriler, söyleşiler, konferanslar, gökyüzü gözlemi gibi tercihen etkileşimli uygulamayı içeren etkinlikler bulunmaktadır. Bu şenlikte emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

BÖYLESİNE GÜZEL BİR ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN MUTLULUĞU VE GURURUNU YAŞIYORUZ

     2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuşmalarına başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, yeni eğitim-öğretim yılının ilk haftasında böylesine güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmanın da Balıkesir olarak mutluluğu ve gururunu yaşadığını ifade ederek, “Bize böyle bir mutluluğu ve gururu yaşatan başta kıymetli öğretmenimiz Cemile Çakır Hanımefendi olmak üzere bu etkinliğe destek veren bütün paydaşlarımıza, bu güzel okulu bize kazandıran ve etkinliğimize de çok büyük katkıları sağlayan Sayın Nazmi Yarış Beyefendiye ve her zaman yanımızda olan Altıeylül Belediye Başkanımız ‘a, Sayın Rektör Yardımcımıza teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

BİRÇOK ALANDA BİLİME ÖNCÜLÜK ETMİŞ BİR NESLİN TORUNLARIYIZ

     Güncellenen öğretim programımızda da ön plana çıkarılmış durumda olan öğrencilerimizin akademik başarılarının yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde de ön planda olmalarını ve kendilerini bu anlamda da ifade etmelerini çok önemsediklerini belirten Müdürümüz konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Birçok alanda bilime öncülük etmiş bir neslin torunlarıyız. Harezmi’den Biruni’ye, Farabi’den Ali Kuşçu’ya daha birçok bilim adamına kadar birçok alana öncülük etmiş, bir milletin torunlarıyız. Hani Mehmet Akif diyor ya: ‘Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz/ Gelmişiz dünyaya milliyet nedir öğretmişiz. / Kapkaranlıkken bütün afakı insaniyetin./ Nur olup fışkırmışız ta sinesinden zulmetin.’ Bir zamanlar astronomiden birçok bilim dalına kadar dünyaya öncülük etmiş bir milletin, bir kültürün, bir neslin torunları olarak bugün böyle güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapmak, bizler için gerçekten gurur vesilesi. Bu güzel etkinliklerin artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

PROJEDE EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM

    Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu konuşmalarına, Türkiye’de de en güzel okullar arasında yer alan Altıeylül Yarış Ortaokulu’nu eğitim dünyasına kazandıran hayırsever iş adamı Nazmi Yarış’a teşekkür ederek başladı. Tarih boyunca binlerce yıllık geçmişi olan bir millet olduğumuzu; tıpta, astronomide, matematikte, geometride ve değişik dallarda Farabi’den Ali Kuşçu’ya kadar ciddi bilimsel çalışmalar ortaya koyan bir sürü bilim adamları yetiştirdiğimize ve bu günde hala onlardan istifade ettiğimize değinen Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, projede emeği geçen herkesi kutladığını sözlerine ekledi. Hayır yapmanın güzelliğini, vatandaşa faydalı olacak binalar yapmanın önemini vurgulayarak, “Gerçekten çok güzel bir davranış. Ben Balıkesir’imizden de bu şekilde davranışlar bekliyorum. Hakikaten özel sektörün eli değdiği zaman başka oluyor. İşte içinde bulunduğumuz mekanın güzelliğine bakın. Konferans salonundan tutun da dersliklerine, atölyelerine varıncaya kadar. Bu emeklerinden dolayı hayırsever işadamımız Balıkesirli Nazmi Yarış Beyefendiyi yürekten kutluyor ve kendisine teşekkür ediyorum. İnşallah Milli Eğitim Bakanımızı da buraya getireceğiz.” dedi.

     Konuşmaların ardından Altıeylül Yarış Ortaokulu bahçesinde kurulu bulunan stantları gezen protokol üyeleri, uygulamalı olarak deneyler yapan bilime meraklı öğrencilerle bir süre sohbet etti. Sonrasında planetaryumda astronomi konulu sunum izlendi.

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-201725-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017  25-09-2017

25-09-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.