BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ULUSAL ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU

"Eğitim Yoluyla Toplumsal Değişimde Genç İradenin Rolü" teması ile bu yıl onuncusu düzenlenen "Sosyal Bilimler Liseleri Ulusal Öğrenci Sempozyumu" 27-28 Nisan 2018 tarihlerinde Balıkesir Karesi İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
SOSYAL BİLİMLER LİSELERİ ULUSAL ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU

 

27 Nisan 2018 Cuma günü saat 10:00’da Balıkesir Öğretmenevinde gerçekleştirilen sempozyumun açılış törenine Vali Sayın Ersin Yazıcı, MEB Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf Büyük, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Yaşar Koçak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, Karesi Kaymakamı Abdülkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, akademisyenler, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız: "İlki 2009 yılında düzenlenen ve geleneksel hale gelen Sosyal Bilimler Liseleri sempozyumu ile; gençlerin düşünen, sorgulayan ve çözüm odaklı çalışan bireyler olarak yetişmesi ve gelecekte ülkemizin yönetiminde etkin söz sahibi olmaları amaçlanmaktadır.

Balıkesir İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bu yıl onuncusu düzenlenen "Sosyal Bilimler Liseleri Ulusal Öğrenci Sempozyumu"na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz. Türkiye’nin dört bir yerinden ilimize teşrif eden değerli misafirlerimize Kuva-yi Milliye şehri Balıkesir’e hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz diyorum” dedi.

Sayın Bakanımızın selam ve sevgilerini sunarak konuşmalarına başlayan Milli Eğitim bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf Büyük: "Öğretmen ve öğrencileri ile bir araya gelip sohbet etmekten mutlu olduğum Sosyal Bilimler Liselerimizin daha önceki sempozyumlarındaki bildirilere baktığımızda öğrencilerimizin sanki büyümüş de küçülmüş olduğunu görürüz. Bu öğrencilerimizin, eğitim öğretimde elimiz ayağımız gözümüz kulağımız olan öğretmenlerini de tebrik ediyorum. Öğretmenin huzurlu ve mutlu bir ortamda başarılı çocuklar yetiştirmek; başarılı çocukların yetiştiği bir ortamda da mutlu ve huzurlu bir ülkeyi oluşturmak elimizdedir. Bu yüzden öğretmenlerin ihmal edildiği bir eğitim sisteminde başarıyı yakalayabilmemiz mümkün değildir. Fizikî ortamları ne kadar iyileştirirseniz iyileştirin, öğretmeni göz ardı ettiğinizde başarı elde etmeniz mümkün değildir.

Bakanlık olarak öğretmenlerimize değer verdiğimizi beyan etmek istiyorum. Kitap okuma kültüründe ve eğitim-öğretiminde önceliğini okullarımıza ve Türk Millî Eğitim Sistemine ayıran Valimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu programın organizasyonunda emeği geçen herkesi tebrik ediyor; başta Sayın Valimiz olmak üzere değerli katılımcılara sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

Balıkesir´de eğitime çok önem verdiğini ve üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade eden Sayın Valimiz Ersin Yazıcı, "Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir. Yarının büyükleri olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir. Tabii ki çocuklarımızı sadece eğitim ve öğretim alanında değil, kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri, bilgi ve becerileri doğrultusunda sanat, spor ve birçok alanda da kendilerini geliştirmeleri için de önayak olmamız gerekmektedir. Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerine önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar tekrar belirtmek isterim." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin dört bir yanındaki 72 Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisinin, toplam 94 bildiri ile katıldığı Sosyal Bilimler Liseleri Ulusal Öğrenci Sempozyumunda öğrencilerimiz;

Ø   “Eğitimin Kalkınmaya Etkisi”,

Ø  “Genç Nüfus ve Eğitim İhtiyacı”,

Ø  “Demokrasimizin Geleceği ve Gençlik”,

Ø  “Değişim ve Genç İradenin Rolü”,

Ø  “2023 Vizyonu ve Genç İradenin Rolü”

konuları hakkındaki düşüncelerini hazırladıkları bildiriler aracılığıyla paylaştılar.

Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Narlı’nın moderatörlüğünde; Prof. Dr. Ertan Örgen, Prof. Dr. Erdoğan Tezci ve Doç. Dr. Özer Çetin’in panelistliğinde 5 ayrı salonda, 3 farklı oturum olarak gerçekleştirilen sempozyumda;

a)  Gençlerimizin, demokrasinin ve hukukun evrensel ilkeleri ile ortak millî ve manevi değerlerimizi özümsemiş bireyler olarak yetişmesine katkı sağlanması,

b)   Öğrencilerimizin, toplumsal dönüşümlerde nitelikli birey rolüne ilişkin farkındalıklarının artırılması,

c)   Eğitimde kaliteyi yükseltmek ve 2023 vizyonuna ulaşmak için toplumsal değişimi sağlamada gençlerimizin kendi iradesiyle kendi geleceklerine yön verebilmelerine ilişkin  bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi,

d)   Sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin kendi alanlarına özgü konuları tanımasını sağlayarak toplumsal konulara duyarlıklarının artırılması,

e)  Sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin bilimsel düşünme, araştırma yapma gibi akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek analitik düşünme becerilerini geliştirilmesi hedeflendi.          

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde bu yıl onuncusu düzenlenen Sosyal Bilimler Liseleri Ulusal Öğrenci Sempozyumunun ilk günkü oturumları; sempozyumuna katılan akademisyen, okul müdürü ve öğrencilere plaket ve katılım belgelerinin takdimi ile sona erdi.

29-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-201829-04-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.