BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“24 Kasım Öğretmenler Günü” Balıkesir’de Kutlandı

   “24 Kasım Öğretmenler Günü” tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de kutlandı. 
“24 Kasım Öğretmenler Günü” Balıkesir’de Kutlandı

     24 Kasım Öğretmenler Günü töreni, ilk olarak 24.11.2017 Cuma günü saat 09.30’da İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız tarafından Atatürk Anıtı´na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay, Altıeylül İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çelik, daire amirleri, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

     Öğretmenler Günü kutlamaları, saat 10.00´da Salih Tozan Kültür Merkezi´nde  düzenlenen  programla devam etti.

     Salih Tozan Kültür Merkezi girişinde şehit öğretmenlerimizin fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi yer aldı.

     Karesi Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesinin hazırlayıp sunduğu programa; Balıkesir Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Aksoy, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, öğretmenler, öğrenciler ve diğer ilgililer katıldı.

HEPİMİZ YÜREĞİNE DOKUNAN BİR ÖĞRETMEN SAYESİNDE BURALARA GELDİK

  "Tüm öğretmen arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum!” sözleriyle başlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız törende yaptığı konuşmada, “Hepimiz yüreğine dokunan bir öğretmen sayesinde buralara geldik. Ben de lise 1. sınıfta okurken en büyük hayalim siyasal bilimler fakültesinde kamu yönetimi okumaktı. Ama lise 1. sınıfta tanıştığım edebiyat öğretmenim beni o kadar etkilemişti ki onun sayesinde edebiyat öğretmenliği birinci tercihim arasına yerleşmiş olmakta, onun sayesinde bugün bir öğretmen olarak onur duyduğum bu mesleği icra etmenin şerefini yaşamaktayım.” dedi.

      Bu anlamlı günde pek çok söz söylenebileceğini ama söylenecek her sözün boş olduğunu bildiğini sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız,  2006 yılında “Unutamadığım Öğretmenim” konulu hatıra yarışmasında öğretmenini anlattığı o hatıra ve ardından öğretmenine yazdığı şiirini okuyarak konuşmalarını tamamladı.

GENÇLERİMİZ ÖĞRETMENLERİMİZE EMANETTİR

     Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlayarak, "Öğretmenler bizim her şeyimizdir. İlk öğretmenlerimiz annelerimiz ve babalarımız. İlk kelimeleri ilk sözcüğü onlardan öğreniyoruz. Onların da ellerinden öpüyorum. Okul çağına başladıktan sonra çocuklarımızın, gençlerimizin şekillenmesi öğretmenlerimizin eliyle oluyor. Türkiye Cumhuriyetinin geleceği öğretmenlerimizin elinde. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu Cumhuriyeti gençlerimize emanet etmiş, gençlerimiz de öğretmenlerimize emanettir. Sizler bu gençleri, bayrak sevgisiyle, vatan sevgisiyle, devlet sevgisiyle ve millet sevgisiyle yetiştirecek ve Türkiye Cumhuriyeti devleti ilelebet payidar kalacaktır. Öğretmenlerimize güveniyoruz. Öğretmenlerimizle Türkiye Cumhuriyetinin geleceğinin daha aydınlık olduğuna inanıyoruz. Çünkü bizler ‘Bir harf öğretenin kölesi olurum.’, ‘İlim Çin’de de olsa gidin alın.’ diyen bir medeniyetten, kültürden geliyoruz. Öğretmenlerimize tabi ki çok büyük görevler düşüyor.  İlimde fende teknoloji de her türlü eğitimi alacağız ama aslolan bizi biz yapan değerleri mutlaka gençlerimize yarınlarımıza aşılayacağız. Sevgiyi, saygıyı, sabrı, fedakarlığı, sadakatı, bayrak sevgisini, vatan sevgisini de mutlaka gençlerimize aşılamamız lazım ki geleceğimizden emin olalım. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşalım. Ülkemizde sevgi dilini kullanarak aşamayacağımız engeller yoktur.  Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

ESERİNDE İMZASI OLMAYAN TEK SANATKÂR

     Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, yaptığı konuşmada, öğretmenin, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden toplumun sürekli önünde giden bir gönül eri olduğunu söyledi.

