BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Meslek Liseliyim, Okumayı Severim

   Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilimiz genelinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde okuyan10., 11. ve 12. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen “Kitap Okuma Etkinliği” nde derece alan öğrenciler düzenlenen törenle ödüllendirildi.
Meslek Liseliyim, Okumayı Severim

BALIKESİR’DE OKUYAN GENÇLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

     Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimize kitap okumayı sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak, okuduğu kitabın anlama seviyesini görmesini sağlamak, güven duygusunu geliştirmek, sosyal ve kültürel alanda okulunu temsil etme bilincini kazandırmak amacıyla ilimiz geneli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri arasında “Kitap Okuma Etkinliği” düzenlendi.

     İlimiz genelinde 15.340 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisinin katıldığı “Kitap Okuma Etkinliği” nde, Simyacı (Paul Coelho), Gün Olur Asra Bedel (Cengiz Aytmatov), Osmanlı’nın Şifresi (Talha Uğurluel), Biz Osmanlıyız (Yavuz Bahadıroğlu), Her Şey Seninle Başlar (Mümin Sekman) isimlerinde beş adet kitabı yaz tatilinde okuyan ve ilçe ve il bazında iki aşamada gerçekleştirilen yarışmalarda derece alan öğrenciler düzenlenen törenle ödüllendirildi.

     Altıeylül 100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törene, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İslam Aktepe ile eğitim yöneticileri, öğretmen, öğrenciler katıldı. 

KAZANANI KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız konuşmalarında, İlimiz genelinde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10,11 ve 12. sınıfta okuyan öğrencimize yönelik gerçekleştirilen “Kitap Okuma Etkinliği” ne il genelinde 15.340 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencimizin yaklaşık yüzde 40’ı yani 6.621 öğrencimizin bu etkinliğe katıldığını ve ilçelerimizde yapılan sınavda başarı gösteren 67 öğrencimizin bugün gerçekleştirilen il sınavında yarıştığı bilgisine yer verdi.

     Bu yarışmanın kazananı ve kaybedeni olmayan bir yarışma olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Keşke her yarışma böyle olsa. Katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Balıkesir’imizde gerçekleştirdiğimiz bu güzel etkinliğin ülkemizin dört bir bucağına yayılarak devam etmesini temenni ediyorum.” dedi.

     Sayın Valimizin himayelerinde başlatılan BENGİ Projesine değinen İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, BENGİ Projemizin en önemli ayaklarından birinin de öğrencilerimize okuma alışkanlığı kazandırmak olduğunu belirterek bu sevdamızın Bakanlığımız tarafından da desteklenmiş olmasının mutluluk vesilesi olduğunu ifade etti. “Kitap Okuma Etkinliği” nin hazırlanmasında emeği geçen başta Altıeylül Kaymakamlığına, Altıeylül Belediye Başkanlığına, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Eğitim birimine, tüm eğitim yöneticilerimiz ile öğretmenlerimize teşekkür ederek konuşmalarını tamamladı.

MUASIR MEDENİYETLER SEVİYESİNE ULAŞABİLMEMİZ İÇİN ÇOK OKUMALIYIZ

     Meslek lisesinde okuyan ve ”Kitap Okuma Etkinliği” ne katılan öğrencileri kutlayan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu konuşmalarında , “Bu işin evveli okumak, ortası okumak, sonu okumak. Okumaktan başka çaremiz yok. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmemiz için mutlaka okumamız lazım hem de çok okumamız lazım.” dedi.

     Beş kitap okunduğunu ancak yeterli olmadığını belirten Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Nice beş kitaplar, beş yüz kitaplar, beş bin kitaplar okumak mecburiyetindeyiz. Çünkü dünya küreselleşti. Ciddi bir yarış var. Kim daha fazla okuyorsa, kim daha fazla üretiyorsa, kim daha buluşuyorsa o ülkeler artık dünyada söz sahibi oluyor mesafe alıyor.  

     “Kitap Okuma Etkinliği” nin öğrencilerin zamanlarını değerlendirme açısından düşündüklerini, hayallerini üretebilme noktasında ciddi kazanımlar elde ettikleri bir uygulama olduğunu belirten ve gençlerimizi tebrik eden Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Balıkesir Valiliği tarafından başlatılan BENGİ projesi kapsamında çocuklarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak için yapılan programlara Altıeylül Belediyesi ve bütün yöneticiler olarak hem teşvik hem destekleme hem de örnek olma açısından zaman zaman katılıyoruz.” dedi.

OKUMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

     Devletimiz, kitap okunmasını istediğini ve bu konuda çeşitli etkinlikler yapıldığını belirten Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya konuşmalarında, “Neden okumak bu kadar önemli? Bunun çok sebebi var. Birincisi insan beyni bildiği kelime kadar düşünebiliyor. Ne kadar az kelime kullanırsak beynimizin düşünce alanını da o kadar kısıtlamış oluyoruz. Bilmediğimiz kelimeler, bilmediğimiz kavramlar aslında sadece günlük kullanımdaki ihtiyaçlarımızdan ziyade düşüncemizi de beynimizin ufkunu da sınırlıyor. İnsan beyni sınırlı kelimelerle düşünebiliyor. Dolayısıyla daha fazla kelime bilmek ve anlamak daha fazla örneği yazabilmenin hepsi okumaya bağlı. İkincisi, hepimiz öğrenciyiz. Öğrenciliğimiz hayatımız boyunca devam ediyor. Okuduğumuzu anlamamız gerekiyor. Üçüncüsü sanayi çağını da geçtik artık bilişim çağındayız. Sadece sanayisi olan, güçlü fabrikaları olan atölyeleri olan yetmiyor. Onun bir adım ötesinde daha yeni teknolojiler, daha iyi yeni tasarımlar, daha yeni kurgulamalar olmadan ilerleme şansı yok. Tarımın yerini sanayi, sanayinin yerini de bilişim aldı. Artık üniversitelerimizde bilgisayar ve bilişim fakülteleri ayrı olarak açılmaya başlandı. Bizler ne kadar bu yarışın içinde olursak dünya devletleri ve milletleri arasında saygın bir yere sahip oluruz. Yani yönetilen değil yöneten, dünyaya yön veren hatta adaletiyle yön veren ülkeler arasında yer almak istiyorsak okumaktan başka çaremiz yok. Medeniyet adına, güzellik adına üretilen bir şey varsa onun arkasında muhakkak okuyan, çalışan insanlar var. Böyle bir yarışma tertip ettikleri için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığımıza, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum.” dedi.

     “Kitap Okuma Etkinliği” nde derece alan öğrenciler protokol üyeleri tarafından ödüllendirildi.

Edremit Altınoluk Fennur Sözen MTAL öğrencisi Alper Dağ- İL BİRİNCİSİ

Bandırma Akşemsettin MTAL öğrencisi Zeynep Akbulut- İL İKİNCİSİ

Burhaniye Ayşe Akpınar MTAL öğrencisi Rana Sülün- İL ÜÇÜNCÜSÜ

     Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, “Kitap Okuma Etkinliği” ne katılan ve derece alan ilimizin geleceği parlak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerimize emeği geçen tüm eğitim yöneticilerimiz ile öğretmenlerimize teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017  26-10-2017

26-10-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.