BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Balıkesir’de “Sporda Yetenek 10´la Gelecek”

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu  ile birlikte Karesi ve Altıeylül ilçelerinde  görev yapan okul müdürleri ve beden eğitimi öğretmenleri ile "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" Projesi tanıtım ve bilgilendirme toplantısı yaptı.
Balıkesir’de “Sporda Yetenek 10´la Gelecek”

     Toplantıya Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu, Altıeylü İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mesut Solak, Karesi ile Altıeylül ve Karesi ilçelerinde  görev yapan okul müdürleri ile beden eğitimi öğretmenleri katıldı.

     BENGİ Projesi kapsamında fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen  "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" Projesi büyük ilgi gördü.

HER ÖĞRENCİMİZİN EN AZ BİR SPOR DALINDA YER ALMASINI ÖNEMSİYORUZ

     Sayın Valimizin himayelerinde başlatılan BENGİ Projesi kapsamında ilimiz genelinde okullarımızın geçtiğimiz yıl birçok alanda güzel faaliyetler yürüttüğüne dikkat çeken İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız konuşmalarında, BENGİ Projesinin dört ayaktan oluştuğuna ve bunlardan birinin de sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler olduğuna yer verdi. Bu yıl her öğrencimizin en az bir spor dalında etkin bir şekilde yer almasını özellikle çok önemsediklerine değinerek konuşmalarını şöyle sürdürdü: “Öğrencilerimizin kendilerine olan özgüvenlerinin gelişmesi ve kendilerini değerli hissetmeleri anlamında her öğrencimizin bir spor faaliyetinde etkin bir şekilde yer alması gerçekten çok önemli. Öğrencilerimizin yeteneklerini ön plana çıkardığımızda akademik başarılarının yanında sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif anlamda da başarı gelecektir. Geçen yıl ilimiz genelinde bazı okullarımız sportif anlamda ilimizi en iyi şekilde temsil ederek Türkiye derecesi elde etti. Bu yıl da okul müdürlerimizden okullarımızın spor salonlarını etkin şekilde kullanılması anlamında gereken hassasiyeti göstermelerini rica ediyorum. Yürüteceğiniz başarılı faaliyetler neticesinde ilimiz çok daha iyi noktaya erişeceğine yürekten inanıyorum. Başta Sayın Valimiz olmak üzere "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" Projesine katkı sağlayan Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerimiz ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

GENÇLERİMİZİ GELECEĞE GÜVENLE HAZIRLAMAK ZORUNDAYIZ

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Karesi ve Altıeylül ilçelerinde  görev yapan beden eğitimi öğretmenleriyle Balıkesir Lisesi konferans salonunda bir araya gelerek şunları söyledi: "İlimizde yetişen genç nesli spor branşlarıyla tanıştırmak, çeşitli branşlarda profesyonel sporcu yetiştirilmesini sağlamak hepimizin en büyük görevidir. Bu nedenle spor alanında yapılacak faaliyetlerin amacına uygun gençler yetiştirmeliyiz. Geleceğin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin spor yapmalarını teşvik ederek kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlamak ve gençlerimizi geleceğe güvenle hazırlamak zorundayız. Spor yapan gençler kötü alışkanlıklardan uzak olur. Kültür, sanat ve spor; toplumları bir arada tutan ortak değerlerdir." dedi.

EĞİTİM VE SPOR BİRBİRİNİ TAMAMLAYAN İKİ PARÇA

    Bu tür projelerin yeteneği olup da maddi imkansızlıktan dolayı spor yapamayan çocuklar için güzel bir fırsat olduğunu belirten Vali Yazıcı, " Geleceğimizin teminatı ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın mutlaka bir branşta spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. BENGİ Projesi kapsamında basketbol, voleybol, güreş, masa tenisi, judo vb. spor dallarında eğitim veriyoruz. Eğitim ve spor ayrılmayan, birbirini tamamlayan iki parçadır." açıklamasında bulundu. 

SPORDA YETENEK 10´LA GELECEK

     Vali Ersin Yazıcı, "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" Projesinden iyi sonuçlar aldıklarını ve kursların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, "Ümit ediyorum ki buradan ülkemizi, milletimizi, bayrağımızı temsil edecek şampiyonlar çıkacak. Balıkesir´de atılan bu adım yakında meyvelerini vermeye başlayacak. Çocuklarımızın spor bilinciyle yetişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz." diye konuştu. 

