BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Eğitimde Büyük Adımlar Atılıyor..

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi “Öğretmen Buluşmaları” kapsamında Ayvalık’ta eğitim yöneticileri ve öğretmenlerle bir araya geldi.
BENGİ İle Eğitimde Büyük Adımlar Atılıyor..

     Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen toplantıya, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkan Vekili Gökay Bacan, Ayvalık Garnizon Komutanı Personel Albay Fevzi Koyuncu, Ayvalık Cumhuriyet Başsavcısı Metin Tokel, Balıkesir Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri, eğitim yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

AİDİYETLERİNİ VE DEĞERLERİNİ BİLEN MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

     Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuşmalarında, Sayın Valimizin himayelerinde başlatılan ve ilimizde bir sevdaya dönüşen BENGİ Projesinin, bütün çalışmalarını akademik başarı, değerler eğitimi, sosyal-kültürel-sanatsal ve sportif faaliyetler, okul-aile-toplum çalışmaları olmak üzere 4 ana başlık altında toplayarak projelendirdiğine ve ilimizde eğitim ve öğretimin niteliğini ve kalitesini artıran bir proje olduğuna dikkat çekti. Akademik başarının yanı sıra aidiyetlerini ve değerlerini bilen; bunlara sahip çıkan, kendine yeten, mutlu çocuklar yetiştirmenin hedef alındığını belirterek her bir ilçemizde gerçekleştirilen bu güzel öğretmen ve öğrenci buluşmaları sayesinde ilimizdeki bütün eğitim ortamlarında bir sinerji oluştuğunu, birliktelik ruhuyla Balıkesir’in eğitiminde büyük adımlar atıldığını ve atılmaya devam edeceğini dile getirdi.

HEP BİRLİKTE BİR SİNERJİ OLUŞTURMAMIZ GEREK

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da, "Hep birlikte bir sinerji oluşturmamız ve bu kentteki eğitim seviyesini biraz daha yukarılara çıkartmamız gerek. "dedi.

EKİP ÇALIŞMASINA İHTİYAÇ VAR

     Eğitimin ülke ve geleceğimiz açısından önemli olduğunu söyleyen Vali Ersin Yazıcı, "Hep beraber yol alarak Balıkesir´imizi çok daha iyi yerlere taşıyabiliriz. Sorunları ortak çalışmalarla hep birlikte çözmek, eğitim-öğretim kalitesinin artırılmasının önündeki engelleri ortadan kaldıracaktır. Başarıyı elde edebilmek için ekip çalışmasına ihtiyaç var. Başarı ekip başarısıdır. Bu ekip içerisinde yer alan birimlerimizin, çocuklarımız ve geleceğimiz için neler yapılabileceği konusunda çalışmalarda bulunacağız. Hep birlikte takım olarak bir şeyler yapmanın ve birlikte başarmanın doğru olduğunu düşünüyorum." dedi.

BAŞARI İSTEDİĞİNİZ TAKDİRDE GELECEKTİR

     Eğitim niteliğinin artırılması adına yapılacak her türlü çalışmayı destekleyeceklerini ifade eden Vali Yazıcı," Hayatımızı şekillendiren eğitimdir. Eğitimde süreklilik esastır. Başarıların elde edilmesi için başlattığımız çalışmalarımıza, projelerimize aralıksız devam ediyoruz. Eğer bir şeyi yapmayı gerçekten çok istiyorsanız, başarmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Normalden fazla çalışır ve yapmanız gerekenleri ertelemezsiniz. Başarı, ancak onu istediğiniz takdirde gelecektir. Başarının sırrı devamlılıktır. İnsanoğlunun isteyip de başaramadığı bir şey yoktur. Biz de başarabilecek imkânlara, öğretmenlere sahibiz.  İnsan bir şeyin doğru olduğuna inanıyorsa ondan vazgeçmesi söz konusu olmaz. Küçük dokunuşlarla büyük bir başarı elde edebileceğimize inanıyoruz." diye konuştu.

BENGİ ÇOK KAPSAMLI BİR EĞİTİM PROJESİ

     Eğitimde başarılı olmak için sanatsal ve spor faaliyetlerinin de önemine değinen Vali Ersin Yazıcı, "BENGİ çok kapsamlı bir eğitim projesi.  BENGİ hem yabancı dil öğretimini, hem kültürel faaliyetleri, hem sosyal faaliyetleri, hem sportif faaliyetleri, hem de akademik ilerlemeyi temel almaktadır. Eğitim temelli yaklaşımdan kendini kurtarıp, hem eğitimi hem de öğretimi kapsayan bir projedir. "dedi.

EĞİTİME MERCEK TUTUYORUZ

     BENGİ Projesinde yeni bir öğretinin olmadığını ifade eden Vali Yazıcı, "Bildiklerimizi hatırlatma projesidir. Bunları herkes biliyor. Ancak, proje ile bildiklerimize dikkat çekmek istedik. Biz burada eğitime mercek tutmak istiyoruz. Burada ana sorumlu sizlersiniz. Buraya yapabileceklerimizi yazdık. Herkes en iyisini yapma gayreti içinde olacak. Okul olarak, sınıf olarak, birey olarak en iyisini yapma gayreti içinde olalım.  Okulda yaptıklarımız çarşıda konuşulur olacak. Bir sinerji olacak. Bunun yararını önümüzdeki dönemlerde gereceğiz. İsterseniz yapabilirsiniz. Bir takım değerlerimizi kaybetmeye başladık. Birçok değer, ilkokulda ve ortaokulda öğreniliyor. Lütfen çocuklarımıza değerlerimizi öğretelim. Herkes işini dürüstçe yapmalı. Birçok değerlerimizi veremediğimiz için olumsuzluklar yaşanmaktadır. "dedi.

HAVA, SU, EKMEK KADAR GEREKLİ

     Değerler eğitiminin herkese hava, su, ekmek kadar gerekli olan değerleri kapsadığını dile getiren Vali Yazıcı, sevginin, doğruluğun, dürüstlüğün, paylaşmanın, yardımlaşmanın, iyilik ve merhamet duymanın, çalışkanlığın, hoşgörünün birer değer olduğunu ifade etti.

TÜM DERSLERDE DEĞERLER EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMELİ

     Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli. "diye konuştu.

SONRADAN BU ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK ÇOK ZOR

     İnsanları onurlandırmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Akademik başarıdan, etik değerlere ve sosyal kültürel faaliyetlere kadar çok şey var. Herkes bu projeye katkı sağlasın. Başarıları ödüllendirelim. Öğrencilere okuma alışkanlığı kazandıralım. Böyle olursa büyük devlet oluruz. Okuma alışkanlığı da, ilk, orta ve lisede kazanılıyor. Sonradan bu alışkanlığı kazanmak çok zor." dedi.

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı konuşmasının sonunda öğretmenlerin sorularını yanıtladı.

21-10-2017  21-10-2017

21-10-2017  21-10-2017

21-10-2017  21-10-2017

21-10-2017  21-10-2017

21-10-2017  21-10-2017

21-10-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.