     Eserinde imzası olmayan tek sanatkârın öğretmen olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Herkesin eserine bir kıymet ve değer biçilir ama öğretmenlerinkine asla biçilemez. Pek çok ülkenin öğretmeninin mesleği vardır ancak Türk öğretmeninin misyonu vardır. Diğer ülkelerin öğretmenleri emekli olabilir ancak Türk öğretmeni emekli olmaz. Türk öğretmeni hangi ülkede olursa olsun, aldığı bu misyonla kendisini yoluna devam etmek durumunda hisseder." dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZİ HER ZAMAN TAKDİR EDİYORUZ

     Öğretmenlerin her gün sınıfa yeni bir heyecanla girdiklerini ifade eden Vali Yazıcı, " Öğretmenlerimizin her anı tarihi bir görev, kutsal bir görevdir. Ben, bu noktada, şunu ifade etmek istiyorum ki, Valilik olarak tüm kadromuzla, tüm imkânlarımızla hizmetinizde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Yaptığınız fedakârlıkları, öğrencileri yetiştirmek için gösterdiğiniz gayretleri görüyor ve sizleri her zaman takdir ediyoruz. Siz öğretmenlerimizin, bizim için, tüm milletimiz için çok değerli olduğunuzu bir kere daha hatırlatmak isterim."dedi.

EN GÜZEL ÖRNEK

     Kısa adı BENGİ olan Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesine takım çalışması özlemiyle başladıklarını söyleyen Vali Yazıcı, "Bu projeyi ortaya koyarken içimizdeki özlem buydu. Takım çalışması yapabilirsek, bir hedefe ortak kilitlenme sağlayabilirsek, sonuçta başarıyı elde edebiliriz diye düşünüyoruz. Bu eseri meydana getirecek sizlersiniz. Elde edilen bu birliktelik, Balıkesir´de çok daha güzel sonuçlar alınabileceğinin en ideal ve güzel örneğidir. Bu projede görev alarak fedakârca çocuklarımızın başarısı için gayret eden, saygıdeğer öğretmenlerimize teşekkür ediyorum ve bu çalışmamızın daha da genişleyerek, daha da büyüyerek gelişeceğine inancım tamdır." dedi.

ÖĞRETMENLİK BİR İDEAL MESLEĞİDİR

     Öğretmenlik mesleğinin her şeyden önce bir ideal ve hizmet mesleği olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, "Öğretmen çalışma şevki, heyecanı hep taze kalması gereken, hiç körelmeyen, hiç usanmayan, her başarısı yeni bir hamlenin temeli olan Millî Şairimiz Merhum Mehmet Akif´in deyimiyle ´önce imanlı, edepli, sonra liyakatli, sonra vicdanlı´ olması gereken insandır. Ülkenin geleceği yönünden önemli sorumluluklar taşıyan, güçlüklerle karşılaşsa da büyük bir hizmet aşkıyla çalışarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin milletine ve insanlığa yararlı bireyler olmaları için çabalayan, görevlerini yerine getirirken hiçbir özveriden kaçınmayan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. "dedi.

SADECE TAHTA BAŞINDA, SINIFIN DÖRT DUVARIYLA SINIRLI DEĞİL

     Öğretmenin üstlendiği görevi sadece tahta başında, sınıfın dört duvarıyla sınırlı olmadığını ifade eden Vali Yazıcı, " Öğretmen, öğrencisini kendi evladı gibi görmeli, toplumunu ailesi, ülkesini ve devletini ailesi kadar gözetmelidir. Öğrenci, öğretmenini anne babası gibi sevmeli saymalı, toplumuna, ülkesine, devletine yararlı bir birey olabilmeyi şiar edinmelidir. Eğer, bunlar sağlanamıyorsa gerçek anlamda başarı söz konusu olamaz. Mustafa Kemal Atatürk yeni nesli öğretmenlere emanet ederken, öğretmenin toplum içerisindeki önemini, büyüklüğünü ve yüceliğini vurguluyordu. Gelecek nesillerimizi yetiştiren ve yaptıkları özverili çalışmalar hiçbir maddi değerle ölçülemeyecek olan öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutlar, bu denli önemli ve hassas bir mesleği icra ettikleri için kendilerine saygı ve sevgilerimi sunarım." dedi.

HİZMET ŞEREF BELGELERİ VERİLDİ

     Konuşmalar sonrasında sonra emekli öğretmen Arif Şafak´a Vali Ersin Yazıcı tarafından hizmet şeref belgesi verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen Anı Yarışmasında da dereceye giren Elif Kabataş, Satı Ceylan ve Halil Taştop isimli öğretmenler ödüllendirildi. Adaylığı sona eren öğretmenler ise, Türk bayrağı açarak görev yemini etti.

     İzleyenler tarafından büyük beğeni alan 24 Kasım Öğretmenler Günü programı, “Bir Sevdadır Öğretmen” adlı gösterinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

25-11-2017  25-11-2017

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.