BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BENGİ İle Değişiyor, Dönüşüyor, Gelişiyoruz..

   Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Gönen´de öğretmenlerle bir araya gelerek Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi´nin (BENGİ)  önemine dikkat çekti.
BENGİ İle Değişiyor, Dönüşüyor, Gelişiyoruz..

      Gerçekleştirilen toplantılara, Vali Yazıcı´nın yanı sıra Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve öğretmenler katıldı.

    Düzenlenen programda BENGİ Projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız "BENGİ bizim bir sevdamız. Sendika, siyasi görüş ayrımı yapmadan tek kaygımız öğrencilerimiz" ifadelerini kullandığı konuşmasında projenin içeriğini anlattı. Projenin dört ayaktan oluştuğunu kaydeden Yıldız, bunları şöyle sıraladı: Akademik Başarı, Değerler Eğitimi, Sosyal-Kültürel-Sportif Faaliyetler ve Okul-Toplum-Aile İşbirliği.

      Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar ise, projeye büyük önem verdiklerini söyledi.

    BENGİ´nin çok yönlü bir eğitim projesi olduğunu ifade eden Kaymakam Bekarlar,  "Bu proje doğrultusunda ilçemizde eğitimin kalitesinin artırılması konusunda tüm projeyi biz bir görev olarak değil hayatımızın, geleceğimizin ve en önemli değerimiz olan çocuklarımızın yarınlarına ışık tutmak için bir sorumluluk bilinci ve boynumuzun borcu olarak görüyoruz." dedi.

ÖĞRETMENLERİMİZE ÇOK ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

     Vali Ersin Yazıcı da öğretmenlere hitap ettiği konuşmasında, sadece sınavlara hazırlanan değil, ilim ve irfan sahibi gençlerin yetiştirilmesi gerektiğini dile getirerek, "Değerler eğitimine önem vermeliyiz" dedi. Vali Ersin Yazıcı, öğretmenlerin sadece öğretim programlarının uygulayıcısı olmadıklarını vurgulayarak, öğrencilere değer kazandırmada öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü belirtti.

BEN EĞİTİM İLE DERTLENİYORUM

     Öğretmenlerin toplumun geleceği olan gençleri yetiştirdiğini ve bu sorumluluk çerçevesinde hareket etmeleri gerektiğini belirten Vali Yazıcı, "Ben bir köy çocuğuyum. Bir öğretmenimin benim yolumu açması ile ben şimdi buralardayım. Sizler de bunu başarabilirsiniz. Ben eğitim ile dertleniyorum, sizler de lütfen dertlenin. Gözümüzden bile sakındığımız, en kıymetlimiz olan evlatlarımızı sizin ellerinize teslim ediyoruz." dedi.

EN BÜYÜK GÖREV ÖĞRETMENLERE VE AİLELERE DÜŞÜYOR

     Öğretmenlerin, öğrencilerine rol model olacağını ifade eden Vali Yazıcı, "Balıkesir´de uygulamaya koyduğumuz BENGİ Projesi sayesinde öğrencilerimiz hoşgörü, güven, sevgi, sorumluluk, barış ve dostluk konusunda çok şeyler öğrenecekler ve toplumda farkındalık oluşturacaklardır. Günümüzde çocuklara ve gençlere eğitim verilirken, akademik başarı kadar, dürüstlük, saygılı olma ve etik değerlere uyma gibi kavramların da üzerinde durulması gerekiyor. Bu konuda en büyük görev, öğretmenlere ve ailelere düşüyor. Değerler eğitimine önem vermeliyiz. Saygı, sevgi, sorumluluk, çalışkanlık, hoşgörü gibi olumlu duygular fazlasıyla gelişecektir. Öğretim yılı boyunca mutlaka her öğrencimiz kişisel yetenek ve istekleri doğrultusunda en az bir sportif faaliyete ve kültürel ve sosyal etkinliğe katılmalıdır. Okullarımız okul içi ve okullar arası sosyal sportif ve kültürel faaliyetler düzenlenmelidir. "dedi.

EĞİTİMİN TEMELİNİ DEĞERLER EĞİTİMİ OLUŞTURMALIDIR

     Eğitim sistemi içinde değerleri kazandırmanın ve değerler eğitiminin önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Bir milletin bütün fertlerinin, özellikle de genç neslin kendi değerlerini ve evrensel değerleri öğrenmesi, özümsemesi ve bütün bunları sosyal hayatta davranış haline dönüştürebilmesinin yegâne yolu, elbette ki eğitimdir. Öyle ise, evimizde ve okullarımızda verdiğimiz eğitimin temelini Değerler Eğitimi oluşturmalıdır.  Öğretmenin branşı ne olursa olsun, sınıfa girdiği anda değerler eğitimine önem vermeli. Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Değerleriyle bezenmiş, bilimi seven, verimlilik kültürüne sahip, girişimci bir nesil yetiştirmek hedefindeyiz. Geleceği yetiştirmenin merkezinde bizler varız, bu çocukların geleceği bizlerin elinde onun için sorumluluğumuzu bilmemiz gerekir. Biz idarecilerin vazifesi iyi eğitim öğretim ortamlarını hazırlamaktır. Hepimiz yol arkadaşıyız, onun için birbirimize karşı sevgiyi eksik etmemeliyiz. Hepimiz, insanla ilgili süreci yönetiyoruz. Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerini önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. "dedi.

SEVGİ MERKEZLİ BİR YOL

     Öğretmenlerin başarılı olması için sevgi merkezli bir yol çizmeleri gerektiğini belirten Vali Yazıcı, "Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf etmeliyiz. Ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü belirtmek isterim.´´ diye konuştu. 

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

29-11-2017  29-11-2017

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.