BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Önce Hedefini Belirle Sonra Harekete Geç

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, BENGİ Projesi kapsamında Altıeylül 100.Yıl  Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.
BENGİ İle Önce Hedefini Belirle Sonra Harekete Geç

ÖĞRENCİLER BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Altıeylül 100.Yıl  Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesinde günün nöbetçi öğrencileri tarafından Ziyaretçi Defterini doldurmak üzere nöbetçi masasına davet edildi. Nöbetçi öğrenci masasına geçerek ziyaretçi defterine kendi adını yazarak imzalayan Vali Ersin Yazıcı, nöbetçi öğrencilerle bir süre sohbet ettikten sonra, öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.

ÜST DÜZEY EĞİTİM SİSTEMİ MESLEK LİSELERİNDE VAR

     Öğretmenler odasında öğretmenlerle bir süre sohbet eden Vali Yazıcı, düzenli olarak okulları ziyaret ettiğini ve öğretmenler ile tanıştığı için mutlu olduğunu söyledi.

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, meslek liselerinin ekonomiye ve Türkiye´nin gelişimine önemli katkı sağladığını söyledi. Üst düzey eğitim sisteminin meslek liselerinde var olduğunu hatırlatan Vali Yazıcı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte meslek liselerindeki eğitimin de geliştiğini bildirdi.

DAHA İYİ OLMAK DURUMUNDAYIZ

     Mesleki yeterliliğe sahip, sanayide ihtiyaç duyulan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması bakımından meslek liselerin öneminin büyük olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Burada eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz, uygulamalı eğitimlerle bir meslek kazanıyorlar. Onun için bu alanda çok daha iyi olmak durumundayız." dedi.

EN İYİ YATIRIM

     100. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Vali Yazıcı, "Eğitime yapılan yatırımlar ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Çocuklarımızı hem ara eleman yetiştirme hem de üniversiteye hazırlama konusunda sizler çalışıyorsunuz. Bu okullarımız, Türkiye´nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Teknik lise mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor." dedi.

EĞİTİMDE BAŞARININ TEMEL FAKTÖRÜ ÖĞRETMENDİR

     Ülkelerin kalkınmasının ancak eğitimde sağladığı başarıyla mümkün olabileceğine işaret eden Vali Ersin Yazıcı, "Eğitimde başarının temel faktörü öğretmendir. Sizin ne kadar değerli bir iş yürüttüğünüzü çok iyi biliyorum. Gözlemlediğim kadarı ile çok güzel de bir ortamınız var. Sizlerin bu gayreti yıllar sonra ülkemize daha büyük bir hizmet olarak geri dönecektir. Yetiştirdiğiniz öğrenciler ülkemizin dört bir yanında çok güzel yerlerde olacak ve çok iyi hizmetler vereceklerdir. "dedi.

KİTAP OKUMA SAATİ

     Toplantı sonrasında Vali Ersin Yazıcı, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa Uras, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldılar. Daha sonra öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

HEDEFLERİNİZİ YÜKSEK TUTUN

     Birçok başarının başlangıcında hayaller olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, "Hedefinizde ne varsa onu gerçekleştirmek sizin elinizde. Çok çalışıp gayret ederseniz başarırsınız. Hedeflerinizi yüksek tutun. Yüksek tutuğunuz hedeflere bugüne kadar göstermiş olduğunuz gayretli çalışmayla devam edin." diye konuştu.

BU OKULLARA TÜRKİYE´NİN İHTİYACI VAR

     Mesleki yeterliliğe sahip, sanayide ihtiyaç duyulan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması bakımından meslek liselerin öneminin büyük olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Burada eğitim ve öğretim gören öğrencilerimiz, uygulamalı eğitimlerle bir meslek kazanıyorlar. Onun için bu alanda çok daha iyi olmak durumundayız. Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Ülkeye kalifiye eleman yetiştiren bu okullara Türkiye´nin ihtiyacı var." dedi.

DÖRT ELLE SARILIN

     Gençlerin doğru mesleği seçip, hayatları boyunca mutlu olmaları ve işlerinden zevk alabilmeleri onların üretkenliğine de yansıdığını söyleyen Vali Ersin Yazıcı, "Yaptığınız işe dört elle sarılın. Artık imkânlarınız da fazla. Umutsuzluğa kapılmadan mücadelenizi verin. Fırsatların karşınıza ne zaman çıkacağı hiç belli olmaz. Ama umutsuzluğa kapıldığınız an yok olursunuz. İş hayatında başarılı olabilmek için, mesleğinizin ihtiyaç duyduğu niteliklere, iyi bir yabancı dile, deneyime sahip olmalısınız. Ayrıca ekip çalışması yapabilmelisiniz." diye konuştu.

ZAMANINIZI EN VERİMLİ BİÇİMDE KULLANIN

     Başarılı olmak için küçük yaşlardan itibaren hedef belirlemenin önemli olduğunu belirten Vali Yazıcı, " İnsan bir şeye niyet ederse fırsat gelmekte gecikmez. Ama niyetinizi de doğru yapmanız gerekir.  Hedeflerinizi belirleyin, hedefinizi büyük tutun. Zamanınızı en verimli biçimde kullanın. Çalışmalarınızı belirlediğiniz hedefleriniz doğrultusunda gerçekleştirin. Başarının sırrı verimli çalışmadan geçiyor. Hepinizin hayatında bir hedefi ve hayali vardır. Bu hayali gerçekleştirmek ve hedefe ulaşmak için daima disiplinli bir şekilde çalışmanız gerekir. Geleceğinize yönelik atacağınız her adımda daima sevdiğiniz, mutlu olacağınız okulu, bölümü ve mesleği seçin. Sizler daha bu sıralarda iken kendinizi en detaylı bilgilerle yarına hazırlamalısınız. Üniversiteyi bitirip diplomanızı aldığınız gün acaba ben ne olmalıyım sorusunu kendinize sormamalısınız.  Hayatta yapacağınız meslek ne olursa olsun sevdiğiniz mesleği yapın, hayallerinizi ortaya koyun ve bu hayallere ulaşmak için de hedeflerinizi belirleyin." dedi.

     Öğrencilerle bir süre daha sohbet ederek onların istek sorun talep ve memnuniyetini dinleyen Vali Ersin Yazıcı´ya, öğrenciler ziyaretlerinden dolayı sevindiklerini ve mutlu olduklarını söylediler.

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

01-11-2017  01-11-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.