BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARESİ’DE HER SINIF BİR KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞÜYOR

“Karesi´de Her Sınıf Kütüphane" projesinin tanıtımı Sayın Valimiz ve il protokülünün katılımlarıyla Karesi Muharrem Hasbi Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
KARESİ’DE HER SINIF BİR KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞÜYOR

"Karesi´de Her Sınıf Kütüphane" tanıtım programına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir, Vali Yardımcısı Şükrü Kara, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kurum müdürleri, yazarlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Okullardaki öğretmen ve öğrencilerle yapılan anketler sonucunda tespit edilen 20.643 adet kitap temin edildi. İlçedeki tüm okullardaki 1114 sınıfta yer tespiti yapılarak kitaplıklar yaptırıldı.

NE GÜZEL BİR YARGIDIR; HEM OKUYUP HEM YAZMA

Sınıf kütüphanesinin açılışı öncesi okulun toplantı salonunda bir tören düzenlendi. Tören açılış konuşmasını Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Narlı yaptı. Dekan Narlı, okumaya dair konuşmasında, okumanın süreç, amaç, biçimi ile başladığını ve okumanın harfle başladığını belirterek, "Okuruz, çünkü okumak insanlaşma sürecimizin ana damarıdır. Ne güzel bir yargıdır; hem okuyup hem yazma. Evrende bize bir yer ayrılmıştır. Ve biz aslında okuduğumuzla, gördüğümüzle, anladığımızla, kavradığımızla ve sezdiğimizle o yeri doldururuz. Bu güzel projeyi hayata geçiren Başta Valimiz Ersin Yazıcı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kaymakam Abdülkadir Demir ve Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve emeği geçenleri kutlarım." şeklinde konuştu.

GENÇLİĞE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da yaptığı konuşmada, "Gençliğe çok önem veriyoruz. Okullar ile ilgili çalışmalarımıza 2014 yılında başladık. Valiliğimizin himayelerinde uygulanan BENGİ Projesi ile öğrencilerimize ve okullarımıza yatırım yaptık. Bu proje ile "Karesi´de Her Sınıf Kütüphane´ye 20 bin kitap temin edip, öğrencilerimizle buluşturduk." dedi.

GENÇLER BİZİM HERŞEYİMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise, Afrin Şehitlerini anarak başladığı konuşmasında, "İnsanlık var olduğu sürece, insanlığın yaradılışından itibaren Hz. Allah kitaplar göndermiş. 4 büyük Peygambere kitap göndermiş. Dinimizin ilk emri oku. Oku emri ile başlayan bir dinin mensubuyuz. Bizi biz yapan değerlerden uzaklaşmışız. Okumaktan uzaklaştık. Dünya sıralamasında oldukça gerilerdeyiz. Demek ki özümüzden uzaklaşmışız. Bu ilk emri unutmuşuz. Bu ilk emri gençliğimize aşılama noktasında Karesi´nin yapmış olduğu bu proje için kutluyorum. Valimiz Balıkesir´e geldikten sonra eğitime bir hareket geldi. Sadece okullarımıza değil, tüm kurumlarımıza bir hareket geldi. Okullarda kitap okuma saatlerine bütün bürokratlar katıldı. Gençler bizim her şeyimiz. Gençlerimiz okuması için her şeyi yapacağız." şeklinde konuştu.

KÜTÜPHANELER, EĞİTİMİN AYRILMAZ BİR PARÇASIDIR

Programda son olarak yaptığı konuşmasında kütüphanelerin ve okumanın önemine vurgu yapan Vali Yazıcı, "Kitaplar ve kütüphaneler toplumun geleceğidir. Okumanın önemli bir parçası olan kütüphaneler, eğitimin de ayrılmaz bir parçasıdır. Öğrencilerin okuma alışkanlığını geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, kütüphanelerden daha fazla yararlanmalarını sağlamak amacı ile farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Kütüphaneler ve kitaplar insanlığın bilgi birikimini bize taşıyan, bizim her alanda yetişmemizi sağlayan kaynaklar ve hazinelerdir. Kitabın en iyi, en güzel dost olduğunu unutmayalım. Okumaya destek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu olmak üzere, Karesi Kaymakamlığı ve Karesi Belediyesine huzurlarınızda Balıkesir adına teşekkür ediyorum." dedi.

BU PROJE İLE OKUMA SEVDAMIZ ARTACAK

Vali Ersin Yazıcı, BENGİ Projesi ile her ilçede çocuklara, gençlere okuma alışkanlığı kazandırdıklarını söyledi. Vali Yazıcı, "BENGİ Projesi ile Marmara Adasında, Bigadiç´e, Sındırgı´ya kadar her ilçeye kitap okuma alışkanlığını kazandırdık. İlçelerde bulunan kaymakamlarımız, jandarma komutanlarımız, daire müdürlerimiz, ticaret odalarımız, STK´larda öğrencilerle birlikte kitap okuyorlar. Farkındalık oluşturmada örnek alınacak bir uygulama oluyor. Kitap okumaya en çok katkı sağlayacak unsurların başında her sınıfta bir kütüphane olması okuma aşkımızı, sevdamızı artıracak." şeklinde konuştu.

OKUMAK VE ÇALIŞMAK BİZLERE YOL GÖSTEREN TEMEL İLKELER OLMALIDIR

Toplumların en büyük gücünün insan sermayesi olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, "Okumak ve çalışmak, bizlere yol gösteren temel ilkeler olmalıdır. Unutmayalım ki, ancak eğitimle ve çalışmayla sağlanacak başarı,  sanattan bilime, yaşamın her alanında daha saygın ve söz sahibi bireyler haline gelmesini sağlayacaktır.  Balıkesirli hemşehrilerimin eğitime ve gençlerin gelişimine gereken önemi vermesinin gelecekleri açısından zorunlu olduğunu düşünüyorum. Ekonomik kalkınmanın ancak eğitimle mümkün olacağına inanarak eğitimde yakaladığımız başarıların kalıcı olması adına Balıkesir Eğitimde Niteliği geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi´ni büyük bir inançla uygulamaya devam ediyoruz." dedi.

AMAÇ, OKUMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek, toplumda okuma alışkanlığı ve okuma kültürü konusunda farkındalık yaratmanın amaç olduğu BENGİ Projesinde, öğrencilerin daha fazla kitaplardan faydalanabilmeleri için Vali Yazıcı ve protokol üyeleri sınıflara kitap hediye etti. Öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak olan seçme kitaplar kitaplıklarda yerlerini aldı ve bu yıl herkes bu kitapları okuma fırsatı bulacak.

Öğrencilerimize Keyifli Okumalar Dileriz.

22-02-2018 22-02-201822-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-201822-02-2018 22-02-201822-02-2018 22-02-2018 22-02-2018 22-02-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.