 ÜLKEMİZİN GELECEĞİ GENÇLERİMİZE VE ÇOCUKLARIMIZA EMANET

     "Sporda Yetenek 10´la Gelecek" Projesi hakkında görüşlerini dile getiren Vali Ersin Yazıcı," Bu projenin hedefi dezavantajlı grup alt gelir gruplu ailelerin çocuklarının sporla buluşmalarının sağlanmasıdır. Ülkemizin geleceği gençlerimize ve çocuklarımıza emanet. Çocuklarımızın nitelikli birer eleman olması, bir takım değerlerle donanımlı olması çok önemli. Buradaki her yönetici de bundan sorumlu. Hep beraber özellikle spor yapma imkanı bulamayan ailelerin çocuklarına düzenli olarak spor yaptıracağız."dedi.

DAHA FAZLA YETENEĞİ KEŞFEDECEĞİZ

     Spor yapmaya imkan bulamayan  çocukları sporla buluşturacaklarını ifade eden Vali Yazıcı, "Kendilerinden hiçbir şey istemiyoruz. Sadece katılımlarını istiyoruz. Çocuklarımıza istedikleri branşta spor yaptıracağız. Çocuğun malzemeleri noktasında belediyelerin, sosyal yardımlaşma vakıflarımız, kurumlarımız elbirliğiyle bunların ihtiyaçlarını karşılayacak. İki tane sonuç elde etmiş olacağız. Kendini buralarda ifade edemeyen gönlünden geçirdiği arzu ettiği halde buralara katılamayan çocuklarımıza bu imkanları açarak onlarında yapabileceğini göstereceğiz, onlarında mutlu olmasını sağlayacağız. Balıkesir´imiz adına sayıyı çoğalttığımız zaman masa tenisi yapan çocuk sayısı 500´ den 3 bine çıktığında doğal olarak daha fazla yeteneği keşfetme imkanımız olacak. Daha fazla şampiyon çıkartacağız. Daha fazla başarı çıkartacağız. Her kurumun sosyal sorumlulukları var. Bunu bu çerçevede düşünüyoruz. Önceliğimiz dezavantajlı grup diye tarif ettiğimiz orta gelir ve alt gelir grubunun çocuklarıyla özellikle ilgileneceğiz."dedi.

İŞİMİZ ÇOK. İŞİNİZ ÇOK

     Tüm çocukların spor yapması gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı, "Beden eğitimi öğretmenlerimizle, gençlik spordaki antrenörlerimizle, spor hocalarımızla, BESYO´nun vereceği katkılarla hep birlikte çocukların spor yapmasına gayret edeceğiz. Futbol seçeneğini çocuklarımıza sunmadık, sunmayacağız.  İşimiz çok. İşiniz çok. İlgili arkadaşlar  katkılarını eksik etmesinler. Vereceğiniz çok küçük katkılarla binlerce insana ulaşmış olacağız. Binlerce insana Balıkesir´imizin geleceğine çok büyük katkı sunmuş olacağız. Bundan şehrimizi mahrum etmeyelim. El birliğiyle küçük katkılarla büyük işler başarabileceğimizi herkese gösterelim." dedi.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN SPOR ŞART

     Çocukların sadece okula gitmeyip, mutlaka bir sanat veya spor dalında da eğitim  alması gerektiğinin altını çizen Vali Yazıcı, "Bu durum çocuğun zihinsel ve fiziksel olarak gelişmesini sağlıyor. Çocukların zamanını en iyi şekilde değerlendirmek ve planlı yaşamayı sağlamasını öğretmek için spor merkezlerinin kapılarını sonuna kadar açtık. Sağlıklı yaşam için spor şart. Bu nedenle biz öğrencilerimizin spor yapmasına büyük önem veriyoruz. Spor, okul başarısını olumlu etkiliyor.  Kapsamlı araştırmalar, sporun sadece başarıyı değil, disiplin anlayışını da beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor. Öğrencilerimize yatkın oldukları, kabiliyetlerinin uygun olduğu sporları yaptırmak için, tesis, malzeme ve diğer her türlü maddi ve manevi imkânlarımızı sunuyoruz. Spora destek vererek öğrencilerimizin boş zamanlarında spor yapmalarını sağlamamız gerekiyor. Spor yaptıkları zaman derslerinde de başarılı olurlar. Çünkü kötü alışkanlıklardan kurtulmuş olurlar. Lütfen sizler de bu konuda çocuklarınıza destek verin." şeklinde konuştu.

06-11-2017  06-11-2017

06-11-2017  06-11-2017

06-11-2017  06-11-2017

06-11-2017  06-11-2017

06-11-2017

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.